Jump to content

Inchidere centralizata defecta


littlebaby
 Share

Postare recomandată

Maine dimineata inainte sa plec la munca asta am sa fac. Sper sa nu raman naibi blocat pe dinauntru :p

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Marius, cred ca e ceva rupt in broasca.

Sent from my  using Tapatalk.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Deci cu masina inchisa din cheie ambele usi (masina fiind in doua usi) pentru a le deschide tre sa trag de 2 ori de maner, prima data se deblocheaza usa respectiva si a doua oara se deschide.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La un prieten cu octavia sta aprins mereu in bord martorul cu usa, pe vag-com apre ca SAFE tot timpul si cu usa deschisa, fie ca apasa sau nu tambulusul, doar usa aia.

Lipituri reci?

Cum se da jos butucul? ca la golf? am vaut ca e surub cap cruce. yala e ca la golf?

 

yala e ca la Golf 4 (daca vb de Octavia 1... sau Tour 1). Sigur nu este de la lipituri reci, etc.... desfa si vezi ce este in yala - daca martorul sta tot timpul aprins si este din yala (vezi asta cand scoti mufa ei), posibil sa ai switch praf si face punte in carcasa lui.... si ii tine circuitul inchis.

 

Butucul tot asa, doar ca e posibil sa ai doua suruburi de fixare a lui.

 

trebuia sa fie torx-uri... care cap cruce ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

marius1982.11

daca zic, e O1, are cap cruce, si gaura este mai mica, si nu are dop,  nici un e infiletat asa adanc ca la golf4.

Posibil sa fie spart switch-ul,fiindca butucul i se da peste cap, nu merge doar 90 de grade stanga, 90 dreapta, ea tot mergeee roata., cred ca s-a dus dracului alea 2 swith-uri din partea de "sus".

 

m1980geo, la tine e pus prea tensionat cablul care e agatat pe clanta exterioara, da jos butucul, si agata cu cativa dinti mai jos cablul acela otelit care intra in maner.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

posibil, pana nu desfaci.... greu de zis, dar in teorie de pe acolo este.

 

no, trebuia sa aibe torx..... si capacele de cauciuc - doua mai mici ... pe original.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Deci tot nu inteleg de ce spuneti ca am probleme cu incuietorile. Poate nu m-am exprimat eu bine, cu cheia inchid si deschid fara probleme usile, singurul lucru nu se inchid si geamurile. Din butoanele de pe cheie nu reusesc sa incui masina. Acum nu stiu daca tre doar resincronizata cheia sau o fi vreo problema din modulul de confort. Martor in bord Pt usa deschisa am inteles de la voi ca nu am, avind in vedere anul masini.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Deci nu inteleg de ce ziceti ca am probleme cu incuietorile,poate nu m-am exprimat eu bine. Cu cheia merge sa inchid si sa deschid ambele usi. Singurul lucru ca nu se inchid geamurile. Din butoanele de pe cheie nu merge.acum nu stiu daca tre doar sa resincronizez cheia sau e o problema din modulul de confort. martor in bord pt usa deschisa am inteles de la voi ca nu am, avind in vedere anul masini.

Deci nu inteleg de ce ziceti ca am probleme cu incuietorile,poate nu m-am exprimat eu bine. Cu cheia merge sa inchid si sa deschid ambele usi. Singurul lucru ca nu se inchid geamurile. Din butoanele de pe cheie nu merge.acum nu stiu daca tre doar sa resincronizez cheia sau e o problema din modulul de confort. martor in bord pt usa deschisa am inteles de la voi ca nu am, avind in vedere anul masini.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

 

Sal!. Am si eu o problema cu inchiderea si nu stiu daca e de la modulul de confort,switch sau cheie.Deci cu cheia in broasca se inchid si deschid usile fara problema.Din butoanele de pe ea(mentionez ca e briceag si nu stiu daca e originala) niciun semn si nici nu se inchid geamurile nici macar din cheie. Modul de confort are ca l-am gasit.Iar legat de switch(ca v-am tot auzit vb de el pe aici) nu mi se aprinde martorul in bord,nu piuie cind las luminile aprinse si nu clipeste ledul din portiera, Plafonierele merg fara probleme. Masina este in golf 4 1.6  16v din dec 2000. Multumesc anticipat!

 

telecomanda - trebuie readaptata pe masina.

 

martor in bord - la anul masinii tale, nu-l aprinde la usa deschisa.

 

yalele - de verificat care face figuri si reparate - sigur cea de la sofer, atata timp cat nu merge buzzerul, la usa deschisa - si lampa de pe usa nu se aprinde. Altfel, poate sa fie si buzzerul ars - se inlocuieste si ala.... nu-i bai.

 

 

citeste ce ti-am ingrosat..... zic ca ai probleme cu yala sau buzzer bord - pentru ca tu ai scris ca nu piuie cind las luminile aprinse si nu clipeste ledul din portiera

 

trage un pic frana de mana - mergi asa cu ea, vezi daca piuie - daca da, atunci buzzerul din bord e bun, problema e la yala.

 

telecomanda - daca e cea originala - atunci se poate incearca o resincronizare a ei - daca nu merge, se verifica in blocurile de masura de pe modulul confort, sa vedem daca ea este de vina sau modulul confort

 

ca sa iti coboare geamurile din telecomanda, trebuie activata functia.... nu merge de fabrica, deci nu e o problema asta.

 

altfel, citeste mesajul meu de mai sus - ti-am cam scris tot ce ai de facut.... daca totusi nu e destul de elocvent, ma poti suna si iti zic la telefon ce si cum.

 

numai bine !

Modificat de F l o r i n
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut am o probelema cu deschiderea usilor : am cheie normala si cand descui se deschide numai usa mea (stanga).Daca descui din dreapta sau portbagaj se descuie toate.Ma poate ajuta cineva ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

refa lipiturile de pe placa electrica a yalei. Verifica switch-urile de pe ea.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Se pricepe cineva in Bucuresti? Pe mine ma depaseste situatia.

Multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

marius1982.11

Kelu, Florin, Al bundy...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Oki doki,din mesajul asta am inteles. Nu piuie cind plec cu frina de mana in schimb piuie cind am portbagajul deschis, intru in rezerva cu benzina sau nu mai am lichid de spalat. Acum nu stiu daca e acelasi buzzer sau nu. Oricum astept un mesaj cu numarul tau daca esti din buc si am sa-ti fac o vizita daca esti de acord, ca sint dator de o cafea!! :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

E aceelasi.... deci problema nu e din buzzer. Stai linistit, va ajut cu mare placere !

 

Tel meu este vizibil in semnatura.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Va salut!

Am si eu o o intrebare,cum pot debloca usa spate dreapta la golf 4 variant?

Broasca blocata motoras ars!

Multumesc anticipat!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ai geamuri electrice pe spate ?

Sent from my  using Tapatalk.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da, am geamuri electrice si pe spate. :icon_thumleft:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Atunci e mai complicat, trebuie data fata de usa jos.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pa si cum procedez fiindca am mai spus ca usa este blocata. :wacko:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Dai manerul, scoti suruburile, la fel si cu cele de jos si dai panoul jos. Apoi dai curent direct in motoras si lovesti in broasca sau in tabla exterioara poate se deschide

Sent from my  using Tapatalk.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

I-am scos mufa din stalpul de la usa ,i-am dat curent dar nimic este mort! :Driver:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu ce am ziz? Trebuie sa-i dai curent pe firele ce pleaca de la calc de usa.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am incercat ,nu merge trebuie sa schimb broasca.

 Multumesc pentru ajutor! :icon_thumleft:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

deci, jos fata de usa, alimentezi direct pinii care pleaca catre yala - scoti mufa din calculatorul de usa si alimentezi in ea, nu in mufa de pe stalp.

 

concomitent, lovesti usa in zona yalei.

 

daca nu se va deschide, e mai greu.... e posibil sa nu scape intreaga.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!