Jump to content

Inchidere centralizata defecta


littlebaby
 Share

Postare recomandată

Daca usa respectiva lucreaza numai manual, din butuc cheie si nici lumina nu lucreaza, ori nu e mufa bagata in yala.....sau yala necesita reparatie. Oricum, trebuie sa desfaci, sa ajungi la ea.....ca sa constati.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Dezgrop si eu topicul cu o problema similara.

 

Adresa 46: Confort        Eticheta: ROJ\1C0-959-799.clb
   Numãr VAG: 1C0 959 799 B
   Component: 6T Komfortgerát HLO 0003  
   Codare: 00259
   Atelier: WSC 05311  
   VCID: 366390D912477AFA3F-4B18

   Subsistem 1 - Numãr VAG: 1C1959801A
   Component: 1K Tõrsteuer.FS KLO 0003  

   Subsistem 2 - Numãr VAG: 1C1959802A
   Component: 1K Tõrsteuer.BF KLO 0002  

   Subsistem 3 - Numãr VAG: 1C0959811A
   Component: 1K Tõrsteuer.HL KLO 0002  

   Subsistem 4 - Numãr VAG: 1C0959812A
   Component: 1K Tõrsteuer.HR KLO 0002  

4  coduri de defecte:
01131 - Circuit de comandã pentru semnalizare 
            25-10 - Poziþie comutator nedefinitã - intermitent
01134 - Claxon alarmã -H12- 
            49-00 - Nu este comunicare
01135 - Senzorii de supraveghere habitaclu 
            36-00 - intrerupt(ã)
00928 - Unitate închidere centralã -F220- ºofer 
            27-00 - Semnal neplauzibil
 

Am pus acest modul pe o masina care a avut un modul doar cu o mufa si fara telecomenzi cu radio-frecventa. Ca dotari are 4 geamuri electrice si oglinzi reglabile electric.

 

Modulul actual are 2 mufe si se gaseste si pe passat b5 si golf 4 din 2004, al meu fiind 2002 1.4 axp.

Am codul de Securitate si cand il bag in vcds pentru a adapta alte chei cu radio frecventa se blocheaza si ma scoate din canalul 17 intruments( am immo3 deci imobilizatorul e in ceasuri).

 

In trecut am reusit sa adaptez o telecomanda, dar acum se pare ca nu mai vrea, iar erorile de mai sus le am de cand am schimbat modulul. Pe adresa 09, a centralei nu se conecteaza. 

Daca era centrala defecta se manifesta in vreun fel ? Erorile sunt permanente si as vrea sa le rezolv.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Telecomanda se adapteaza fara cod securitate. Pe 46, in 10 adaptari

 

Modulul confort la Fabia 2001, are codul 6Q0 959 799.... nu 1C0 959 799. Nu merge acesta pe Fabia.

 

Cam amesteci toate informațiile. 

Immo x nu are legatura unde este, ci modelul, masina.

Immo 2, 3, 4, 4c, s.a.m.d....imobilizatorul (parte) este in ceasuri.

Tot asa, exista modele immo 3..care nu au immo in ceasuri.....

Modificat de F l o r i n
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In acest topic vorbim de golf 4 axp 2001-2002

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da, mulțumesc ca imi atragi atentia..... eventual, pe viitor sa incepi postul cu model masina, am fabricatie, o sa fie mai usor sa remarcam despre ce vb si sa iti raspundem

 

Imi aduc aminte ca ai tot postat despre Fabia...la care vrei sa faci aceelasi lucru....si aici le-am amestecat

 

Daca vorbim despre Golf 4, de ce vorbim despre centrala electrica,  09, care nu exista pe acest model?

 

Care centrala electrica sa fie defecta pe Golf 4?...cand nu are... aici ma bagi in ceata....

 

Ce cauta cod securitate la scriere telecomanda?

 

Nu e o suparare sa nu stii, poti invata...... 

 

P.s. erorile permanente sunt

- pt ca nu ai tras antena de receptie a telecomenzii

-pt ca nu ai instalat su conectat goarna H12

-pt ca ai o yala cu lipituri reci

-pt ca nu ai instalat senzorii de volum aferenti alarmei

 

Soluții de remediere

- trage antena , studiaza diagrama, o sa vezi de unde (din mufa libera)

- reconditioneaza yala

- restul, daca nu instalezi goarna H12 si senzorii de volum, modificat eeprom modul confort, ca sa ii dezactivezi

Modificat de F l o r i n
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu ti-am atras atentia, am mentionat prima data ca al meu este din 2001-2002. In primul meu post.

 

Ai dreptate, g4 nu are centrala, nici pe vcds nu apare la autoscan. Ma gandeam ca e defect modulul de am erori de genul, avand in vedere ca pe fabia a mers plug and play. Am crezut ca sunt identice.

Daca nu bag codul de Securitate imi da eroare pe vcds cand dau adaptare la telecomanda. Telecomenzile fiind toate din dezmembrari.

 

Ma poti ajuta cu pasii pentru a-mi face semnalizarile si deschiderea/inchiderea portbagajului odata cu masina ? Ideea e ca se deschide toata masina(inclusiv portbagajul), dar pentru a-l inchide trebuie apasat butonul aferent portbagajului si e cam incomod ca mai uiti uneori.

Modificat de VwAudiGroup
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

11 minutes ago, VwAudiGroup said:

Daca nu bag codul de Securitate imi da eroare pe vcds cand dau adaptare la telecomanda

Nu trebuie bagat cod, te duci direct in adaptari. Daca nu te lasa, atunci tot pe 46 confort, pe 10 adaptari,  canal 00...test...save.  Opresti contact...il pui...si te duci iar pe adaptari si ii dai sa adaptezi telecomanda 

 

Te pot ajuta, dar trebuie sa imi trimiti/aduci modulul

 

Mai departe, sa iti scot diagramele pt cablajele ce trebuie sa le conectezi

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Am si eu aceeasi problema la un g4 coupe se aprind semnalizarile cand o inchid dar nu se incuie. Care ar fi cauza?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nicio usa? Verifica ce erori ai pe modul 46 confort si ce arata la yale, in blocurile de masura

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 8 months later...

Salut.Masina este un G4 variant 2004,in urma cu doua saptamani nu s-a mai descuiat din telecomanda cheilor,doar cu cheia in broasca.Se armeaza din buton de pe ambele chei,totul functioneaza normal -geamuri,lumini,inchidere,nu stocheaza erori ,in plus pe tester se vede ca functioneaza cheile dar doar pe butoanele de inchidere.

Am verificat si firele ,nu e nimic rupt,oxidat.am incercat sa resincronizez cu cheia in broasca dar nu im i da semnalul suplimentar din lumini sau claxon de unde rezulta ca nu are loc sincronizarea banuiesc.Ce ar trebui sa mai verific inainte sa inlocuiesc modulul confort sau cel de pe usa sofer?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Telecomanda defecta la butonul de deschidere.

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai se comporta la fel amandoua cheile, iar una din ele e aproape noua, nefolosita. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

baterie noua la telecomanda ai incercat?  generatiile mai noi asa fac cand au bateria descarcata la telecomanda, incuie ca sa asiguri masina, dar nu mai descuie.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

andrei_221  10+++. Azi am ajuns la masina, am schimbat bateriile cu unele foarte bune si problema s-a rezolvat. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

On 10/16/2022 at 2:05 PM, vali zak said:

,in plus pe tester se vede ca functioneaza cheile dar doar pe butoanele de inchidere.

 

Nu stiu cum pe tester puteai vedea ca functioneaza doar butoanele de inchidere de la ambele telecomenzi, si celelalte sa nu functioneze.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pur si simplu, in campul 14 cand am apasat pe inchis in primele 3 rubrici a aparut OK iar in ultima 1 si cand am schimbat cheia 2.Am apasat apoi pe butoanele de deschidere la ambele chei si nu afisa nimic. Nu pot sa dau detalii mai la obiect pentru ca nu ma pricep foarte bine sa folosesc vcds,probabil ca trebuia schimbat campul pentru butoanele de deschidere,voi stiti mai bine. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Asa se intampla, cand bateria telecomenzii a cedat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!