Jump to content

Plafoniera Golf 4, polaritati fire?!


MRC
 Share

Postare recomandată

Vreau sa-mi "transform" plafoniera in una W8. Partea asta am reusit-o pana acum in proportie de 90%. Nu vreau sa ma duc cu ambele fire (+ si -) pana in comutatorul de lumini, vreau sa iau minusul de pe plafoniera.

Plafoniera are 3 fire, unul e plus permanent, unul e minus si unul e plusul pentru usile deschise, dar nu reusesc sa-mi dau seama care si cum.

Am cautat si aici pe forum si pe vwvortex si pe restul google-ului dar fara vreun rezultat. Ma poate ajuta cineva?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Replies 99
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • F l o r i n

    19

  • GABIVVX

    9

  • Muale

    8

  • Al Bundy

    7

Top Posters In This Topic

Posted Images

http://vwforum.ro/index.php?showtopic=15396 uite aici link-ul cu diy-ul montarii plafonierei, operatia asta am facut-o si la Ibiza si la Bora, fiind un real succes, oricum eu nu inteleg de ce trebuie sa te duci tu cu doua fire pana la blocul de lumini, trebuie sa mergi doar cu un singur fir. si asta pentru a putea beneficia de dimming.

Sau tu prin "transformare" vrei sa spui modificarea plafonierei clasice sa semene cu una w8? In cazul acesta pentru a putea alimenta ledurile rosii si pentru a putea beneficia de dimming-ul amintit mai sus nu vad alta solutie decat sa legi firele de la blocul de lumini.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Vezi pe spatele ei, unul dintre circuitele de cupru este minusul. Il vei descoperii cu ajutorul unei lampi de control sau cu aparatul de masura.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sau mai simplu de instalat,te uiti pe mufa plafonierei,o sa gasesti numerotarea pinilor.Se leaga in urmatorul fel;firul nou care duce spre blocul de lumini si alimenteaza ledurile-pinul 1 de la mufa,firul albastru/alb din instalatia masinii-pinul 3 de la mufa,firul maro din instalatia masinii-pinul 4 de la mufa,firul albastru/rosu-pinul 5 de la mufa.

New wires connect to existing as follows:

New wire to pin 1

Blue-white to pin 3

Brown to pin 4

Blue-red to pin 5

post-64586-0-55291800-1332574190_thumb.j

post-64586-0-74340300-1332574218_thumb.j

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Deci vreau doar sa o transform, ca nu am gasit plafoniera w8 la pret rezonabil. M-am uitat si in topicul cu montarea plafonierei dar nu zice nimic de polaritati, nici pe vwvortex nu am gasit in diy-ul plafonierei. Lampa de control nu am, deci cred ca singura solutie este sa ma duc cu ambele fire pana la blocul de lumini.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai ai 3 fire,unul de +,unul de -,si unul care iti actioneaza la deschiderea usilor.Nu inteleg ce complicatii vrei sa faci tu acolo.Vezi firul maro unde intra in mufa,si vezi pe ce circuit iti pleaca.Tu mai rau te complici,toti sa vor sa iasa cat mai simplu si tu vrei sa o complici.Banuiesc ca vrei sa montezi leduri la plafoniera sau ceva de genul asta.Daca am gresit cu firul maro care este de -,rog un coleg sa ma corecteze.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ai facut cumva o poza....sa vad cum ti-a iesit...noua plafoniera?!

as vrea si eu sa ma apuc de treaba...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

eu am facut aceasta modificare.

cred ca firul maro este de minus. dar cel mai simplu am testat cu un led bagat in mufa. stiind polaritatea ledului (am aflat cu o baterie de 9v) am vazut minusul din mufa.

mai poti urmari traseele de cupru din plafoniera si vezi care este comun (minus) plecand din cei 3 pini pana la soclu becului.

in blocul de lumini duci doar un fir (+ la alimentare led) pt a avea dimming. minus am luat de la 5 cm de mufa,legandu-ma pe firul respectiv (maro);

daca faci modificarea ai putea pune o mufa pe cele 2 fire ce vin la led...eu nu am facut-o si daca va trebui sa umblu acolo iar va trebui sa tai izolatia si sa desfac firele. :(

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ai bagat ledul mai in interior...? ca nu-mi dau seama....daca nu....nu te deranjeaza la condus..."nu-ti sare in ochi"...!?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am facut aceeasi modificare ca si colegul Muale, numai ca eu am pus ledurile transversal. Am terminat plafoniera cat am facut un drum la tara, avand timp @30 minute la intors sa vad cum se comporta. Ce-i drept, ma deranjeaza un pic, dar am pus ledurile pe niste "suporturi" speciale pentru ele si le pot impinge cat sa nu ma deranjeze.

M-am dus cu ambele fire pana la urma in blocul de lumini, plusul pe firul alb cu albastru si minusul la firul maro. In felul asta, beneficiez si de dimmer. Ledurile le-am conectat in paralel, la care am adaugat cate o rezistenta de 150 ohmi pe fiecare led. In blocul de lumini am prins firele cu niste mufe speciale, la magazin le-au zis "vampiri" astfel incat sa nu tai firul, la plafoniera am pus doua perechi de papuci normali, izolati.

post-56805-0-18746400-1332606938_thumb.j

post-56805-0-29817800-1332606944_thumb.j

post-56805-0-23148300-1332606950_thumb.j

post-56805-0-96936600-1332606955_thumb.j

post-56805-0-64237900-1332606961_thumb.j

Modificat de vs91mrc
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sau mai simplu de instalat,te uiti pe mufa plafonierei,o sa gasesti numerotarea pinilor.Se leaga in urmatorul fel;firul nou care duce spre blocul de lumini si alimenteaza ledurile-pinul 1 de la mufa,firul albastru/alb din instalatia masinii-pinul 3 de la mufa,firul maro din instalatia masinii-pinul 4 de la mufa,firul albastru/rosu-pinul 5 de la mufa.

Valabil petru plafoniera de w8... nu pertru cea stock.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am o intrebare, la plafoniera normala sunt 3 fire din ce am citit pe aici nu?

- Un minus

- Un plus permanent (care probabil actioneaza atunci plafoniera este pusa pe luminat permanent)

- Si un plus care vine de la usi deschise nu?

Dar firul care aprinde plafoniera cand este scoasa cheia din contact care este? tot acela pt usi deschise?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In blocul de lumini am prins firele cu niste mufe speciale, la magazin le-au zis "vampiri" astfel incat sa nu tai firul, la plafoniera am pus doua perechi de papuci normali, izolati.

Cea mai proasta solutie, in trimp isi face joc si nu mai asigura contact.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cea mai proasta solutie, in trimp isi face joc si nu mai asigura contact.

Atunci, cu ce ar fi fost mai bine sa le prind?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Te legi direct pe fire, strangi bine, izolat si cam asta e treaba

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

. Ledurile le-am conectat in paralel, la care am adaugat cate o rezistenta de 150 ohmi pe fiecare led.

Cam putini 150ohmi. La aceasta valoare prin led trec cam 60-70mA. Curentul nominal pt un led clasic este 10mA (max 15). Cred ca se incing ledurile alea si rezistentele, si probabil in cateva zile o sa crape. Pune rezistenta de 900 ohm sau 1K si nu ai probleme.

Masa e pinul 3, (firul maro de la plafoniera).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am montat si eu plafoniera de Passat W8 pe Bora, dar a aparut o problema: cand apas oricare din butoanele pt ''lumini citit'' se aprinde atat plafoniera fata ( toate cele 4 becuri) cat si plafonierele spate, iar daca apas ambele butoane pt ''lumini citit'' plafonierele spate se sting.

Mentionez ca am urmat tutorialul de aici http://vwforum.ro/topic/15396-golf-mkiv-montare-plafoniera-passat-w8/

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sigur ai legat bine firele?Eu am facut lucrarea..si nu am avut probleme.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da, am respectat legaturile, am verificat impreuna cu electricianul care m-a ajutat la montaj.

Modificat de Kicker
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca plafoniera e "de incredere", atunci e montata aiurea - altfel nu are de ce sa faca asa.

La Golf/Bora ai asa - verifica daca si la tine e tot asa.

Alb-albastru - pinul 3

Maro - pinul 4

Rosu-albastru - pinul 5

Iluminare - pinul 1

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

E de incredere fiindca e noua pe original, am sa reverific.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Verifica montajul,legaturile se fac exact asa cum am postat si eu si Florin.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am verificat legaturile si sunt facute exact asa cum a postat Florin.

Cand plafoniera fata e pe pozitia 0 cele de spate nu se mai aprind, am uitat sa mentionez un lucru in zona incercuita din poza, electricianul mi-a facut o lipitura pe acel traseu, deoarece a facut un scurt si pana sa arda siguranta de 10 de la modulul confort in acea zona a iesit putin fum.

Sa aibe vreo influenta acea lipitura?

152398x800.jpg

Modificat de Kicker
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Of ,ai mai dat si o groaza de bani pe plafoniera.Daca stii cat de usor se monteaza...Trebuia sa te informezi bine inainte da a merge la electrician. :mellow: E posibil asta sa fie cauza pt care plafoniera merge aiurea.

Faptul ca sa ars o siguranta si ca a facut lipituri...ma duce cu gandul ca legaturile nu au fost facute bine initial.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!