Jump to content

Bandou lateral sarit la Ibiza


iuliani
 Share

Postare recomandată

Cand am incercat aseara sa deschid usa dreapta spare, dau sa trag de ea si s-a oprit cam brusc pe la mijlocul cursei, cu un scartait si parait de rigoare. Ma uit eu bulversat si vad ca in partea din fata a usii, catre imbinarea cu usa din fata, bandoul lateral era dezlipit si ridicat, impiedicand usa sa se deschida.

Sa fac atac de apoplexie, nu alta (si la Nova se mai dezlipeau astea, dar nu mi s-a intamplat sa nu pot deschide usa!) :offtopic:

Acuma faza este ca nu numai este dezlipit, dar mai este si indoit (este dintr-un plastic destul de dur). Voi incerca eu sa il pacalesc sa stea la loc, eventual cu o banda dublu adeziva.

Are cineva alte sugestii? Intr-un final probabil ca va trebui sa fac o vizita prin service, in caz ca nu reusesc sa-l pacalesc sa stea ca lumea!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Iti spun ca a incercat cineva sa ti-l fure! Nu se poate dezlipi de unul singur clar! Am vazut in service cat de greu s-a dezlipit la o ibiza! Crede-ma pe cuvant! Intereseaza-te cat e unul nou! Daca e prea scump mergi la service poate ti-l incazesc cumva si ti-l aduc la forma initiala! Daca masina e noua poate ai noroc si ti-l schimba pe garantie. Dar nu o sa te creada nimeni ca s-a dezlipit singur!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Din pacate nu cred ca poti gasi unul nou, de obicei bandourile vin la set si nu vin nici ieftine. Eu am avut problema asta cand am avut usa lovita la masina veche. A trebuit sa-l desfac si sa-l pun la loc pe usa noua, plus ca mai era si ondulat de la lovitura.

Vezi ca exista niste banda dublu adeziva mai groasa, dintr-un burete dens. Eu am gasit la role inguste cu izolatie verde inchis (vreo 60 -100 de mii rola de 10-15 m). Sper sa reusesti cu asa ceva. Pui mai multe fasii una langa alta pe toata latimea bandoului. Vezi sa apesi calumea din aproape in aproape dar sa nu strabmi tabla.

Bafta!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Imposibil sa nu gasesti bandou. Mergi la dealer si se rezolva, dar va costa, sigur iti da si o singura bucata.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...
Iti spun ca a incercat cineva sa ti-l fure! Nu se poate dezlipi de unul singur clar! Am vazut in service cat de greu s-a dezlipit la o ibiza! Crede-ma pe cuvant! Intereseaza-te cat e unul nou! Daca e prea scump mergi la service poate ti-l incazesc cumva si ti-l aduc la forma initiala! Daca masina e noua poate ai noroc si ti-l schimba pe garantie. Dar nu o sa te creada nimeni ca s-a dezlipit singur!

<{POST_SNAPBACK}>

Ce zici tu nu cred ca s-a intamplat, pentru ca faza s-a petrecut in felul urmator:

Am umblat la usa sa zicem seara, am mers cu masina (un drum de circa 30 min), dupa care cand am ajuns acasa, am deschis din nou usa. Surpriza. Nu a mai vrut sa se deschida (deci nu avea cum / cine sa umble la ea intre timp - si sa nu-mi spui ca deja umblase, ca nu cred).

Ulterior m-am uitat si pe partea cealalta (stanga), si se pare ca si acolo este cu un mic colt dezlipit.

Ca sa revin la subiect, am incercat sa-l lipesc. A stat fix 3-4 zile, dupa care s-a dezlipit din nou. Am folosit banda dublu adeziva, verde, de care zicea si Asterix. Probabil ca pentru a-l lipi mai bine trebuie sa trag de el si mai mult :D

Oricum, mersi de sfaturi.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cea mai "sanatoasa" lipitura la bandou o faci cu silicon de parbrize.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!