Jump to content

Maurul lui Dun


Dun

Postare recomandată

Ebay!

- sa apelezi la Casco nu e o solutie

- sa astepti sa te loveasca unul, iarasi, nu e o solutie din mai multe motive

- sa cumperi de la reprezentanta e inutil de scump

O bara te costa cam 900 de lei, transportul cam 2-300, vopsit tot 300, montajul poti sa-l faci singur.

 

De recuperat de pe bara ta... slabe sanse. Barile normale de Golf se dau cu maxim 300 de lei, hai 400 complete. Daca ai spatiu pe undeva, cel mai bine e sa o lasi la pastrare si sa o pui pe masina cand o vinzi sau cand te plictisesti de bara de GTI. Asa recuperezi ceva din banii cheltuiti pe ea.

Link către comentariu

Casco fara regres nu merita pt ca mai ai de adaugat costul cresterii politei.

 

Poti sa faci un calcul cu piesele de care ai nevoie si evident cu preturi nu de la reprezentanta.

 

Eu am luat de pe ebay ambele bare. Poze detaliate si transportul ok.

Plus ca daca iei SH si cu gauri de senzori deja ai suportul lor:

http://www.ebay.de/itm/Die-Heckstosstange-Bumper-VW-Polo-GTI-6R-/131170272292?pt=DE_Autoteile&hash=item1e8a5b8424

Modificat de The_Ego
Link către comentariu

Link 1

Link 2

Link 3

 

Sunt alte trei mult mai interesante  in momentul asta. Nu are nici un sens sa cumpar una fara spoiler. Am sa incerc sa ma interesez maine cum le pot aduce in Romania.

Link către comentariu

Ia-o pe cea albastra! E in stare buna, pret foarte bun pentru bara, spoiler si ochi de pisica, si trimite oriunde in Uninea Europeana, asa ca nu trebuie sa faci nimic special ca sa ajunga in tara, doar sa-i dai adresa...

Link către comentariu

Vezi cat costa spoiler-ul. Poate iesi mai ieftin fara plus ca important este bara sa fie in regula. Eu as lua fara spoiler decat o bara peticita sau cu probleme.

 

Link2 => se si vede o zona reparata, iar in traducere: Bumper was repaired . Acum daca iti convine si in poza se vede reparata ok.

Link 3=> are o gaura in ea sau ceva si va trebui reparata

 

Dezavantajul la prima este ca vei avea nevoie de senzori plus ca te duci cu tot cu transport la 400euro.

Modificat de The_Ego
Link către comentariu

Aia alba pare cea mai in regula. Are si gauri de senzori. E si gata reparata (trebuie totusi intrebat cum a fost reparata, in ce conditii se prezinta urechile de prindere si suportii pentru senzori). Daca este reparata cu simt de raspundere, dupa vopsire nu se va mai vedea nimic si pe mine nu ma va deranja absolut deloc situatia asta.

In plus, fiind in starea asta si avand lipsa catadioptrii, care pe mine oricum nu ma intereseaza, se mai poate negocia la ea.

 

Hm ... hai ca pare ca se defineste o solutie pentru "problema" mea.

Link către comentariu

Mi-a facut un orasan o bucurie astazi pe care am descoperit-o cand am plecat de la serviciu. Evident ca dupa ce mi-a facut pocinogul a plecat ca si cum nimic nu s-ar fi intamplat. Si la fel de evident este ca nimeni nu a vazut nimic.

 

post-4613-0-89281800-1398353491_thumb.jp  post-4613-0-65672600-1398353492_thumb.jp   post-4613-0-44507700-1398353493_thumb.jp

 

Link către comentariu

Salut, am patit o chestie asemanatoare in parcare la Liberty Center.. unde, " indubitabil " locurile de parcare sunt minuscule, chiar si de lipesti masina de un perete.

Rezultatul: http://postimg.org/image/4o33bdy6n/

Dupa o evaluare la PBV, lucrarea ma usureaza de 830 RON fara TVA

 

P.S: asa e romanul, loveste si fuge!

Am intrebat paznicul care se plimba prin parcarea de la Liberty, nu a vazut nimic. Am fost sa vorbesc cu seful de obiectiv, sa ne uitam pe camere..sa vedem cine a fost, nema. Nu te poti intelege cu ei, atunci.. de ce mai sunt camere in parcari ?

Imi pare rau pt tine, stiu in ce situatie te aflii.. dar, trecem si peste astea.

Modificat de AndreiSHB
Link către comentariu

Mda ... la mine sa zicem ca este putin mai lejer (desi, de cand am vazut, ma doare stomacul intr-un hal de zici ca nu-i adevarat) pentru ca, fiind aripa fata, am varianta de a cauta una 100% intacta din dezmembrari. Doar ca preferam sa fac altceva cu banii aia, cu timpul si cu nervii mei.

Cat priveste pretul oferit de PBV ... zic sa cauti in alta parte o vopsitorie particulara. Cred ca preturile pe reper sa invart in jurul sumei de 400-450 de lei.

Link către comentariu

Nu stiu cat de bine se vede poza, dar este si infundata partea aceea fixa de deasupra rotii ( cred ca face parte din sasiu ), am inteles ca trebuie tras la " rece ", si este o operatiune complicata pentru ca nu se poate inlocui partea aia. Daca era doar de vopsit, era facuta de mult.

Este normal sa te doara si sa-ti faci nervi, e vorba de banii tai.. la fel ca si in cazul meu, am muncit pentru masina si ma doare cand dau toti prostii in ea.

Modificat de AndreiSHB
Link către comentariu

Bogdan, imi pare rau. Din pacate si eu am patit-o chiar inainte sa ies din Bucuresti. Ne-am oprit la Auchan Militari si in cele 15 minute cat am stat, mi-a frecat unu bara fata, pe dreapta. Probabil n-a fost in stare sa iasa din parcare fara sa produca avarii. Normal ca nici mie nu mi-a lasat numar sau ceva. Ajuns la Sebes, Bwwlan mi-a aratat ce am patit pentru ca eu nu observasem pe furtuna ce era. Apoi acasa am observat ca cineva n-a avut loc nici de bara spate, care este si ea frecata.

 

Asa ca..

Link către comentariu

Stii care-i treaba ... cu reperele de plastic nu am un stres atat de mare, pentru ca alea se pot da jos linisit si apoi pot fi revopsite. Daca sunt crapate sau rupte se pot inlocui ... 

Dar cu cele de metal e mai complicat. Reperele de metal nu se prea dau la inlocuit. Cel putin la avarii din astea minore clar nu se dau la inlocuit. Chestia asta ce-am patit-o eu este mai usoara prin prisma faptului ca aripa respectiva se poate da jos si inlocui, asa cum am spus. Sau se poate da jos si poate fi indreptata mecanic, necesitand o foarte mica cantitate de chit.

 

Dar daca patesti o chestie din asta pe o usa, sau pe aripa spate, sau pe un prag ... acolo e jale.

Link către comentariu

In situatia asta sunt eu, pentru ca partea infundata face parte din prag. De asta si costul asta mare, dar.. ce pot sa fac? nu pot sa o las asa la nesfarsit, trebuie reparata.

Link către comentariu

Din pacate, la noi nu prea mai merita reparat nimic ce tine de design. Am ajuns sa cred ca sunt bani aruncati aiurea atata timp cat nu ai un garaj, iar masina sa o folosesti doar de placere, nu necesitate.

Link către comentariu

Solutia este sa pui camera supravegere in masina.pe mine m-au lovit de doua ori,si camera m-a salvat in ambele situatii!

Link către comentariu

Din punctul meu de vedere este o iluzie ca te ajuta camera,la ce te ajuta....sa vezi cine te-a lovit ? Identifici si mergi cu o amiabila la asigurari,te rogi de service sa o repare cum trebuie apoi de asiguratorul RCA sa plateasca sa poti ridica masina,etc. Daca tragi linie,este cam acelasi lucru,cel putin in situatii de genul,cand avariile sunt mici iar tu ramai cu nervii si altele pe cap.Ghinion insa bine ca nu e mai rau !

Link către comentariu

Din punctul meu de vedere este o iluzie ca te ajuta camera,la ce te ajuta....sa vezi cine te-a lovit ? Identifici si mergi cu o amiabila la asigurari,te rogi de service sa o repare cum trebuie apoi de asiguratorul RCA sa plateasca sa poti ridica masina,etc. Daca tragi linie,este cam acelasi lucru,cel putin in situatii de genul,cand avariile sunt mici iar tu ramai cu nervii si altele pe cap.Ghinion insa bine ca nu e mai rau !

da,ai perfecta dreptate,dar am uitat pentru moment ca unii dintre noi traim in Romania!cand am fost lovit prima data,am asteptat omul sa vina,i-am aratat pe camera ce a facut(masina era parcata langa casa,iar el pleca din fata mea,dar mi-a atins partea din drapta fata).mi-a spus sa merg sa vad cat e paguba si sa-mi dea banii(sa nu mai implicam asigurarea).a doua zi mi-a dat 120 euro! a doua intamplare a fost tot cu masina parcata,dar de data asta m-a lovit unul care vroia sa parcheze.atunci eram langa masina,si I-am cerut imediat socoteala,dar a zis ca nu e nimic,si ca daca vreau sa chem politia,si a plecat.nu am chemat politia,pentru ca eram parcat illegal,am chemat insa pe cei de la asigurarea mea.a venit,a facut poze,i-am aratat filmuletul,si sa nu o mai lungesc in 2 saptamani am primit banii de la asigurare 200 euro.

Deci,pe mine camera m-a ajutat!

da,e bine ca nu e mai rau in cazul lui,dar pentru cineva care tine la masina lui,si care are grija de ea,o zgarietura cat de mica ar fi e foarte dureroasa.

scuze de off topic!

Modificat de bily77
Link către comentariu

Din pacate traiesc foarte multe astfel de specii printre noi pentru care consumam atatea resurse: bani,nevi,timp. 

 

Subscriu.

 

 

post-106003-0-50498400-1398375481_thumb.

Modificat de redeye
Link către comentariu

Zici ca a inceput sezonul... Cam la fel ca redeye am fost si eu sterpelit, totusi ceva mai putine daune. Macar Dun a scapat "doar" cu aripa si n-are nimic la bara.

Link către comentariu

Acum vreo doua saptamani si ceva am vazut peste drum de serviciul meu, pe Calea Victoriei un Golf V cu LM-uri . Avand in vedere ca jantele pe care le am acum sunt fix aceeasi dimensiune, ca LM-urile ar fi fost cu 2 kg mai usoare si ca inca mai intorc capul dupa ele zic sa pun poza si aici.

post-4613-0-54518800-1398662164_thumb.jp

 

Vineri am prins un alt numar frumos pe BC:

post-4613-0-88287500-1398661926_thumb.jp  post-4613-0-34348200-1398661927_thumb.jp

 

Miercuri am sa merg sa fac verificarea urmarilor provocate de baiatul ala care a dat cu spatele peste mine (sper sa nu apara nimic pe dedesubt). Si tot miercuri voi deschide dosar pentru aripa pe care mi-a lovit-o ametitul de joi - care, ma repet, nu a avut bunul simt sa isi decline identitatea.

 

Sper ca joi sau vineri sa merg sa pun suspensia la loc pe masina. M-am decis sa merg cu ea pana cand isi va da duhul si apoi sa cumpar alta. Posibil ca joi sa mai fiu nevoit sa mai schimb si alte piese pe la directie. Vedem.

Modificat de Dun
Link către comentariu

Regret cele intamplate,sincer.........dar cred ca ai si rezervorul gaurit undeva! :))  

Link către comentariu

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!