Jump to content

Maurul lui Dun


Dun

Postare recomandată

Eram sigur ca tu erai acolo la kaf. Eram in trecere si ti-am vazut poloul cu plafon negru :P

Link către comentariu

:)  ... da, eu eram.

 

Am o marturisire de facut:

  - imi plac peisajele postapocaliptice. Fabricile parasite - care la noi sunt destul de multe - sunt, din punctul asta de vedere, pe gustul meu.

 

Astazi de dimineata am finalizat lucrarea "Vopsirea negru lucios". Am fost si mi-am luat ochelarii si grila de la Kaf si, ca o rabufnire de orgoliu, am dat grila originala jos de unul singur si am montat toate elementele vopsite in bara. Planul era ca cica sa ma duc undeva - in principiu la Florin - sa dau bara jos ca sa scot grila originala din ea. Dar ... asteptand la Kaf sa termine de infoliat, cu grila vopsita in fata si cu o surubelnita subtire ... am rezolvat problema "pe loc".

Dupa care m-am dus in incinta unei fabrici aproape dezafectata si am facut cateva poze pentru a spune o poveste: Maurul a fost  in fabrica de infrumusetare de unde a iesit ca un Adonis Auto.

 

A scos botul, adulmecand imprejurimile

post-4613-0-99913700-1376488673_thumb.jp  post-4613-0-90560300-1376488687_thumb.jp

Apoi a pasit cu totul afara, in poarta halei unde a suferit metamorfiza

post-4613-0-63779500-1376488706_thumb.jp

Si in final, a iesit cu tantos, cu coada pe sus, mandru nevoie mare.

post-4613-0-99300100-1376488738_thumb.jp  post-4613-0-73427100-1376488745_thumb.jp

 

Si cateva poze de la Academie

post-4613-0-75755800-1376488760_thumb.jp   post-4613-0-56920700-1376488911_thumb.jp   post-4613-0-50967000-1376488769_thumb.jp

Modificat de Dun
Link către comentariu
Master_Blaster

Ai fost la mine in fata blocului sa faci poze la polonac.  :lol: Fabrica de paine nu e parasita. ;)

 

La malaxa (Republica) sunt niste hale perfecte pentru poze post apocaliptice, ca sunt hale din care nu am mai ramas decat structura din fier (acoperisul si peretii lipsesc) sunt imense.

 

Uite ici: http://vwforum.ro/topic/87050-golf-6-12-hl-candy-white/?p=2099859

Modificat de Master_Blaster
Link către comentariu

Dun, credeam ca sunt ciudat ca imi plac cladirile/fabricile vechi,parasite...

Sent from Sexy Nexy 4 using Tapatalk

Link către comentariu

Bre, ce sa zic, daca tie iti plac modificarile, asta conteaza. Personal, nu inteleg de ce ai bagat bani in vopsirea unor repere care sunr si-asa expuse la maxim lovirii cu pietre/suruburi/alte treburi si, la cat de meticulos am observat ca esti, o sa-ti creeze nervi si stres cat China. Ma rog, tu stii mai bine...

Link către comentariu

Ti-am zis ca se da usor jos cu un pic de atentie, fara sa strici ceva. Datul barii era doar dc nu aveai curaj sa faci operatiunea asa. Dupa cum iti spuneam, nici eu nu am dat bara jos pt a schimba grila.

Arata foarte bine masina cu grilele negre !

Link către comentariu

Nimic nu se face usor, eu zic ca a meritat efortul, tusele de negru schimba in bine aspectul masinii, bravos!

Link către comentariu

Muale - citeste cartea asta daca nu ai citit-o. Daca vrei sa si vezi o interpretare a unei astfel de lumi urmareste The Walking Dead.

Bulane, tocmai ca sa ma scap de stresul de care spui tu am pus folie pe cele trei repere. Acum ma pot bucura linistit de efectul lor estetic

QWK - multam fain pentru incurajari si pentru sfaturi

Codz - multam fain si tie pentru apreciere.

 

Cat de arogant as fi daca as monta asa ceva pe masina

 

Daca nu ma grabeam cu jantele ... as fi fost tentat sa ma arunc la astea link. Desi nu cred ca m-ai fi impacat prea bine cu ET-ul ala.

Ceva de genul stopurilor astora erau si pe GIV parca, nu ?

Link către comentariu

Mi-e teama ca o sa fie prea joasa. Mai degraba o bara R-line la banii aia.

De aratat, arata bine si cred ca vecinii tai vor fi incantati iarna cand vei face pe plugul pe strada lor, dar orasul nostru eu zic ca nu e pregatit pentru un daily driver cu garda asa de mica pe fata. :D

Link către comentariu

Amintirile ma chinuieste

post-4613-0-57795100-1376844635_thumb.jp

 

Azi de dimineata m-am trezit devreme si i-am facut o baie Maurului care, desi nu o arata, era nespalat de vreo patru saptamani. A fost o placere sa imi pierd vremea cu el.

post-4613-0-13454000-1376844837_thumb.jp  post-4613-0-74707000-1376844837_thumb.jp  post-4613-0-27689600-1376844838_thumb.jp

 

Legat de ornamentul ala pentru bara fata, ma tot gandesc daca ar merge combinat cu pragurile care vin pe versiunile RLine si BlueGT

post-4613-0-39571700-1376845101_thumb.jp  post-4613-0-95824200-1376845101_thumb.jp  post-4613-0-61013000-1376845102_thumb.jp  post-4613-0-31597000-1376845103_thumb.jp

In primul rand ca as incerca sa le montez ceva mai sus (nu siut daca se poate, dar eu le-as pune la linia unde se indoaie pragul, nu sub ea) si in al doilea rand ca ... le imaginez cu o portiune vopsita negru in partea de jos, dar ... parca nu prea se aseaza cum trebuie.

Cred ca mai repede decat combinatia asta va veni bara spate de GTI.

Modificat de Dun
Link către comentariu

Eu ziceam ca s-ar potrivi mai bine cu pragurile de GTI tocmai pentru ca si alea sunt negre si, eventual, le poti vopsi lucios, la fel ca buza fata, plafonul, oglinzile etc.

Link către comentariu

Mda ... si eu ma gandeam sa pun ceva care sa aduca linia pragurilor ceva mai jos decat este acum, dar mai sus decat pozitia respectivei buze, undeva intre bara spate care, in varianta GTI, este la acelasi nivel cu cea stock si respectiva buza.

Doar ca ... pragurile alea parca nu prea sunt din filmul asta.

Link către comentariu

Pragurile de Polo GTi nu merg cu acea buza pt ca nu sunt pe toata lungimea.

Ce ar arata bine, dar nu cred ca se potrivesc ar fi pragurile de GTI 7

1280px-Volkswagen_Golf_VII_GTI_(side)_re

 

Sunt cam 350ron bucata :D

Modificat de The_Ego
Link către comentariu

Azi de dimineata m-am trezit devreme si i-am facut o baie Maurului care, desi nu o arata, era nespalat de vreo patru saptamani. A fost o placere sa imi pierd vremea cu el.

attachicon.gif12032013803.jpg  attachicon.gif12032013804.jpg  attachicon.gif12032013805.jpg

 

 

Spala bine oamenii aia? Ca am vazut ca au niste scoruri maricele fata de restul spalatoriilor. 

Mai baga si ceva ceruire sau alte minuni?

Link către comentariu

Substanta cu care spala este foarte buna. Spre comparatie la mine la spalatoria din fata blocului baiatul care imi spala masina mi-o da de doua ori cu sapun si o lasa cate trei patru minute cu sapunul pe ea.

La astia a dat-o o singura data si nu cred ca a stat sapunul mai mult de doua minute. Dar masina a iesit impecabila. Jantele s-au curatat mult mai bine decat se curata dupa spalarea de la spalatoria din fata blocului meu.

Dar depinde foarte mult la cine nimeresti si cat chef are. Am vazut masini spalate in acelasi timp cu a mea la care sapanul a stat mult mai mult pe masina, asta insemnad ca daca masina este murdara rau se va curata mai bine. Problema este ca samponul folosit de ei, ca sa curete atat de bine, mai mult ca sigur este destul puternic, asta daunand si lacului de pe masina. Avand in vedere ca eu de anul asta o dau cu ceara cam la doua luni (adica la vreo trei-patru apalari) pentru mine nu este o problema.

 

Nu spal frecvent la ei, si prin urmare nu cunosc ce trebuie sa faca la o spalare basic, asa cum a fost asta pe care am platit-o eu - 19 lei. Mie doar mi-au dat-o cu sapun si apoi au clatit masina si au sters-o. Nici un fee de ceara lichida dupa, nici un fel de dresing pentru cauciucuri.

 

 

 

In alta ordine de idei astazi s-au intamplat doua lucruri care merita amintite:

 - am trecut de 25.000 de km

 - mi-au venit cauciucurile.

 

Sunt cu buza, ceea ce ma face maxim de fericit. Trei dintre ele sunt dot 06.13, iar al patrulea 34.12(adica asta are fix un an vechime). Avand in vedere si acest aspect ma declar pe deplin multumit. Maine de dimineata voi incarca cauciucurile si jantele in Dacie si cand ies de la serviciu ma duc sa asamblez rotile de 17". Iupiiii !!!!

Am cantarit cauciucurile si au 8.9 kg fiecare. Din cate imi amintesc jantele au 11.25 kg ceea ce inseamna ca o roata va avea in jur de 20 de kg, cu vreo 3 mai multe decat cele de 16". Mai mult ca sigur asta se va resimti la demaraj si la directie. Si la consum nitel. Dar ... eu am vrut-o.

 

Sper ca maine le voi monta pe masina, iar sambata de dimineata le voi spala pe cele de 16" si le voi trage pe dreapta.

Poze ... nu stiu cand. Vedem. Poate tot maine.

Modificat de Dun
Link către comentariu

Sunt de incredere oamenii, ti-am spus.

Am vb si cu amicii mei si unul a primit la fel ca tine, doar factura electronica, iar celalalt nu mai tine minte, caci a trecut mai mult de un an.

Niciunul nu a avut probleme.

Sunt curios daca ma injuri cu anvelopele sau nu.:)

Link către comentariu

He,he. Multam fain pentru incurajari.

Nu am de ce sa te injur. A fost alegerea mea, pana la urma. Iti multumesc pentru pont: le-am luat foarte ieftin. :salut: Cu diferenta de bani fata de cat sunt ele pe site-urile din Romania am facut lucrarea cu vopsitul elementelor de caroserie in negru lucios.

 

Din pacate la mine in bloc s-a defectat liftul :evil: , asa ca nu pot sa fac nimic maine - eu voiam sa duc jantele si cauciucurile maine de dimineata la masina si sa ma duc sa fac rotile dupa serviciu. Asta m-a cam intristat.  :(

 

Totusi ... forta Steaua !

Link către comentariu

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!