Jump to content

Maurul lui Dun


Dun

Postare recomandată

@rudiRUD - pt că m'am obișnuit să vin la ei (mă lasă să vin cu consumabilele mele și mă lasă în service în timpul reviziei.Plus ca îmi place foarte mult Dealu Negru :)) ).

Pt că anul asta am avut de făcut și ITP'ul am ales să îl fac și pe asta tot la ei. Acum doi ani l'am facut la statia de la Razoare și oamenii mi'au zis că nu stau prea bine cu noxele. Acum, băieții de la Nurvil au râs de mine când i'am întrebat cum au ieșit noxele: "STAS, domne', STAS, că doar e Euro5".

Nu ca ar fi ceva necunoscut, dar pt ITP trebuie talonul, cartea mașinii și pachetul legislativ (trusa medicala, stingător și vesta).Plus, în cazul meu, stopuri fără folie. Pt care am apelat la Fredy :))

IMG_20171025_180102_01.thumb.jpg.b6bf4f30a6bd214b66f7b048226b68d8.jpg

IMG_20171025_183001_01.thumb.jpg.8d072a29b9ef1640509b45cbd90c8b59.jpg

Drumul până aici a fost super. Ceata dementa până pe la km 50 cand am ieșit din Bucale și apoi trafic moderat, cât să mențină atmosfera. Poolak'ul rupe topul acum: merge extraordinar. Trage bine, daca nu ești atent frânează violent, sta pe strada exceptional... E forta omu'. Altă dată m'as fi tăvălit pe jos daca vedeam 9.7% până aici. Acum mă lasă rece. Mi se pare un aspect marginal și lipsit de importanță.

IMG_20171027_090546_01.thumb.jpg.aad3e1983650e6b491cf7fd6616c734b.jpg

Modificat de Dun
Link către comentariu
5 minutes ago, Dun said:

Mi se pare un aspect marginal și lipsit de importanță.

This is the way to do it!

Link către comentariu

Nu stiu daca ar trebui sa fac asta sau daca e un aspect pozitiv, dar si eu te felicit pentru ca “nu iti mai pasa de consum” si te bucuri de masina :).

LE: Am trecut prin aproape acelasi setup ca al tau (B14, stage 1 etc.), si dpmdv, privite ca pachete intregi, masinile noastre erau, la un moment dat, cam aceasi mancare de peste (echivalente ca abilitati dinamice), asa ca stiu ce inseamna 9.7 consum pe traseul respectiv si te invidiez - de aici, din birou - foarte mult pentru felul in care ti-ai inceput weekendul :)).

Modificat de mike.
LE
Link către comentariu

Mulțam fain.

So ... vizita pe la rețeaua PoRo ... same old shit. Cum e posibil să pui protecție pe volan pe care să o dai jos înainte de ultimele operațiuni (conectat calculator pe OBD, pus contact, luat contact, etc) ... nu vezi in puii mei ca masina e ca alea din showroom ?! Măcar de s'ar fi spălat pe mâini înainte să se urce in masina ... Ca să nu mai zic că avea cutia cu mănuși la 2.5 m de postul de lucru ...

N'ai ce sa le ceri. Am șters frumos schimbătorul, frână de mana, cheia, volanul și mânerul ușii soferului că vreau să îmi văd de drum liniștit mai departe. Din nou: altă dată aș fi dat buzna la directorul de service, da' acum am trecut doar ca să îl salut amical: complimente domnule Balan !

În fine, am trecut pe la OMV și după un sandwich și un Cafe Latte sunt gata pentru efectul placebo de după revizie :))

IMG_20171027_122204_01.thumb.jpg.732b849254bac25071f16391146b6a9d.jpg

 

Modificat de Dun
Link către comentariu

Am parcurs acum topicurile a doua GTI'uri din două generații diferite și mi'au rămas două observații în minte:

Golf V este un "eternal hit"

Cutting cost a omorat mașinile în două usi

A doua fază mă întristează maxim. Este aproape de neacceptat pentru mine ... D'aia am si zis ca următoarea masina va fi un Scirocco electric: pentru că acum pare că va fi singura opțiune pt o mașină în două uși.

Link către comentariu
  • 5 months later...

Am început sezonul cu stângul. Când sa'l scot pe Maur la plimbare ... s'a f@#& brosca portbagajului.

https://vwforum.ro/topic/131561-s-a-defectat-incuietoarea-haionului/

Am comandat'o pe site'ul cu piese "e". Vine luni, la 300 de lei. Mai nașpa este că am stricat capul torx al unuia dintre șuruburile care fixează broasca. Să văd cum naiba îl scot :((.

Modificat de Dun
Link către comentariu

Ce Dumnezeu de întrebare e asta? OEM.

Am rezolvat broasca :)). Fir'ar ea să fie de broască.

Link către comentariu

Postul cu cele mai multe like-uri si nici macar o poza :)) . Era si timpul sa vada si Maurul bine

Modificat de The_Ego
Link către comentariu

La multi ani!

Un retrofit complicat la orice masina! Nu fii zgarcit cu pozele, merita o sedinta foto, a venit primavara...Spor!

Link către comentariu

@cogdao Mulțam fain Bogdane.

Cât priveste farurile ... vedem ce'o fi : ) ) )

Modificat de Dun
Link către comentariu
5 hours ago, Dun said:

Ce Dumnezeu de întrebare e asta? OEM.

Am rezolvat broasca :)). Fir'ar ea să fie de broască.

?? felicitari! Bafta la retrofit! Sa postezi si aici cum ai facut daca poti

Link către comentariu

Totusi eu astept ca masina sa mai fie plimbata..

 

Acuma ca iei si faruri, sper sa o folosesti mai mult :D Imediat am mai multi km cu Seatul decat tine. Nu e rusine cu asa frumusete de masina ? O tii ascunsa, doar pt tine !?

Link către comentariu

Un Audi A3 8L e backup acum. Solenza a ajuns la Remat anu' trecut.

În plus, de când lucrez in alta parte, respectiv din septembrie anul trecut, sunt în mare parte electric: merg doar cu tramvaiul : ) ) )

 

Link către comentariu
  • 4 weeks later...
Publicat (modificat)

Salutare.

Azi sunt în consemn la srv, așa că nu am putut sa plec din Bucale. Da' nu'i bai, că m'am distrat chiar și așa :)). Maurul nu mai era spălat din Septembrie și, cum a hibernat toată iarna în parcare, arată deplorabil

IMG_20180501_085859_02.thumb.jpg.0292cb88474564df4520692d3233128b.jpg

Așa că azi de dimineață, la 8, am dat trezirea la spălătorie. A fost obositor, dar satisfacția e enormă când mașina ajunge să lucească ca un bibelou : ) ) ).

Revin cu poze ceva mai târziu, că trebuie să le micșorez și pe telefon nu am nici o aplicație cu care să fac asta ...

Modificat de Dun
Link către comentariu

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!