Jump to content

Broasca (incuietoare) de Golf 4


mihaic99
 Share

Postare recomandată

Nu are nicio legatura faptul ca usa este putin in afara. Inelul broastei actioneaza asupra switch-ului cand este deschisa si intredeschisa. daca tie usa ti se inchide complet este ok. Daca ai scos mufa de la usa care o suspectezi si plafoniera este tot aprinsa, mai verifica si celelalte usi. O scanare ai facut?

@crinel_baronu- refa lipiturile pe placa broastei si revino cu detalii

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Replies 243
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • F l o r i n

    49

  • Al Bundy

    17

  • kelu

    17

  • soila

    16

Top Posters In This Topic

Posted Images

deci ca si o rezolvare partiala, am desfacut din nou usa si am tras de acel fir de care a spus Al Bundy cu simt de raspundere si am ramas cu el in mana, am schimbat firul cu tot cu papuc, acum merge centraliazata , a mai facut odata pe usa sofer sa nu vrea sa o deschida, am inchis si deschis din nou si merge ok, ce nu inteleg e de ce sistemul de pe usa sofer nu se inchide de 2 ori ca si celelalte usi si nu mai licare ecul de pe usa, am incercat sa refac lipiturile pe placa dar tt asa face, in momentul in care pun mufa la calculatorul de usa prima data merge cum trebuie si dupa gata, se deschide si inchide o singura data, celalalte fac de 2 ori, ei de cand usa sofer nu mai face nici becul de usa nu mai licare cum spuneam mai sus, banuiesc sa mai fie vreun fir buclucas?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

demonteaza din nou totul si vezi sa nu fie coroana care strange butucul, sarita de la locul ei

Ai avut dreptate era coroana sarita de la locul ei.Nu am stiut ca la montare-demontare butuc trebuie tinut manerul portiera tensionat si am deranjat coroana de la locul ei.Acum functioneaza ok.Merci mult!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu are legatura cu modul in care ai lucrat tu. De obicei la demontare, cand dai surubul peste cap - atunci se deranjeaza - la remontare, daca nu mai este pe caneluri, sare.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

deci ca si o rezolvare partiala, am desfacut din nou usa si am tras de acel fir de care a spus Al Bundy cu simt de raspundere si am ramas cu el in mana, am schimbat firul cu tot cu papuc, acum merge centraliazata , a mai facut odata pe usa sofer sa nu vrea sa o deschida, am inchis si deschis din nou si merge ok, ce nu inteleg e de ce sistemul de pe usa sofer nu se inchide de 2 ori ca si celelalte usi si nu mai licare ecul de pe usa, am incercat sa refac lipiturile pe placa dar tt asa face, in momentul in care pun mufa la calculatorul de usa prima data merge cum trebuie si dupa gata, se deschide si inchide o singura data, celalalte fac de 2 ori, ei de cand usa sofer nu mai face nici becul de usa nu mai licare cum spuneam mai sus, banuiesc sa mai fie vreun fir buclucas?

Verifica si alte fire de acolo din calc de usa.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut, am si eu probleme cu Yale la un Golf V :

* in spate dreapta nu se mai incuie deloc (cheie sau telecomanda);

* la sofer nu se mai descuie decat din cheie (din telecomanda - nu)

 

Dupa ce am ramas cu usa spate dreapta descuiata o noapte am mers la Promotor Timisoara sa verifice. Preturi soc, o yala spate 660Ron, o yala sofer 700ron aprox...+ manopera 50Ron.

 

Recomandati pe cineva in Timisoara care se poate uita sa vada daca sunt micro contactele acelea de vina, si daca pot fi inlocuite. Inteleg ca sunt mult mai ieftine.

 

Multumesc

 

 

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ai postat gresit, aici se vorbeste de g4 si sunt diferite.

O diagnoza ai facut?

Switchurile sigur nu sunt cauza problemelor tale.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Exista broasca spate de G5 pe AF si sunt lucrate BETON,saptanama trecuta am dat o bucata 250 lei si omul a fost incantat de achizitie si mi-a multumit tare mult.Initial am gasit si eu varianta OE la 600 lei.Problema lui era ca usa spate nu se mai inchidea deloc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc de raspuns, nu mi-au spus daca au facut diagnoza sau nu, mi-au spus direct ca trebuie inlocuite yalele, ambele.

 

Banuiesc ca nu au facut diagnoza, ca mi-ar fi spus ca trebuie platita, e 84ron mi se pare...

 

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

marc - restul - celelalte doua usi merg din telecomanda ?

 

Gabi.. si cat tin ? daca cele OEM 2008-2009... am gasit sa faca figuri... cele AM nu poti stii. Cel putin, dupa ce o repari pe cea originala, nu mai ai treaba cu ea, o perioada lunga....

Modificat de F l o r i n
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nici la mine nu se mai inchide deloc cea din spate.

 

Scuza-mi ignoranta, dar ce reprezinta AF si OE?

 

Merci



Toate se inchid din telecomanda, in afara de cea din spate dreapta.

 

Doua se descuie din telecomanda, cea din spate dreapta nu pot stii sigur daca se descuie, ca e descuiata mereu. Cea de la sofer nu se descuie din telecomanda, decat rareori, insa merge din cheie.

 

Merci

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

OE piesa de original AF piesa aftermarket de producator.Broasca respectiva de care vorbeam,este facuta in Polonia si eu personal am ramas uimit de cat de bine este lucrata si de faptul ca este identica cu broasca de original.

 

 

 

 

Scuze moderatorilor pt discutia referitoare la repere G5 in aria G4.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am reusit sa gasesc in Timisoara si piesa AM, la 250Ron. Merci de sugestii!

 

Si scuze ca am folosit topicul G4.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Salut. am vazut ca tot se vorbeste de Golf 4 aici, am si eu o problema la incuietoarea de la portiera de la sofer, atunci cand parchez masina, opresc contractul si scot cheia din contact imi cad geamurile, toate 4. Stiti de la ce poate fi? multumesc!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ai vreo alarma after market pe masina ? daca da, deconecteaz-o si vezi daca mai face asa.

 

daca nu ai alarma dar ai modul confort - scoate-i pt cateva minute sigurantele

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

demonteaza din nou totul si vezi sa nu fie coroana care strange butucul, sarita de la locul ei

Ai avut dreptate era coroana sarita de la locul ei.Nu am stiut ca la montare-demontare butuc trebuie tinut manerul portiera tensionat si am deranjat coroana de la locul ei.Acum functioneaza ok.Merci mult!

Dupa cateva zile de bucurie a aparut din nou aceiasi problema.Am sa desfac si mecanismul broastei sa vad daca gasesc ceva deranjat...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Si eu am patit aceasi chestie cu usa din dreapta si inca nu am facut nimic la ea. Daca vrei sa ma lamuresti putin cu modul de desfacere a fetei usii si ce a fost de vina ti-as fi recunoscator Dcsiki. 

Modificat de R_a_z_v_a_n
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut , 


Mi-am facut de lucru si eu , schimband switch-urile la usi ...numai ca am ramas cu usa dreapta fata blocata....


Blocata in sensul ca ..centralizata merge numai ca nu se intampla nimic la partea mecanica ...nu se deschide nici din interior nici din exterior. 


Eu am desfacut broasca sa verific contactele preventiv daca au nevoie de lipituri (pe 2 din usi a fost nevoie) si apoi dupa ce am pus totul la loc... usa a mers pana am incuiat masina ..apoi a ramas blocata ...am acces in usa pentru ca nu am pus fata la loc ..numai ca trag de ambele tije(interioara si exterioara) si nu se intampla nimic. Broasca am studiat-o destul de bine ca am scos-o pe cea de pe spate sa vad exact cum functioneaza ..


Banuiesc ca atunci cand am imbinat partea electrica cu cea mecanica nu am pus bine tija acea de legatura ..si mi-a impins tija cu cap gen U de pe partea mecanica pe incuiat si nu o mai prinde sa o descuie...


Intrebarile mele sunt :


1.Am observat ca , daca usa este incuiata (cele care merg) , din interior daca trag odata se descuie , apoi a doua oara se deschide ,si am vazut ca partea de deschidere din interior tine mai mult de partea mecanica.....nu ar trebuii sa se descuie la mine atunci cand trag din interior?


2. Exista vreun mod in a ajunge la partea mecanica fara a rupe partea electrica?


3.Daca cineva a mai patit asa ceva si imi poate da vre-un sfat..?


 


Eu am citit topicurile pe aici dar nu am vazut pe cineva sa aiba exact problema asta si nici cineva care a zis exact cum a dechis o usa blocata..scuze daca am omis vreun post , dar sigurul lucru care ma tine sa nu rup partea electrica e ca nu am una de schimb momentan..si nu pot sa las masina descuiata...


Multumesc..

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Probabil ai intins prea tare sufa de la maner exterior si a ramas yala blocata. Trage de maner pana se vede capatul sufei si inceaca sa o scoti putin din caneluri si sa o impingi in interior. Se vor uza putin canelurile dar e posibil sa o poti debloca.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am patit si eu ceva asemanator numai ca eu am facut probe cu portiera deschisa.post-30045-0-14887300-1367927534_thumb.j

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

F l o r i n

Posibil si asta - in acest caz trage de maner si scoate sufa din locas... dupa aia incerci sa o deschizi din interior.

 

altfel, trebuia sa se deschida la a doua tragere de maner din interior - pe pozitia descuiat. Sa nu fie blocata pe Safe.... incearca sa bati in ea si sa o deschizi.... poate nu ai refacut lipiturile care trebuie.

 

cam greu sa ajungi la partea mecanica fara sa traforezi la plasticele de la partea electrica

Modificat de F l o r i n
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 5 months later...

am o problema cu usa spate dreapta...nu se mai deschide nici din interior nici din exterior .am incercat de toate : am batut cu pumnii ,am incercat cu o sarma ..nimic .am desfacut fata de usa si m-am blocat la geam(nu imi iese cuiu acela de plastic).exista o alta varianta sa o deschid? VA ROG SA MA AJUTATI!!!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu ai alta varianta... masina are geam electric ? daca da, scoate-i mufa si alimenteaza yala pe direct.

 

daca e cu geam manual, trebuie scoasa mufa din stalp.

 

altfel, scoasa siguranta de la geam - o tragi cu un surub, dupa care bati in yala.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!