Jump to content

Broasca (incuietoare) de Golf 4


mihaic99
 Share

Postare recomandată

sal sa scot mufa de la yala ? aceea care e protejata de un plastic alb?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Replies 243
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • F l o r i n

    49

  • Al Bundy

    17

  • kelu

    17

  • soila

    16

Top Posters In This Topic

Posted Images

in alta ordine de idei am fost la mecanic (m-am intors de 15min.) si am cam scos tot de pe acolo (geam, capac metalic, plastic alb de protectie yala)..cum deschid usa ca ii dau foc.Aaa nici mecanicii nu au mai vazut asa ceva(au experimentat pe usa mea dar fara rezultat).exista pe acolo vreo parghie ceva? acum ar trebui sa pot sa mai misc ceva.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Curent ai dat pe firele de la motoras ?

Sent from my  using Tapatalk.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Vreme frumoasa de cateva zile si ma indruma sa-mi schim swirhcul la a mea. Dar cum ajung la 4.30 acasa numai chef numai am :(

Dar daca pe weekend e frumos sigur ma apuc de ea, desi sambata ma duc si la cram de Sf. Dumitru :(

De cand am postat pe forum ultima data nu se mai aprinde becul deloc. Acum 2 zile s-a aprins pe la 4 cand am plecat de la servici, dar dimineata e mort :(

Deja da semne ca trebuie schimbat :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu ai alta varianta... masina are geam electric ? daca da, scoate-i mufa si alimenteaza yala pe direct.

 

daca e cu geam manual, trebuie scoasa mufa din stalp.

 

altfel, scoasa siguranta de la geam - o tragi cu un surub, dupa care bati in yala.

 

 

in alta ordine de idei am fost la mecanic (m-am intors de 15min.) si am cam scos tot de pe acolo (geam, capac metalic, plastic alb de protectie yala)..cum deschid usa ca ii dau foc.Aaa nici mecanicii nu au mai vazut asa ceva(au experimentat pe usa mea dar fara rezultat).exista pe acolo vreo parghie ceva? acum ar trebui sa pot sa mai misc ceva.

 

Minca - ti-am zis tot ce ai de facut la ea... acum, daca oamenii nu se pricep, in ritmul asta cred ca mai mult rau fac, decat bine.....

 

si daca nu au mai vazut pana acum asa ceva, inseamna ca nici nu se pricep.... ca este o problema destul de des intalnita la VAG-uri..... sa se blocheze o usa.

 

Vreme frumoasa de cateva zile si ma indruma sa-mi schim swirhcul la a mea. Dar cum ajung la 4.30 acasa numai chef numai am :(

Dar daca pe weekend e frumos sigur ma apuc de ea, desi sambata ma duc si la cram de Sf. Dumitru :(

De cand am postat pe forum ultima data nu se mai aprinde becul deloc. Acum 2 zile s-a aprins pe la 4 cand am plecat de la servici, dar dimineata e mort :(

Deja da semne ca trebuie schimbat :)

 

decat sa lucrezi sambata, mai bine te apuci intr-o seara..... las-o sambata asta....

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Florin asta e Romanica noastra ,toti se pricep la fotbal si la mai tot ce misca.Din cauza asta suntem cum suntem.Nu-ti mai spun ca au mai rupt si cate ceva pe acolo.Azi ma apuc si alimentez motorasul din yala sa vedem ce zice.Fata de usa am dat-o eu jos ca altfel mi-o rupeau si pe aia.Cred ca de acum nu ma mai duc la "mecanici" pentru lucruri care necesita un pic de rabdare si finete (nu cunosc conceptul).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

sau care stiu cum sa rezolve asa ceva.

 

fa ce ti-am zis mai sus.... pacat ca ti-au stricat pe acolo.... spor la treaba si ne auzim, daca ai ceva probleme pe parcurs.

Modificat de F l o r i n
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@Florine, asa ma gandeam si eu ca e si sarbatoare, dar de saptamana viitoare mi-e ca se raceste vremea mai rau si sa stai pe langa masina pe racoare, mai bine ma lipsesc pana la primavara...

Oricum nu ma gadeam pana nu am vazut filmuletul tau ca se poate atat de usor, doar desfacand acel capac din cele 4 "picioruse" de pe margine si schimband cu cel cumparat. Mi-am si desfacut unul cu o surubelnita din aia mica de telefoane mobile, sa vad cad de usor se desface. E incredibil de usor. Vointa imi trebuie. :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da, partea mai grea e sa scoti yala.... oricum, daca tot o dai jos, sa ii cureti si colectorul motorasului, sa refaci si lipiturile de pe placa - preventiv.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Aaaa deja ma bagi in ceata.... :tuktuk:  Unde se afla acel colector? De lipituri nu  pot sa discut, deoarece nu detin un aparat de lipit :(

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cumpara un letcon ca nu e scump - colectorul motorasului  si placa electrica - cea cu lipiturile - in partea electrica a yalei.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ura am usa care se deschide. Multumesc kelu, super baiat. Nu mi-a venit sa cred cat de repede s-a miscat baiatul asta 2min cu tot cu urcatu meu in masina.fratilor nu va duceti la mecanicii "universali" ca dati bani in plus(prostia se plateste). Ex.macara rupta! Oricum multumesc lui Florin penru promtitudine si sfaturi. O experienta placuta(prima data can d plec de la mecanic fericit multumit.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 year later...

Salutari la toata lumea

 

Va scriu si eu in speranta ca cineva o sa-mi explice cum functioneaza exact yala de la usa dreapta fata (sofer).

 

Am avut o problema cu usa, in sensul ca mi-a ramas blocata pe inchis si nu se deschidea nici din exterior nici din interior la actionarea manetelor. Am incercat si din telecomanda si cu cheia in butuc si nu raspundea deloc (tija era blocata in pozitia deschis, adica era ridicata). Am dat jos fata de usa si am observat ca, cablul de la maneta din interior era deteriorat, acesta se mai tinea in 2-3 fire. Am incercat sa trag de cablu manual, dar usa nu se deschidea. Intr-un final am deconectat cablul mic care leaga yala de manerul exterior, dupa care am tras iar de cablul din interior si am putut deschide usa. De aici vine si prima intrebare, cele 2 cabluri "comunica" cumva intre ele?

Cablul mic care leaga yala de manerul exterior este slabit in momentul de fata si nu-l pot intinde astfel incat sa pot deschide usa din exterior, dar daca introduc un patent prin gaura butucului si trag de maneta de care este legat cablul pot sa deschid usa din exterior. Sa inteleg ca yala mea are o problema mecanica? Inca nu am dat yala jos pentru ca momentan nu am bit M12 sa desfac cele 2 suruburi de fixare.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cablul mic trebuie intins fix cat lungimea si lui si fixat pe manerul exterior care trebuie sa fie in repaus, adica nu tras, ci lipit de portiera. tensionarea excesiva a acleui cablu sau slabirea sa duce la blocarea broastei

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cu manerul in repaus si cablul mic asezat in pozitia initiala (in care pana acum cateva zile a functionat), la tragerea de manerul exterior nu-mi actioneaza tija din interiorul yalei.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mai tensioneaza-l dinte cu dinte pana va face serviciu dar fa probe, nu cumva sa strangi butucul si sa inchizi usa

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Chiar daca il tensionez la maxim, nu imi actioneaza tija. In pozitia de maxim cablul nu sta intins.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

marius1982.11

Cum e posibil asa ceva? fa o poza.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Tind sa cred ca este ceva defect la partea mecanica a yalei. O sa fac si poza cand mai dau jos butucul.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

merita sa cumpar o yala noua aftermarket? Preturile ar fi cam aceleasi la o yala noua aftermarket si la una second. Sunt convins ca materialele sunt diferite ca si calitate, dar si yala second nu mai este in "parametrii" avand peste 10 ani vechime. A folosit cineva yale aftermarket?

Modificat de Son of Sound
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu as opta pentru aceste variante - repara yala ta, cel mai bine - si o sa fie ca noua. Daca sunt probleme la partea mecanica, cumpara una SH - e mult mai rezistenta decat cele AM... 

Modificat de F l o r i n
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Salut baieti..intampin si eu aceasta problema generala cu acel swich pe partea stanga fata, si anume, cand am usa soferului deschisa nu lumineaza acel bec din portiera si nici nu primesc avertisment de la martorul din bord..am inteles ca se poate face un bypass si se poate monta un swich pe portiera..nu ma incanta sa dau 400lei pe o incuietoare noua. Si inca ceva, tot pe stanga, dar in spate, cand blochez usile din interior, usa stanga se blocheaza si imediat se deblocheaza, dar numai cand blochez din ingerior, cand inchid din cheie(din telecomanda) este totul in regula. Vreo ideea ce ar putea cauza deblocarea imediata?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

stanga spate - ai lipituri reci pe placa electrica a yalei - trebuie data jos yala, desfacuta, refacut lipiturile, inlocuit switch-ul - daca tot o desfaci - si o sa fie ca noua.

 

usa fata - tot asa, da jos yala, schimba switch-ul, refa lipiturile - si o sa fie ok - nu trebuie alta yala si e pacat sa faci improvizatii.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!