Jump to content

Broasca (incuietoare) de Golf 4


mihaic99
 Share

Postare recomandată

bbogdanmircea

Salut, i-am dat 19V de la o bormașină dar nimic între pinii violet și albastru.

Am măsurat rezistența și îmi arată circuit deschis.

Fac ceva greșit?

17 al doilea din dreapta sus 7 al treilea din dreapta jos nu trebuie pus contact sau ceva nu îi dau direct la motor voltaj cred?

IMG_20241003_185958.thumb.jpg.65aece7d861f1ef964ed81d54b9a2970.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

eu ii dau 24v pe motoras si la tensiunea asta se invarte si deschide. Trebuie sa nimeresti sensul bun de rotatie, sa se invarta astfel incat sa se descuie. ii dau cate 3-4 secunde si poti lovi usor in usa in dreptul broastei.

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

I-am dat 19V de la un acumulator de bormașină dar nu face scânteie nu nimic în ambele sensuri când apropii acolo pe conector și măsor rezistență infinită cu multimetrul, ori e dus de tot ori e un contact deschis undeva o să încerc să dezizolez puțin firele aproape de yala să văd dacă tot așa măsor vast că sunt pinii 1 și 2 din mufa care intră la yală și aceleași culori.

Modificat de bbogdanmircea
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Până la urmă am dat 2 găuri și am făcut o tăietură, se vede clar acel pinten îl ridic cu șurubelnița dar tot nu se deschide?

Mă duc să iau o hală din dezmembrări poate îmi dau seama ce se întâmplă dar ar trebui să meargă dacă doar ridic acel pinten, mai trebuie făcut ceva?

 

IMG_20241004_105041.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

atata timp cat e pe safe nu o sa poti ridica acel pinten. O poti debloca doar din interiorul yalei si aici e mai complicat, trebuie sa stii unde dai gaura in broasca si ce actionezi in interior.

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am broasca ah, văd că are un tort pe acel pinten, dacă îl desfac tot nu iese din safe?

Doar cu motorașul acționat sare?

IMG_20241004_113016.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am reușit am măsurat din nou și am văzut 24 Ohmi pe fire, pe cea SH aveam 11 i-am dat din nou și a mers!!!

De acum mă apuc de schimbat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Bine ca s-a deschis pana la urma. N-ar fi rau ca pe cea SH(sau pe cea de pe masina, depinde pe care o montezi) sa o desfaci, cureti motorasele si intaresti lipiturile. E posibil dupa ceva timp sa ajungi in aceeasi situatie. Spor!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mda nu am mai avut curaj să-i fac operațiunea de curățare, și așa am pierdut enorm de mult timp cu pusul la loc cred că scos și pus la loc de vreo 3 ori broasca că tot uitam câte ceva.

Nu am ce zice totul e super bine făcut și de calitate dar dacă nu te uiți un pic pe net să știi ce ai de făcut cred că faci ușa bucăți.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!