Jump to content

Cat timp veti pastra Polo 6R?


motanul lenes
 Share

Postare recomandată

motanul lenes

M-am gandit sa lansez aceasta intrebare, pentru ca este vorba de un model nou, foarte apreciat, complet diferit fata de generatia anterioara, iar 99% dintre posesorii de pe acest forum au cumparat masina noua. Ideea mi-a venit dupa ce am gasit pe internet vreo 4-5 pagini cu Polo 6R sh de vanzare, in Romania, cu rulaj intre 7000 si 35 000 km. Am in vedere si vremurile actuale, in care din cauza crizei, stim cu totii care este situatia pietei auto.

In cazul meu, am mai avut trei masini noi, timp de sase ani, deci in medie 2 ani fiecare, cea mai rulata dintre ele avand 53 000 km. Rezultatul raportului intre gradul meu de satisfactie, starea pietei auto, si alte prioritati personale ma face sa cred ca voi pastra cel putin 7-8 ani aceasta masina, la un rulaj de aproximativ 130 000 km. Nu discutam aici de evenimente nedorite care ne obliga sa vindem masina a doua zi - accident, divort, faliment, etc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

10 ani. Asa mi-am propus.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pana voi avea bani de un passat cc :))

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pana o sa scoata toba un sunet de espero.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In principiu, undeva pe la 6 ani... Daca se mai mareste familia, probabil ca... nu stiu ;) Dar de dragul discutiei, hai sa zicem 6 ani (+/- 2).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mi-am propus sa o tin macar 5 ani adica maxim 75.000 km !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

O sa-l tinem cat vrea bunica momentan are aproape 74 de ani, si vrea sa conduca pana la minim 80. Si e extrem de incantata de aceasta masina din cate a avut pana acum ( Dacie, Oltcit, Fiat Tipo. A klasse, Polo 9N )

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

8 ani, nu mai mult! Adica, atati ani pe cati am facut creditul la cumparare! :icon_cheesygrin: Acum serios, o sa o pastrez pana cand nevoile de spatiu ale familiei vor creste, deocamdata e suficienta si nu am motive sa ma plang de el!

Modificat de Stormlord
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

la asta nu m-am gandit, dar nu mi-am luat masina noua sa o dau dupa 2 ani :)) .. vreau sa o modific.. vreau sa o pastrez.

Pana o sa scoata toba un sunet de espero.

Modificat de Lvu
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 7 months later...

Eu nici nu intrasem in posesia ei si deja am bagat anunt ca o vand.Din fericire zic eu nu am vandut-o.Deja o am de o luna cu 700km la bord.

Sper sa o tin cel putin 2 ani.nu zic ca masina nu este buna,dar in vremurile astea te plictisesti repede de orice,ca este masina ,telefon,tv,laptop,nevasta,simpti nevoia sa schimbi.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Depinde, acum exista si satisfactia de a fi conservator, de a te atasa de un lucru, si de a-l aprecia mai mult pe masura ce se uzeaza : fie ca e vorba de masina, telefon, tv, laptop, gagica

:))

Eu as vrea peste 7 ani sa am tot Polo asta, si sa fie printre primele modele produse, la sfarsitul 2009.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Teoretic, aproximativ 6 ani. Practic, până o să fie bani de alta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Avand in vedere, ca mi-a placut de la prima vedere, si am comandat-o pe placul meu, cred ca am sa o tin 10-20 de ani. Am si un Polo prima generatie pe care il tin de 17 ani!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Buhnici de obicei scrie bine, insa acum logica lui patineaza grav. Povesteste despre cat e de cumpatat neamtul la masini (sau la orice altceva, chestie cu care hai sa zicem ca as fi, in principiu, de acord) dupa care da exemplu JD Powers (interesant si valabil cel mult pentru americani, care au o piata auto de pe alta planeta) sau pe inglej (care au volanu' pe partea gresita si unde se vand cele mai multe cabriouri din Europa, desi vremea acolo ii asa cum ii), deci iar un chix logic.

Daca il interesa ce si mai ales in ce cantitati cumpara nemtii, se putea uita AICI pentru primul trimestru, AICI pentru al doilea sau AICI pentru al treilea. Avand in vedere faptul ca Polo s-a vandut doar in Germania si doar in primele 9 luni (pentru ultimul cvartal cifrele inca nu sunt definitivate) in 59.041 unitati iar in 2011, 90.500 bucati, zic eu ca nu-i dracu' chiar asa de negru pe cat ne-ar face protevistu' sa credem... asa ca pentru mine, o japoneza n-ar intra in calcul momentan.

La clasa mini din care face parte Polo, Yaris e jenibil la toate capitolele (dinamica, motorizari, dotari interioare, aspect, PRET!!!), singura chestie e ca DA, poti s-o abuzezi cum vrei tu si duce, insa atat; Mazda 2 e somnu', Honda Jazz e la fel, plictisitoare ca slujba de duminica deci nu prea ai ce alege... Prefer oricand, oricarora din tripleta de mai sus o Corsa ori o Fiesta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut,sunt total de acord cu tine Bwwlan,masinile nemtilor per ansamblu sunt peste cele japoneze.Deci o pastrez inca vreo.....3 ani.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Realist vorbind, e un lucru cunoscut că japonezele sunt mai fiabile - nu doar JD Power spune asta, chiar și statisticile ADAC o spun. Însă, deși invidiez calitatea asta a japonezelor, nu aș putea alege alt design decât cel tipic german (sau suedez, în lipsa celui german).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am vazut stire la realitatea, dupa care am dat un mic search pe google. Asa am dat peste blogul omului. Eu in mare parte sunt de acord cu fiabilitatea orezarilor dar la aspect si calitate la interior sunt departe. Piese mai scumpe care vin greu de la mama naibii etc.

Nici eu nu las Polo in urmatorii 4-5 ani. In cel mai rau caz, ramane in familie. :)

Azi un Polo alb 1.4 (avea teava scoasa, sa fi fost TSI ?) s-a tinut ceva dupa mine prin oras. La semafor a stat in paralel mai in spate, apoi s-a dat mai in fata. Mi-a luat la analizat si botul masinii (cred ca tablele nu l-au convins :) ) Mi s-au umezit palmele de bucurie ca se mai uita lumea si la Polo :).

Nu! Nu sunt un ingamfat si nici cu nasul pe sus. Doar am relatat o intamplare care "mi-a facut seara" :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Doar 1.4 avea pe spate. M-am gandit sa ma uit la tine dar n-am vazut poze cu masina de pe vremea unui singur tips.

Sa ne bucuram de ele :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ca bine zici,sa ne bucuram de ele cat sunt ale noastre si sa se bucure si cei ce le vor lua de la noi !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 year later...

A noastra tocmai a facut 4 ani luna asta si a iesit din garantie. O sa o mai tinem probabil ca a adoua masina ca si pana acum, strict ptr oras.

E geniala ca a doua masina. Din pacate nu am cauciucuri de iarna pe dansa si acum zace in zapada si eu trebuie sa ma chinui cu Superbul prin oras si sa dau la lopata de imi iese fum pana ii fac un ditamai locul de parcare oriunde ma duc. De obicei Superb nu intra de unde iese un Logan sau Symbol si mai trebuie sa dau la lopata ... Imi e dor de Polo in Bucuresti!!

Modificat de nsm
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

La mine perioada de retentie propusa ar fi 8 ani. Anul asta face 2... Ce repede trece timpul :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!