Jump to content

Golf 6 - Schimbare filtru polen


rombu
 Share

Postare recomandată

In urma reviziei de 1 an, cand mi-au schimbat si filtrul de polen, am constatat cu placere ca peste treapta 3 la ventilator se auzea un "fasait" in partea din dreapta jos a bordului (pasager)... banuind calitatea serviciilor prestate de mecanicu' roman, am purces in identificarea problemei, care din nou am banuit-o = montaj aproximativ a filtrului de polen.

Operatiunea e simpla:

se demonteaza plasticul de la baza consolei centrale (sageata rosie! pe poza 1 - e vorba de un surub cu cap stelat) ... nu e nevoie sa scoateti toata bucata de plastic, doar sa o lasati mai lejera astfel incat sa puteti demonta bucata de pasla de sub torpedou ( cercuri rosii poza 1- se defileteaza cu mana).

Bucata de pasla se deplaseaza putin spre botul masinii si poate fi scoasa usor. Ar trebui sa obtineti -> poza 2 si 3.

Filtrul se afla in partea stanga a imaginii, in dreapta fiind ventilatorul.

Pentru desfacerea filtrului, impingeti in DREAPTA in capac (are si un fel de maner, l-am incercuit cu rosu in poza 4). ! aici apare smecheria, capacul are niste cleme de prindere care ii permit fixarea plin culisare, dupa cum am stabilit. Filtrul are la baza o garnitura care are decupaje exact pe clemele capacului, astfel incat sa se fixeze ferm si sa faca si etansarea capacului pe cutia in care intra. Daca veti pune filtrul cum l-au pus prietenii de la service, adica intai filtru bagat cu mana, si hop indesat capacul, nu veti nimeri fantele lui. In schimb, daca asezati filtrul in capac, si pe urma il puneti in gaura lui, totul va fi ok. La mine asta era problema, le-am asezat si e liniste din nou.

Operatiunile inverse sunt de la sine inteles.

poza 3

poza 4

post-36245-1274991533_thumb.jpg

post-36245-1274991553_thumb.jpg

post-36245-1274991672_thumb.jpg

post-36245-1274991726_thumb.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

salut

esti sigur ca tb desfacut plasticul de la baza consolei centrale?

operatiunea e identica ca la Octaia 2 /golf 5 si acolo nu am desfacut acest plastic ca sa dau la o parte pisla de sub torpedou.

grig

Modificat de grig
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut !!! eu am desfacut-o ptr ca mi s-a parut ca trebuie sa indoi prea tare cartonul ala de sub torpedou. Nu in ultimul rand surubul de fixare era aproape trecut prin gaurica de plastic a acelei fete de consola. probabil cineva puternic a crezut ca e clips nu surub si a tras

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 10 months later...

pt cei interesati, codul pt filtru polen carbune activ este:

cod VW 1K1.819.653 (pret 80 lei la dealer VW/Skoda)

cod MANN CU/CUK 2939 (pret 40 lei la magazin de piese auto)

grig

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si cel cu stanta VW ai cumva idee de cine este produs?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

De data asta mi-am luat MANN cu carbon activ... sa vedem daca e vreo diferenta!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pai azi l-am aruncat si nu m-am uitat atent la proucator, doar la coduri;

le avea scrise pe cele doua :VW + MANN

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 10 months later...

Operatiune foarte simpla, se monteaza un model binecunoscut MANN, se demonteaza un filtru Valeo (e prea curat ca sa fi fost folosit 15000 km in Romania :D)

post-3263-0-18224400-1330884319_thumb.jp

post-3263-0-54773900-1330884322_thumb.jp

post-3263-0-47494100-1330884326_thumb.jp

post-3263-0-48485100-1330884330_thumb.jp

post-3263-0-81253700-1330884335_thumb.jp

post-3263-0-68621200-1330884340_thumb.jp

post-3263-0-09619300-1330884346_thumb.jp

post-3263-0-46832300-1330884351_thumb.jp

post-3263-0-46391000-1330884360_thumb.jp

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Acum doua zile am schimbat si eu filtrul de polen. Il schimb de doua ori pe an,tot cu filtru mann cu carbune activ.Am dat 43 de lei pe filtru.Spre deosebire de alte masini e foarte usor de schimbat,cum a spus si colegul de mai sus sunt doar cele doua suruburi de plastic care sustin mocheta si dupa ce se da jos mocheta ai acces direct la filtru prin culisarea catre dreapta a capacului de la filtru.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Aveti idee, la Vw jetta,(1.6 benzina) filtrul de polen se schimba identic? Sau astept indicatii pentru schimbarea acestuia. Multumesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La fel.

Sent from Al Bundy iPhone using Tapatalk

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...
micuzzu_marius

conteaza partea mai scurta a filtrului sa fie pe stanga sau pe dreapta cand il introducem in locassul lui?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sigur - daca il montezi invers (nu va incapea parca), se schimba sensul de filtrare - are sens cum sa treaca aerul prin el - tesitura in dreapta sus - vezi ca a pus Gabi in primul post, cum se monteaza

Modificat de F l o r i n
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

sau te uiti la pozitia celui vechi, care tocmai l-ai demontat ;)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu intra decât in poziția corecta

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

micuzzu_marius

l am pus corect, dar stateam cu gandul ca l scosesem pe cel vechi invers , m am lamurit acum, multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 years later...

Ce parere aveti? Sa pun filtru de la VALEO sau de la MANN? Multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cred ca este mai important sa fie cu carbon... dar as zice sa iei totusi mann.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am luat MANN cu carbon pana la urma. Sunt curios de imbunatatire. Nu vreti sa stiti cum a aratat cel vechi ...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!