Jump to content

Golf 6 - Demontare ceasuri bord


GabiB77
 Share

Postare recomandată

Operatiunea nu e complicata, dar e bine de stiut unde sunt acele clipsuri metalice, sa nu rupeti ceva:

Mai trebuie retinut ca nu e nevoie sa demontati volanul, insa e necesarea demontarea partii de sus a carcasei ce acopera manetele, spira si calculatorul de coloana

De ce ar fi necesara demontarea? pai ma gadesc pe loc la 2 motive:

1. Montare ace albastre Golf R

2. Montare leduri albastre in loc de cele albe, pentru cei nostalgici de Golf 5/4 etc. ;)

post-3263-0-39355400-1330883510_thumb.jp

post-3263-0-82910800-1330883513_thumb.jp

post-3263-0-88177400-1330883517_thumb.jp

post-3263-0-34584100-1330883521_thumb.jp

Modificat de GabiB77
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Acele albastre sunt iluminate tot rosu si iese ceva...ciudat. A incercat baiatul din Norvegia.

Altfel, multumim pentru DIY, are utilitate mai larga decat doar ce ai precizat.

Modificat de mike.
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am scos ceasurile fara sa demontez carcasa ce acopera manetele. Am scos doar ornamentele din plastic (cele argintii) si plasticul negru care vine sub ceasuri si e prins in cleme (cele din poza 4) si cele 2 suruburi torx.

Trebuie tras volanul maxim spre sofer si lasat in jos tot la maxim. Posibil ca daca demontezi si carcasa care acopera manetele sa ai acces mai mult.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

E bine de stiut ca se poate si fara scoaterea acelei carcase

Care ar fi motivul sa se demonteze plasticele argintii? in poza se vad ca sunt la locul lor

Modificat de GabiB77
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ai dreptate, alea nu cred ca trebuie scoase cand dai numai ceasurile jos. Eu am demontat si platicul de sub volan, cel care tine si cutia din stanga volanului, cand am tras fir pentru senzorul de stropgel. Oricum, se scot foarte usor.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Acum am vazut si postul al 2-lea...

@Mihai - pai e evident ca daca pui ace de R schimbi si culoarea in alb sau albastru (preferabil in alb)

De vreo 2-3 masini de cand tot schimb ledurile prin bord am invatat ca rosu+albastru = negru. Nu e violet ca in codul culorilor ;)

LE: @Kim, ai dreptate, nu e nevoie de scoaterea partii superioare a carcasei cu manele... am gasit o poza care confirma

post-3263-0-62608500-1330890048_thumb.jp

Modificat de GabiB77
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 years later...

Am gasit topic-ul pentru desfacerea ceasurilor dar ceva mai concret poti sa-mi dai mai multe detalii?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!