Jump to content

reglaj faza lunga vw jetta


marius_svv
 Share

Postare recomandată

se schimba usor, doar pozitia e cam aiurea, mai ales cand faci prima data

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 months later...

Salutare. Pt. ca m-am cofruntat si eu cu aceeasi problema - nu stiam de unde se regleaza faza lunga - am intrat pe linkul mentionat anterior de colegi (http://forums.tdiclub.com/showthread.php?t=169800).

Acolo e singurul loc unde scrie clar ce si cum. Ce trebuie retinut:

- faza lunga se regleaza in acelasi timp cu faza scurta (sus/jos, stg/dr)

- faza scurta se poate regla separat, individual de faza lunga prin reglajul L3 din pozele din link!

- procedura corecta este ca intai sa se regleze faza lunga din L1 si L2/H2, iar apoi faza scurta din L3

Sper ca v-am lamurit. Multumesc celui care a pus linkul clarificator.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Incerc si eu sa reglez faza lunga, in prim faza caut cheia aceea tubulara torx pentru surubul L3, am luat una de 4mm cum scrie pe acel forum, pe cheia cumparata de mine scrie E4, se pare ca este prea mica, aveti idee exact ce dimensiune de cheie este? Vad ca acest E4 intra pe surub torx de 20, urmatorul torx este de 25 deci trebuie sa iau tubulara E5?? Asta este la noi in far?

Modificat de poe
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Raspund tot eu, trebuie tubulara torx de 5, sau cel putin e a mea scrie E5 si se potriveste perfect.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

Va rog mult, ajutati-ma si pe mine, eu tot nu inteleg cu ce reglez acest cap buclucas, am cumparat torx mama E4,5,6,7,8 NU MERGE nici unu, are 5 laturi asta :(

post-132580-0-93455300-1422044737_thumb.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La tine vad ca arata diferit, al meu este inconjurat de plastic, al tau vad ca e partial, ai rupt plasticul din jurul lui? Ai farurile originale pe ea? Eu am farurile originale Hella clasice fara xenon si a mers cheia E5

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Imi cer scuze ca nu pot da edit, insa daca mai are cineva probleme cu acest cap buclucas care apare la farurile DEPO, pt reglare faza lunga poate sa apeleze la mine (BUCURESTI), mi-a confectionat cineva dintr-o cheie de usa o forma si merge perfect, o sa atasez o poza.

 

Multumesc vwforum.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut

Dupa 7 ani de chin cu faza lunga, in sfarsit am si eu lumina de pe lunga pe strada si nu pe copaci dupa veverite . Au urmarit pasi din linkul  de mai sus foatre explicit si foarte usor de reglat .Timp de lucru 10 min.

 

Multumesc vwforum.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

eu recomand sa mergeti si sa reglati farurile, pe reglofar.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

Florine....chiar daca mergi la reglofar.....faza lunga tot nu mi-a reglat-o......tot in fata masinii la 1,5m imi bate.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

mihai_daniel_vw

Adevarat flo_p.am fost si eu la reglaj si "meseriasul" de acolo mi-a reglat decat faza scurta motivand ca nu poate regla si f lunga din cauza surubului L3 (nu are cheie speciala in 5 laturi).spunea un coleg intr-un post anterior ca a confectionat o cheie pt L3,niste poze ne-ar ajuta.drumuri bune

Modificat de mihai_daniel_vw
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Salut, am si eu o problema tot cu faza lunga, am ridicat cat am putut din motorasul farului L2/H2, dar faza scurta inca bate prea jos, in schimb faza lunga trezeste toate ciorile, am invartit un surub asemanator cu L3 care la farurile mele Visteon oem regleaza faza lunga si se afla langa aceasta, faza lunga coboara dar o ia si in stanga si ajunge sa se suprapuna cu cea de la farul din stanga. M am uitat dupa L3 dar nu l am gasit, stie cineva ce pot face? Mai trebuie sa ridic scurta si sa cobor drept lunga..

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

E din cauza la faruri, in tutorial sunt valabile comenzile intrucat farurile sunt originale, la mine DEPO sunt fix INVERS comenzile, sper sa nu uit azi sa ma duc la masina sa va fac poza la cheia aia.... mii de scuze

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 9 months later...
  • 2 years later...
catalin11popa
On ‎12‎.‎01‎.‎2016 at 11:38, Crap a scris:

 

Salut ma poti ajuta si pe mine cu ceva in legatura cu farurile?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!