Jump to content

Schimbare baterie


Azazeal
 Share

Postare recomandată

Salutari,

De 2 ore ma chinui sa scot bateria de pe masina :) si dupa cum se observa fara succes.

Am scos bornele, am desfacut surubul mare...dar nu pot sa dau plasticul intr-o parte...e vreo smecherie? se trage in stanga/dreapta se apasa ? :)

Nu mai pot de draci.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

"AUTOTURISME CU ALARMA DE FABRICA

Deoarece am facut demontarea-montarea pe autoturism a acumulatorului in vederea incarcarii la redresor si m-am lovit de anumite probleme voi descrie modul in care se face corect astfel incit sa nu urle alarma si sa aveti si usile incuiate la sfirsit:

1.Se deschide geamul de la usa dr-fata

2 Se inchid usile si hayonul

3.Se apasa butonul de inchidere usi prin geamul lasat deschis

4.Se deconecteaza borna ( - ) de la baterie urmata de ( + )

5 Se scoate bateria

6 Se inchide capota

7 Se deschide usa dr-fata cu cheia

8 Se inchide geamul

9 Se inchide usa dr-fata cu cheia

In cazul celor cu geamuri electrice e nevoie de 2 pers ( pt ca o pers ramine in masina sa inchida dinauntru usile )

Utilitatea instructiunilor:

1. In cazul in care se scoate bateria fara a se inchide centralizat, usile spate vor ramine deschise iar cum "desteptii" de fabricanti nu au pus butoane de inchidere manuala pe usile spate...

2. In cazul in care se inchide centralizat, la scoaterea bateriei alarma va incepe sa urle datorita faptului ca este in stare "Armata"

Asta este pt Fabia 1 2007, dar banuiesc ca nu este prea mare diferenta la Fabia 2 !"

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Exact la fel este si la Fabia 2...

Cand am dat bateria jos am lasat usile din spate deschise pentru ca nu am avut cum sa le inchid... nu ne-a dus mintea la cele de mai sus.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 year later...

Salutare ,

 

Cum rezolvi problema usilor deschise pe spate care nu se mai inchid centralizat daca nu ai facut ca in instructiuniile de mai sus  ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare ,

 

Pai trebuie sa existe o solutie .. nu poti ramane cu ele deschise. CRed ca eu fac o confuzie ...

Daca pui alta baterie in loc presupun ca nu este nici o problema ? nu .. Adica pe mine m-a last bateria si o sa vina una in loc care are inclus si montajul la domiciliu ..

Trebuie sa tin cont de alte chestii la schimare ?

 

Multumesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Presupunand ca bateria mai are in ea curent cat sa inchida- deschida masina din inchiderea centralizata, deschizi masina, deschizi capota, inchizi masina. Pe urma scoti bateria si inchizi capota si pleci cu bateria in casa sa o incarci.

cand revii la masina cu bateria incarcata, descui usa soferului cu cheia.

Modificat de andrei_221
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!