Jump to content

Stergator AERO pe spate(luneta) la Octavia TOUR 1?


Tom
 Share

Postare recomandată

As vrea sa montez stergatot AERO pe spate(luneta) la O TOUR 1(2007).

Exista vreo solutie pentru acest lucru?

Modificat de Tom
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Din cate stiu eu nu este.Am incercat si eu cu unul, dar se pare ca trebuie motoras de golf IV care dupa ce il montezi si pui contactul, de fiecare data proneste ca si cum i-ai da comanda de intermitentase roteste de 3 ori.Posibil sa fi fost motorasul stricat, dar am incercat sa scot piese din el si sa adaptez la motorasul meu dar tot nu merge.Tija de la skoda ce iese din motoras se cupleaza la acel furtun ce merge pe bratul de stergator, iar daca montezi motorasul de golf IV care are acea mica gaura prin care tasneste apa ai sa vezi caci capacul de la aero nu se culca pe bratul aero si in plus de asta mai si agata pe luneta spate.Eu am incercat pana la ultimii nervi si am renuntat.

Daca doresti doar lamela se poate adapta la bratul existent, cel putin la mine asa a ramas.

Modificat de skorpyon_83
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu doresc neaparat sa schimb tot anasmblul. Daca exista o posibilitate sa pun doar lamela Aero, ma multumesc si cu asta, desi la tipul meu de stergator, nu vad cum as putea sa schimb doar lamela.(se prinde prin inclipsare-nu are cap de brat in forma de U)

Eu ma gindeam sa pun stergator de O II, insa nu stiu daca se potriveste.

Oricum, multumesc pentru explicatie.

"...cel putin la mine asa a ramas." Cum a ramas? Aero sau cel original?

Modificat de Tom
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

A ramas cel original, de fapt era dinainte facut cu lamela aero dar aero retrofit(e cumva taiata in 2 si pusa acolo pe brat si se inchide sus cu un clips) cum se pun si pe fata la unele masini care nu au brat original de aero. Cel de 02 nu se potriveste nici ala, trebuie motorasul de la O2 iar motorasul sigur nu se potriveste de la O2 la O1 asta pe incercate ca am si O2 si am recurs si la treaba asta si nu merge :)) Daca poti face o poza sa vedem cum arata bratul si stergatorul si pun si eu o poza sa vezi la mine cum arata.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cum ai prinderea bratului pe motoras?

poate se potriveste ansamblul (stergator lamela+brat) de O2 sau Caddy- care sunt mai lungi ,sau de Golf 5 (cum am si eu pe Golf 4)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

De golf V merge pe golf IV dar de golf V nu merge pe skoda O1, tija motorasului cu filetul este mai subtire astfel ca bratul de la O2 si de la golf V intra mai adanc pe tija si agata in luneta in mometul in care ai strans cu piulita bratul stergatorului. Dar oricum nu merge sa pui brate de la alte modele deoarece la skoda diuzele sunt pe brat si pana acolo apa vine prin furtun deci ar trebui si ansamblul de stergator spate de la acel model fie golf IV, golf V, O2 la cele din urma nu se potriveste nici in locasul de la skoda dar nici in mufa.

Modificat de skorpyon_83
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca nu mai sterge bine, schimba-i doar guma de cauciuc a lamelei si iesi cel mai ieftin...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

De obicei asa fac, schimb doar guma-5lei. Azi am fost la Bosch car sevice in Sibiu si mi-au spus ca exista retrofit pentru spate-21 de lei. Am comandat, miine il aduc. Eu le-am atras atentia ca cel original este curbat(curbat este si suportul stergatorului). Dar vedem miine, daca se potriveste si voi reveni cu cod si cu poze. :icon_thumleft:

Modificat de Tom
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Guma obisnuita. De fapt fabrica COMPA, ce produce si stergatoare pt.VW, are un magazin unde se gasesc si doar cauciucuri pt. stergatoare; si mai e un magazin unde la fel gasesti si numai cauciucuri. Magazinul se numeste "YONI"

Modificat de Tom
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

oare pentru Bosch Aero, se gaseste doar guma? ... ca le am de 3 ani si dau semne de duca

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am eu un set nou de stergatoare Bosch Aero, doar ca sunt pt. masini cu volan pe dreapta si au prindere originala, cu pinten. Daca le vrei ca sa te folosesti doar de cauciucuri, da un PM si ne intelegem.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca ai sa te uiti cu atentie vei vedea ca pentru Bosch Aero nu ai nevoie de cauciucuri speciale(ca la Champion Aero). Merge profilul obisnuit de cauciucuri. Am schimbat eu la un set(dai guma jos si cu ea ca model te duci la magazin).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu vreau calitatea Bosch, nu doar forma ... le am de 3 ani si doar acum dau semne de duca(cand e foarte frig)...dar inca mai merg.

Mersi colegu x-tremist ... o sa iti dau PM cand vad ca nu se mai poate cu ele.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ca veni vorba stie cineva ce dimensiune are stergatorul spate la octavia 1 varianta combi. E pe duca si vreau sa il schimb, nu neaparat aero ceva simplu.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Salut

val3nt1n nu stiu ce dimensiune are dar pot sa te ajut cu un pret pe original 43.00RON.

Stima.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Pana la urma am deslusit misterul :)) cu stergator aero twin pentru SOT, astazi am montat un brat+stergator aero twin OEM de pe O2 FL si se potriveste de minune, fara alte complicatii si inlocuiri sau modificari etc etc.Cel putin pentru modelul meu de stergator cel care are acel furtunas pe langa stergator care vine din capul tijei motorasului si e montat pe brat unde are 2 sprituitoare mici.Functioneaza mai "smooth" decat cu vrajeala aia de wanabe aero cumparata cu 20 lei din cora :)). Poze cu bratul+lamela montate pe masina : http://imageshack.us/g/685/img1119f.jpg/

Acuma imi ramane sa vand bratul+stergator de golf V si sa iau unul cu tot cu lamela de O2 FL.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 years later...

Salut , am si eu un SOT 1 , AXR si azi am crapat din neatentie (cand curatam gheata) bratul de la stergator pe spate , as vrea sa-l inlocuiesc cu acesta .Din experienta voastra se potriveste?? Am incercat sa accesez ultimul link din acest post dar nu mai este valid (au trecut 2 ani de la ultima postare) :D , ma poate ajuta cineva cu o sugestie ?? Ca o idee, originalul 1U6955707E costa doar 155Lei.

Va multumesc anticipat !!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

se potrivește. eu am pus pe sot1 de pe skoda 2 FL si se potrivește la fix.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!