Jump to content

Auxiliary heating


alin 105
 Share

Postare recomandată

dmunteanu23 Andrei_221 vă rog să diagnosticați un radio în altă secțiune, nu la încălzire auxiliară.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

deja ne autosesizasem .... :p

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 months later...

00361 - Heater Element for Auxiliary Heater (Z35)
            014 - Defective

 

Am avut si eu eroarea asta in vcds.Am citit topicul si m-am hotarat ca trebuie dat jos PTC-ul si reparat.Nu am reusit sa dau jos cele 2 ornamente de sub volan si m-am oprit de frica sa nu le stric.

Mentionez ca nu aveam freon in instalatia de aer conditionat. In toamna l-am scos tot deoarece imi pierdea frt putin pe la dopul de la condensor.

Acum am rezolvat cu dopul si am umplut instalatia cu freon.

Problema cu PTC-ul s-a rezolvat...in Vcds nu mai apare eroarea,l-am testat si merge fara probleme...Are legatura cu freonul  ???

Chiar ma bucur ca nu l-am dat jos in toamna :)

Modificat de iam8av
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu are legatura cu freonul. Ai un surub sub clima, care tine trimul lateral de la consola.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ca sa ajung la z 35 trebuie sa demontez plasticul de sub volan care e tinut in 5 suruburi torx(parca). Unul la sigurante, doua in partea de jos spre pedale si 2 sunt mascate de trimurile mici din stanga si dreapta volanului. Eu m-am oprit la trimirile alea...Nu am stiut cum sa le scot.Am pus o poza de pe net cu bordul si am incercuit.

Nu inteleg despre ce surub vorbesti.

Sa inteleg ca e simpla coincidenta cu PTC-ul? Si se poate ca mai tarziu sa nu functioneze iar ?

post-119194-0-84621000-1397221349_thumb.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

scoti comutatorul de lumini - apesi pe buton si il rotesti usor spre prima pozitie, moment in care se deblocheza si il poti trage in afara.

trim-urile sunt clipsate simplu, deci cu o surubelnita bandajata sau cu o scula de plastic , faci parghie sa scoti trim.urile

Modificat de andrei_221
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

DA, se poate sa nu mai functioneze iar.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Foarte util topicul, ieri mi-am reparat si eu heater-ul. 

Modificat de lucian.1950
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Am si eu iarasi eroarea asta..

 

00361 - Heater Element for Auxiliary Heater (Z35) 

            014 - Defective
 
La modelul 1K0 963 235 D se poate incerca aceasi reparatie cu refacerea acelor lipituri?
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

din moment ce ai eroarea, inseamna ca este incalzitorul diagnosticabil, deci se aplica reparatia.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

daca e la fel, da.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am refacut lipiturile pe incalzitorul care il aveam acasa defect de data trecuta. Cand ajung cu masina in service il voi schimba si voi vedea ce se intampla.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Salutare, am  scos si eu piesa, am refacut lipiturile foarte frumos si acum imi da o eroare de conexiune, ca si cum nu il mai vede. Nu am apucat sa mai sterg eroarea sa vad daca reapare. a mai patit cineva?  Am fost si la cateva magazine de piese renumite si e destul de rara piesa. Am sa trec azi pe la VW sa vad cat costa.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cine stie ce ai facut tu pe acolo. Ai bagat mufa cu 2 pini la loc ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare, am  scos si eu piesa, am refacut lipiturile foarte frumos si acum imi da o eroare de conexiune, ca si cum nu il mai vede. Nu am apucat sa mai sterg eroarea sa vad daca reapare. a mai patit cineva?  Am fost si la cateva magazine de piese renumite si e destul de rara piesa. Am sa trec azi pe la VW sa vad cat costa.

 

.... mult....

 

asa cum a zis si bundy, vezi ce ai facut pe placa de baza... nu cumva ai dezlipit alte piese cand ai refacut lipiturile, etc... ? mufa bagata, etc... verifica.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da, nu stiu ce am facut acolo, dar nu mi-am mai batut capul; domnisoara de la VW dupa ce mi-a spus ca piesa coata 2300 lei, mi-a zis ca licreaza si cu o firma de dezmwmbrari de la Tg Mures si mi-a facut rost la 200 lei ^^. Am pus-o si ca sa vezi... No sign of error.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

da, s-a rezolvat... pacat ca nu ai reusit sa o repari pe a ta....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 months later...

Exact langa mufa de comanda sunt patru piese mici, langa filtru Epcos.Stie cineva valorile lor ? Cond sau rezistenta ? In mod special ma intereseaza cea din dreptul pin ului nr 2, cea mai maricica.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pune niste poze cu ce te intereseaza.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am gasit poze pe seat forum.am avut impresia ca e o piesa arsa, dar asa e ea neagra, singura neagra. Nu am gasit lipituri reci. Cred ca e dus controlerul. O sa pun un releu de timp ,pe direct....nu mai stiu ce sa i fac...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In general se repara prin refacerea lipiturilor la acele rezistente. 

 

CE eroare apare la tine ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

00361 - Heater Element for Auxiliary Heater (Z35)

014 - Defective

Dar rezistentele masurate sunt ok.lipiturile strong.

Ma gandesc la o protectie termica, pentru ca asta vara , ala mic se juca si dadea pe high ca sa fie “maxim de frig “.:))...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ce putere are elementul de incalzire ? E suficient un releu de bujii de 70 a ?daca pun pe direct.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

poate un pic mai mult... cand e la max, sare de 900w. Deci 70a e cam la limita consumului

 

daca ai refacut lipiturile si nu ai miscat ceva din piesele de pe placa..... mergi pe varianta ta.. sau cumpara una SH, ii refaci lipiturile... si gata

Modificat de F l o r i n
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

00361 - Heater Element for Auxiliary Heater (Z35)

014 - Defective

Dar rezistentele masurate sunt ok.lipiturile strong.

Ma gandesc la o protectie termica, pentru ca asta vara , ala mic se juca si dadea pe high ca sa fie “maxim de frig “. :))...

Rezistentele or fi masurate, dar lipiturile le-ai refacut ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!