Jump to content

2.7 TDI - probleme motor


Bobylly
 Share

Postare recomandată

Buna ziua domnilor,

de ceva timp cercetez piata in vederea achizitionarii unui B8. Am observat pe diferite site-uri de vanzari sh ca motorul de 2.7l (190), apare ba cu euro 4, ba cu euro 5.

Cum sta treaba ? e4 sau 5 sau conteaza anul de fabricatie ? precizez ca bugetul e limitat unei masini sh, iar diferenta de inmatriculare intre euro 4 si 5 e semnificativa.

In alta ordine de idei, 2.0 sau 2.7 ? oricare ar fi, pe viitor va primi un upgrade de soft.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Depinde de anul de fabricatie.

intre 2.0 si 2.7 depinde de mai multi factori. Cei pe care i-am luat eu in considera sunt costurile cu asigurarea (aici diferenta nu semnificativa) si impozitul (aici e de peste 10 ori mai mare).

Modificat de BogdyS
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

E f posibil sa fie in functie de anul de fabricatie, la 3.0TDI asa este, in 2010 a primit DPF-ul un upgrade care l-a transformat in euro 5. Cat despre alegerea motorului, eu zic asa: decat 2.0TDI 143CP, as lua clar 2.7TDI 190CP. Dar daca vorbim de 2.0TDI 170CP, l-as lua pe-asta pentru ca 2.7-le, desi este un V6, lucru care aduce cu el alt comportament, alt sunet, motor mai echilibrat etc, are totusi 2 dezavantaje: impozitul mult mai mare si greutatea mai mare, care face ca raportul putere/greutate sa fie cam acelasi cu 2.0TDI-ul de 170CP.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca tot iei in considerare 2,7 de ce nu iei si 3.0 TDI pentru ca diferentele de cost o sa fie minime ...

Dar cum zicea si Ice , daca vrei cai multi si motor mic il iei pe cel de 2.0 TDI si 170 CP care prin soft ajunge la 200 CP cu eforturi minime.

Succes si spune-ne ce alegi

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sunt singurul caruia i se pare absurd de mic pretul, tinand cont de dotari? Ce-i drept, n-a zis nimic de km...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Inca nu a apucat "sa-i faca KM" (90.000 cu carte de service), insa chiar si asa e ciudat de mic pretul. Ma intreb cu cat a luat-o de afara.

In concluzie daca nu are hibe ascunse (in afara de KM) masina isi merita banii din punctul meu de vedere.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca are km decenti, merita cu varf si indesat... daca era si quattro, era minunata!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sunt singurul caruia i se pare absurd de mic pretul, tinand cont de dotari? Ce-i drept, n-a zis nimic de km...

La o cautare pe mobile, cea mai ieftina masina similara ca dotari si an am gasit-o la 12k. Si avea peste 200k km.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Deci daca mai pui la aia 12k si drumul, taxe, numere intermediare etc si bineinteles profitul samsarului.... da cu virgula :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am urmarit ultima luna preturile pe autovit si auto. s-au pus la vanzare putine B8-uri cu 2.7 si nici un 3.0.

2-3 B8-uri cu 2.7 au fost puse cu 12500-13500 neinmatriculate. Aceasta galbena de timis a mai fost odata postata la pretul 12900.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

l-am sunat pe tipul cu b8 galben.

masina are 165mii si spune ca a cumparat-o de la "reprezentanta audi din germania".

sa fac un drum relaxant cu trenul weekendul asta ? :)

Modificat de Bobylly
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu e absurd pretul, e aberant.

Cu siguranta are vreo hiba, nimeni nu vinde masina in paguba atat de mare.

Daca te duci, sa postezi si concluziile, cred ca multa lume e curioasa..care e hiba. :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu cred ca drumu cu trenul va fi foarte relaxant weekendul asta :)

Masina arata bine din poze si la ce dotari are, pretul e mai mult decat ok.

Nu gasesti un coleg forumist din TM care sa vada masina, eventual sa iti trimita mai multa poze? Nu cumperi o masina doar dupa poze, dar poate te-ar ajuta.

Incearca si sa ii verifici seria de sasiu si istoricul la un dealer :)

Sti cum se zice “If something sounds too good to be true, it probably isn't", dar sa speram ca ai noroc :D

Modificat de Bebeee
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ar fi grozav daca cineva din timisoara ar merge sa vada masina :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

propietarul mi-a oferit seria de sasiu sa-i verific istoricul. Ma poate ajuta cineva ? :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da-i un PM lui Ice_2k, poate are timp sa te ajute, ca resurse in reteaua VW sunt convins ca are :) . Km nu mi se par de speriat pentru pretul cerut.

Succes!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

O poti verifica la orice dealer Audi/VW. Din cate stiu o sa iti ceara ceva banuti pentru asta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da-i un PM lui Ice_2k, poate are timp sa te ajute, ca resurse in reteaua VW sunt convins ca are :) . Km nu mi se par de speriat pentru pretul cerut.

Succes!

Vrei sa zici Kostas, nu Ice_2k :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

:offtopic: Stiu, dar tu erai implicat direct pe topic si ma gandeam ca-i spui tu asa ca de la moderator la moderator. :)

Chiar sunt curios ce are masina asta de e asa de ieftina, nu de alta dar imi cam face cu ochiul si mie una pe viitor. (la banii astia)

Modificat de Ionutd
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

>cel de 2.0 TDI si 170 CP care prin soft ajunge la 200 CP cu eforturi minime.

vreau si eu detalii pe PM te rog, scuze de offtopic :)

Modificat de GunX
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 5 years later...

Salut. Am un bazait care se aude din zona motorului doar in timp ce accelerez, cAnd nu accelerez nu se mai aude. Motorul merge bine, trage oke, cutia de viteze schimba foarte bine (e multitronic), ac-ul e oke, baga aer conditionat. Ce ar putea fi? Si ce costuri ar implica? Multumesc!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!