Jump to content

Montare inchidere din telecomanda


axy_
 Share

Postare recomandată

Lumea nu stie cum sa faca sa mareasca distanta si tu vrei sa o scazi?

 

Daca o descui din greseala si nu deschizi usa, in 30 sec se incuie la loc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

e super ,daca se inchide singura dupa 30 sec...o sa verific..ms


inca ceva..nu am pus diode pe semnalizari si e ok deocamdata,dar am citit ca unii pun...ar avaria ceva daca nu am pus?...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am probat si nu se inchide dupa 30 secunde...cum as putea  reduce raza de actiune a telecomenzii?ma tem sa nu o deschid accidental,in buzunar..etc..la 10-20 m imi e de ajuns..acu imi bate la peste 100m..ms

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Inseamna ca ceva nu e ok. Trebuie sa se inchida singura dupa 30 secunde.

 

daca descui din broasca cu cheia si nu descui usa, se incuie dupa 30 secunde?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

marius1982.11

asta daca CCM-ul are functia asta. de ex cel vechi de pe masina mea nu avea. Cred ca doar CCmurile cu cheie briceag este fiindca la cel nou merge aceasta functie.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

asta daca CCM-ul are functia asta. de ex cel vechi de pe masina mea nu avea. Cred ca doar CCmurile cu cheie briceag este fiindca la cel nou merge aceasta functie.

 

exact - numai la masinile care au cheie briceag OEM.

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

salutare1 mi-am luat si eu un modul cu cheie briceag Carub model 3806 si as vrea sa il montez eu.ma poate ajuta cineva?am un golf 4 din 2000 dar nu am geamuri electrice.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da,  te putem ajuta

Pune schema aici, nici un Carub nu seamana cu celalalt

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Salutare!

 

Am si eu o alarma PNI OV288, care zice ca are 3 fire si pentru switch-ul de la usa. Problema este ca nu stiu exact care sunt firele din portiera la care trebuie legata alarma(ca sa vada daca usile sunt inchise sau deschise). Si o mica intrebare: daca nu conectez alarma la senzorul usii, ce se intampla ? Ma puteti ajuta si pe mine ? :D

 

Schema este aceasta http://download.mo.ro/products/4715_smsn.jpg si firele sunt alb, verde si portocaliu.

 

Multumesc anticipat si daca are cineva probleme cu alarma pe care mi-am montat-o, poate am cum sa-l ajut!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare! Am un G4 2001 1.6 16v...cheie briceag...inchidere centralozata....daca tin rotit dw cheie in iala se inchid si deschid geamurile dar daca tin apasat pe butoane nu se inchid sau deschid...exista vreo setare cu vag com pt situatia mea

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cu VCDS nu, cu VDS-PRO da, se face.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 8 months later...

Salutare!

Vreau sa montez telecomanda pt. inchidere centralizate pe un golf 4 2003.

Am citit ieri aproape toat a noapte pe forum dar n-am gasit un detaliu. Si anume la firul cu ce culoare se leaga firul rosu cu dunga neagra din unitatea centrala? Restul firelor am descifrat , le stiu locul. Pe poze firul cu steluta neagra. Am masurat si cand apas pe cheia briceag butonul din mijloc cca. 5 secunde , da curent cca. 2 secunde.(sistemul pe care urmeaza sa montez e un aftermarket)

Daca stie cineva , va rog sa ma ajutati. 

multam


sorry dar nu stiu cum sa atasez pozele


firul se afla intre rosu si cel negru pt alimentarea modulului

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut.

Nu mai am nevoie de ajutor, am gasit firele, pe toate , merg toate fumctiile, inclusiv deschidere portbagaj. Daca trebuie pt. cineva scrieti pe mayerj@indamail.hu si vi-l trimit schita de montare al firelor.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Va salut baieti. 

 

Am un modul de inchidere centralizata "Keyless Entry System"  e o cutie albastra pe care e desenat o masina .. m-am uitat acum pe site-u de unde am cumparat modulul, si mai scrie " Thunder Car" ..  cheile sunt ok, si pare calitate buna. Schema e 99% cu celelalte de aici . culori fire si tot tacamul. 

 

Prima intrebare : E musai musai sa pui diode pe firele maro de la semnalizari ? Am vazut ca parerile sunt impartite.. Altii zic ca da, altii ca ba. Stiu ca diodele au rol de a pastra separat semnalul..Adica atunci cand semnalizezi sa nu se aprinda ambele semnale.. Dar asta nu se dicteaza din comutator? 

 

A 2-a intrebare : am vazut ca este un buton pe modul.. langa mufa cu cablul de LED.  ce face acel buton ? nu zice nici reset, nici nimic.. iar pe schema apare desenat dar nici o informatie legat de asta..

 

respecte !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

1. Nu e necesar sa pui diode.

2. Probabil e butonul valet, pentru reinvatarea cheilor.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut! Sunt nou posesor de golf IV.

Am si eu un sistem de alarma cu chei briceag si as dori sa il monte doare pentru a deschide si inchide din cheie, daca se poate sa deschid si portbagajul e ok, daca nu ma multumesc si doar cu usile.

Schema este asta si daca ma poate ajuta cineva ar fi ok.

Multumesc!

post-82270-0-58947600-1422550757_thumb.j

Modificat de bmwfanaticks
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Va salut baieti. 

 

Am un modul de inchidere centralizata "Keyless Entry System"  e o cutie albastra pe care e desenat o masina .. m-am uitat acum pe site-u de unde am cumparat modulul, si mai scrie " Thunder Car" ..  cheile sunt ok, si pare calitate buna. Schema e 99% cu celelalte de aici . culori fire si tot tacamul. 

 

Prima intrebare : E musai musai sa pui diode pe firele maro de la semnalizari ? Am vazut ca parerile sunt impartite.. Altii zic ca da, altii ca ba. Stiu ca diodele au rol de a pastra separat semnalul..Adica atunci cand semnalizezi sa nu se aprinda ambele semnale.. Dar asta nu se dicteaza din comutator? 

 

A 2-a intrebare : am vazut ca este un buton pe modul.. langa mufa cu cablul de LED.  ce face acel buton ? nu zice nici reset, nici nimic.. iar pe schema apare desenat dar nici o informatie legat de asta..

 

respecte !

 

Eu la toate pun diode. Pt. cateva minute de munca in plus nu strica. Teoretic nu are ce sa se intample daca nu pui diode, cel putin la masinile care au releu clasic de semnalizare. Dar la cele fara recomand sa pui, electrica e ciudata rau cateodata. La fel si la alarme pe triggerul de la usi e important sa pui diode.

Intrerupatorul care il vezi langa mufa de la led e defapt un jumper care seteaza timpul de inchidere de la impuls la 3 secunde.

Modificat de Calin78
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@Calin78 . Multumesc pentru raspuns. Cum zici si tu. sunt cateva minute in plus si macar stau cu sufletul impacat ca am facut treaba pana la capat. 

 

Legat de jumper. Stiu de el - daca il montezi/ scoti , defapt e timpul de inchidere... defapt e pentru tipurile de inchideri (vacuumatice sau electronice..) 

 

Dar acel buton e digital .. sa se reseteze ceva pe acolo ?! . Oricum nu vad de ce ar fi buton valet..  cheile sunt Blank-uri.. cipul si lama se transplanteaza pe pe cea briceag. Vreau sa stau sa se faca vreme buna, sa pot sa ma pun odata pe treaba. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

firul rosu cu dunga neagra pt portbagaj stie cineva unde se leaga?in usa sofer la trebuie tras fir la hayon?ma ajuta cineva?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

LA g4 nu e nevoie de diode la semnalizari.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Al Bundy ti-am citit cateva posturi in care spui ca 6 fire trebuie legate dar de fapt sunt 8 si cu cel de la portbagaj ar fi 9

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ma poate ajuta si pe mine cineva Sa leg aceasta alarma ? Partea de alimentare stiu Sa o leg ,doar firele de inchidere SI deschidere nu stiu care sunt .... Stiu ca trebuie Sa le leg in USA la modul Dar nu stiu care fire Sa le leg .... Alarma este QUANTUM CYCLONE ..... ms mult

post-135029-0-38316100-1422996123_thumb.

Modificat de 10dany06
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!