Jump to content

Masina de familie - extrase din aria Masina mea


voinea
 Share

Postare recomandată

  • Administrator

Mai vin ceva km la plus pana sa apara Q5-ul . In septembrie incep vanzarile Q5 facelift si prefer sa am asa ceva (momentan) si asta inseamna ca la cei 25.000km mai se adauga macar 4-5000 vara asta. Adina e oricum trista si nu ar vrea sa renunt la masina (noi o mai si impartim , iar Q-ul i se pare prea mare pentru gusturile ei)..

Deci hai cu vara ca sa pun rotile de vara pe plus :D

post-1-0-78957500-1328440755_thumb.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Administrator

Nu deoarece vreau mai mult de la family car (ceva cai in plus , mai mult portbagaj si 4x4). Cu Q5 vin si ceva tehnologii interesante ce-mi plac dar si o masina la fel de utila precum PLUSul. Sa mearga treaba dar decizia este spre Q5 si datorita motorului de doar 2000cmc (adica impozit decent)

Uite atasat un extras dintr-o revista despre hot-hatch-uri .

articol-hothatches-redline-2011-03-mar.pdf.pdf

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Stai ca am uitat de Clio... Pe acela il pastrezi, nu?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cred ca o sa ajungi la ce ti-am spus eu Q3 vs Q5 daca spui ca Adinei nu prea ii place Q5 :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Clio Cup-ul ramane

:icon_thumright:

Q3-ul nu e cat Plus-ul la interior? Sunt diferente enorme la aspect, imagine si calitate, plus Quattro dar ca utilitate e cam... nu stiu, sunt o gramada de bani dati in plus pentru prea putin.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da, dar totusi sunt cam 15.000 de euro diferenta intre Plus si Q3, cam multi bani pentru putin(parerea mea). Cred ca s-ar merita mai mult Q5 decat Q3.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Administrator

si eu zic la fel Q5 (as fi vrut un Touareg 2.0TDI Biturbo - motorul pus pe VW T5 dar VW nu are planuri sa-l puna si acolo asa ca ma uit spre Q5 cu placere)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sunt frumoase ambele Q-uri. La 5 te tenteaza varianta hibrida?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Administrator

nu hybrid. 2.0TDI 170+ CP . Hybrid costa prea mult si consumul mediu nu e extraordinar.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sigur - sunt diferente mici, fata de varianta diesel - cred ca e mai mult pentru marketing si imaginea unor anumite persoane, care se fac ca vor "salveze" mediul inconjurator.....

In privinta Plus-ului - o adevarata masina multifunctionala - si de familie, si pentru cineva caruia ii trebuie sa transporte una-alta si pentru persoane dinamice. Am avut o astfel de masina----din pacate produsa de Renault - super modulara, super utila....dar nu atat de fiabila ca Plus-ul.

si cine o cumpara pe asta....se si mandreste cu ea, ca doar are pedigree :emthup:

Modificat de F l o r i n
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Q3 este mic la interior. Q5 e ceva mai bine, mai spatios... Dat fiind km care s-au facut pana acum cu masinile astea (la plus-uri ma refer) ar fi ok o benzina, dar nu e asa o mare combinatie (aici referindu-ma la diferenta de pret), decat daca te gandesti la performante si rafinament...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Dragos, mergi cu Q3-ul, o sa iti placa mai mult la interior decat Q5-ul ;). Insa ramane portbagajul mic...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Administrator

ce e drept am vazut q3-ul doar in poze... si e cam A3 / A4 ... Q5ul e A5/A6 la interior...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Avand in vedere ca te orientezi spre o masina de familie, Sharanul nu poate fi o optiune?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Administrator

Ba a fost o optiune luata in calcul dar mi se pare prea mare. Q3 e cat Tiguan si cam cat Plusul, Touareg e bun dar nu are 2.0TDI, Q5 are 2.0TDI si ne place la toti 4 din casa. Sharan e pe placul doamnei dar nu ma simt eu in largul meu cu sharanul prin oras .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Foarte bine...de la hatchback la autobuz e cam mare trecerea :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Administrator

sincer daca mi-ar placea sharanul mai bine strang cureaua inca putin si iau un T5 Multivan ... dar cu ala nici in garaj nu mai incap (cred) :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Q3 e cam noul A3 la interior ;) Este noul design... try it.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

induci lumea in eroare :) Q3 nu are mai nimic in comun cu noul A3 ... poate doar volanul ;)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Administrator

asta ma gandeam si eu. A3 nou e in alta liga deja ... Clima din S3ul avut de tine VladMHL si Alex@Audi e la fel ca pe X3 din cate stiu. La modelul nou de A3 multe sunt nu doar redesenate ci si aduse din fratii mai mari (gen A5/A6 nou)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

interiorul de A3 nou este cel mai nou interior care va fi disponibil pe piata pentru Audi

ecranul de la MMI va fi retractabil automat ca la a6/a7/a8 si va fi foarte subtire, consola centrala este complet noua si va avea (atentie) sistemul MMI ca pe A6/A7/A8 (o versiune noua) cu rotita si butoane de control fix ca la "fratii" mai mari ...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Administrator

desi o luam pe oftopic uite poze cu ecranul si bordul. Frumos nu ?

post-1-0-09695800-1328613656_thumb.jpg

post-1-0-90161100-1328613660_thumb.jpg

post-1-0-72220100-1328613665_thumb.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

offtopic e de vreo 2 pagini.

ciudat design-ul gurilor de aerisire. rotunde...tipic unei masini mici,sport (ma face sa ma gandesc la un beetle sau ceva rosu,decapotabil :) )

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Administrator

s-a dat dezlegare la offtopic pentru 3 pagini maxim :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!