Jump to content

Intrebari despre amenda radar si reguli


adrianTNT
 Share

Postare recomandată

Dacă voiam să dezbat filmul, îl puneam la „delir sub control”. Era un exemplu.

 

Până la urmă filmarea unei infracțiuni este inutilă, nu?

Modificat de randunel
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Jetta20tdiHLDSG6

inca o data, desi nu inteleg ce sens are sa continuu discutia cu un om care nu intelege.

aia nu e infractiune ci contraventie. despre regimul juridic al contraventiilor, constatare si sanctionare, ti-am explicat ce si cum.

 

daca filmezi o infractiune, nu e inutil si poti sesiza organele de politie.

 

adica nu e totuna sa filmezi un omor si sa filmezi o skoda care a calcat linia continua.

 

mai clar de atat mi-e teama ca nu am cum.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Salutare!

Am postat aici, pentru ca altundeva nu am stiut unde sa postez, iar problema mea este cumva asemanatoare cu cele discutate aici.

1. Am trecut pe rosu, a fost ceva foarte rapid: s-a schimbat semaforul galben-rosu, iar in momentul trecerii era deja rosu.

Dilema mea e ca politia era chiar in spatele meu la 20 de metri, cu fata orientata spre spatele masinii mele - deci nu avea cum sa nu vada semaforul.

2. Stiu ca sunt pasibil de amenda... Intrebarea mea e: daca nu s-a luat dupa mine exista sanse sa o primesc prin posta??? Iar daca va fi sa o primesc ce pret e?

Multumesc anticipat!!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Posibil daca ti-au facut poza...putin probabil...

Amenda ? Predai permisul :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Se aplica aceiasi chestie si la radar? Cu poza? Am facut o depasire, iar cand am intrat iar pe banda mea, imi facea unul semn ca este radar, am incetinit pana la limita legata, insa nu stiu exact unde a fost radarul, era ascuns :)). E posibil sa primesc prin posta ceva?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 7 months later...

Salut, am luat zilele astea o amenda pt depasirea vitezei legale. Intrebarea mea este:

Daca nu am semnat procesul verbal si mi-l trimite prin posta dupa 10 zile (de exempu) am pierdut dreptul de a plati jumatatea din valoarea contraventiei? sau pot plati jumatate in 48h de la primirea procesului verbal ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

the_punkreas2003

In 48 ore de la primire. Au obiceiul de a-l lasa in cutia postala deci verifica zilnic, sa nu ai surprize.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ok. merci pt. raspuns. Suprize pot avea oricum la cum se lucreaza la noi si nu trece vreo data pe plic si sa o platesc intreaga

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

Salut, Am primit o amenda de radar pe care vreau sa o contest. Daca pierd procesul ,platesc suma intreaga. Daca platesc in 48h jumatate, mai pot face apoi contestatie si in caz de castig sa recuperez suma platita ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

da, poti plati acum si apoi sa recuperezi banii,

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

Am luat un radar in mers pe drumul Sarmisegetusa-Hateg, in afara localitatii, aveam 130.Intrebarile ar fi:  1-ce tip de drum este, mai precis , care este viteza maxima pe acolo?

 2-nu am fost oprit, o sa-mi trimita acasa amenda?

 3- care va fi cuantumul amenzii?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare tuturor,

Am si eu o problema si nu stiam unde sa intreb asa ca o sa intreb aici.

In data de 3 mai 2014 circulam pe un drum national(nu stiu acum exact ce nr.) pe directia Targu Ocna-Slanic Moldova (nu stiu daca eram in localitate sau nu, agentul asa a spus, pt ca acolo erau limite de viteza diferite pe anumite portiuni de drum) cand dintr-odata ma depaseste un logan galben si cand ajunge in fata mea vad un politist care scoate bastonul pe geam ca semn sa trag pe dreapta, surprins fiind m-am uitat la nr. de inmatriculare si am vazut ca era o masina MAI, dar care nu avea insemnele politiei pe ea (probabil o fi una din acele masini care stau la panda). Ma opresc, vine agentul la mine, imi zice ca aveam viteza, ii dau actele, se duce la masina si dupa un timp ma cheama sa imi arate pe inregistrarea radar ca mergeam cu o viteza de 117 km/h. Nu imi venea sa cred ca mergeam cu viteza aia, deoarece chiar nu ma grabeam deloc, era si destul de aglomerat drumul cu turisti plus altele -> de aici si surprinderea mea cand mia zis ca mergeam cu viteza aia.
In fine, eu am zis ca nu aveam cum sa merg cu acea viteza si am vrut sa trec la rubrica "Alte mentinui" pe PV ca nu am depasit viteza de 100 km/h, moment in care politistul a zis ca nu trece nimic la alte mentiuni decat dupa ce semnez procesul pentru ca nu vrea sa pateasca ca dupa ce trece la alte mentiuni sa nu ii semnez. Acesta insistand asupra acestui fapt pana la urma am semnat si el a trecut in proces mentiunile mele.

Am facut contestatie la tribunal, am primit intampinarea de la ei dupa vreo 2 luni dupa ce s-a intamplat treaba si mi-au trimis si pozele ca dovada. (pe langa buletinul metrologic, certificatul de omologare RAR pt radar si altele pe care le-am cerut in plangere). Pe pozele de pe radar inaintea vitezei apare un "T", din cate stiu eu inainte sa se foloseasca radarul trebuie sa se faca o calibrare si cand pe ecran ai litera "T" insemna ca se autotesteaza.

 

Problema si intrebarea mea este urmatoarea: "T" acesta de pe poza e pentru faza de testare a radarului? Pot reprezenta pozele asttea proba in instanta?

25kkgn7.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Acel T vine de la Target din ce stiu eu. Dar mai asteapta si alte pareri mai avizate.

Dar pana la urma, ai mers sau nu cu viteza aia?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu am mers cu viteza aia. Mergeam chiar super relaxat, ca o plimbare de weekend, nu ma grabeam nicaieri. De aici si intrigarea mea ce m-a facut sa depun contestatie.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In poza reala se vede clar nr de inmatriculare ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Banuiesc ca poza reala e cea ce mi-a fost trimisa la intampinare (din dosarul ce l-am primit de la ei). Poza ce o am se vede excat ca asta care am postat-o pe internet, nu se intelege nr. de inmatriculare

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu are importanta, pt ca uite: " pana la urma am semnat si el a trecut in proces mentiunile mele" asta inseamna ca  a fost de acord cu filmarea, si ca este el. 

 

La fel s-a intamplat si unui prieten eram in localitate cu un duster 4wd, intrase intr-o depasire  si dupa depasire politia din sens opus se deplasa catre noi cu bastonasul scos. Pe proces i-a scris 89 km/h, eram 4 oameni in masina, toti am zis ca avea maxim 75, cu toate acestea ce puteai sa faci? avea filmarea cu viteza in momentul respectiv.

 

Cateodata chiar avem viteza si nu ne dam seama, nu spun ca danu nu poate avea dreptate, dar si daca n-a mers cu 119 poate a mers cu 100 si tot i-a amenda.

Modificat de deenman
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Dupa cum am zis si mai sus...am semnat ca tot a insistat politistul -> greseala mea a fost aici. Sper totusi ca pot face ceva.

On topic: Deci imi poate zice cineva daca "T"-ul din imagine e de la "Test" sau "Target"? 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Target.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc pentru raspunsuri!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si ce inseamna "target" in cazul aparatului radar?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Aparatul radar inregistreaza viteza proprie si pe cea a autovehiculului vizat (TARGET).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

   Viteza masinii de politie este in dreptul literei P de la Patrol, patrula.

   Viteza infractorului periculos este in dreptul literei T de la Tarchet, tinta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca te-a prins cu 117 kmh, pe bord te apropiai de 130 kmh..

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

   Viteza masinii de politie este in dreptul literei P de la Patrol, patrula.

   Viteza infractorului periculos este in dreptul literei T de la Tarchet, tinta.

   Scuzati greseala, am vrut sa scriu tinta=target.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!