Jump to content

Intrebari despre amenda radar si reguli


adrianTNT
 Share

Postare recomandată

Salut, am luat si eu o amenda pentru viteza, in alt judet(Bistrita). De platit o platesc la mine in oras, dar politistul a zis ca trebuie sa trimit chitanta la ei la politia din Bistrita. Cum fac asta, o trimit prin posta sau altfel? Trimit originalul sau o copie? Daca platesc amenda si nu trimit chitanta, ce se intampla? Multumesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu o trimiti nicicum. stai cu ea la pastrare buna si cand primesti adresa de la primaria ta mergi si faci dovada ca ai achitat-o de mult si se inchide dosarul de executare silita.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Prin posta recomandata cu confirmare de primire.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Te poti da peste cap sa o trimiti prin fax, insa nu e nevoie. Te duci si platesti si cand zice tanti de la primarie ca ai amenda neplatita, te duci si arati chitanta si dau ei raspuns mai departe catre politia judeteana de care apartineau cei care te-au oprit si spun acolo ca ai achitat deja.

Nu-ti bate capul cu asta, eu asa am facut la toate si n-am avut probleme. Dar sa pastrezi chitanta neaparat!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 5 weeks later...

art 121 alin 1 din RAOUG 195/2002 si te uiti la care categorie te incadrezi, iar faza cu contestatia vezi ca daca ai mai mult si se vede pe cd sau poza s-ar putea sa ramai si fara permis

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cristi_eftimie

cat de legale sunt aparatele radar amplasate in masini fara inscriptionare?

m-a "prins" radarul ieri la intrare in Timisul de Sus dintr-un Logan albastru si cand l-am intrebat pe cel care m-a oprit daca sunt sau nu obligatorii insemnele pe masina mi-a raspuns ca au si "d-alea si d-alea",si d-aici si semnele mele de intrebare

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu sunt "legale" din cate stiu (la fel ca avioanele invizibile). nu trebuia sa semnezi procesul verbal. trebuia sa le ceri omologarea la radar, foaia de parcurs ca au voie cu radar pe sectorul de drum etc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Alea o sa le ceara daca face contestatie, oricum nu i-ar fi aratat lui nimic. Daca nu e amenda mare si punctele foarte multe, mai bine nu-ti pune mintea cu ei.

P-asta cu foaia de parcurs n-o inteleg. El incheie un proces-verbal si originalul ramane la el parca(sau invers) si cand se uita la sectia de politie de unde apartine pe foile alea de la el, nu exista riscul sa si-o fure? N-am astfel de cunostinte, d-aia intreb. Originalul ramane la ei, acum mi-am amintit ca eu am primit copia.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

putea sa sune la 112 si sa spuna ca a fost oprit in trafic de o masina cu o tulumba in parbriz care cica e radar si venea o masina de la rutiera.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu putea sa sune nicaieri pentru ca legislatia in vigoare nu prevede inscriptionarea explicita a masinilor dotate cu aparate radar. Singurele lucruri prevazute in legislatie sunt pentru aparatele radar in sensul ca acestea trebuie sa fie omologate si certificate metrologic iar agentii de politie rutiera, pe timpul exercitarii atributiunilor functiei, trebuie sa poarte uniforma cu insemnele specifice. Fiti siguri ca o astfel de masina are aprobarea de funcţionare de la Inspectoratul General al Poliţiei Române, după ce s-a obţinut omologarea şi certificarea metrologică.

Contestarea PVCC-ului in instanta pe acest motiv este doar o pierdere de timp dar bineinteles, atat timp cat legea ii permite, este dreptul fiecaruia sa faca ce crede el ca este mai bine .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cristi_eftimie

asta intrebam si eu,daca legea spune ca sunt obligatorii inscriptiile pe masina sau nu?

amenda a fost de 420 de lei si 4 puncte penalizare(84 km/h limita fiind de 50),si decat sa ma duc inapoi pana in Brasov sa fac contestatie,eu fiind din Calarasi,trebuie sa fac cel putin 2 drumuri pana acolo,deci iese din discutie aspectul asta

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

printr-un prieten am aflat de o intamplare, nu stiu cat de inflorita, dar mi-a dat de gandit si am realizat ca nu stiu ce as fi facut intr-o situatie asemanatoare, sau mai bine zis ce era bine sa fac si sa nu fac.

concret, sa zicem ca prietenul asta, conducea pe drum european, depaseste un logan alb (fara nici un fel de insemne sau numar de MAI) pe linie discontinua, termina depasirea mai din scurt in fata lui, dar practic fara sa-l pericliteze in vreun fel pe cel depasit. Dupa 1-2 km, loganu se tine de el, si la un moment dat se baga sa il depaseasca, (in logan erau sofer si pasager), pasagerul ii face semn cu mana sa traga pe dreapta, omului i se pare ca sunt politisti, si se conformeaza de urgenta. Soferul loganului vine la el la masina, acum observa ca intr-adevar e imbracat in camasa de politist, se prezinta agent X... ii cere actele, ii zice ca a depasit pe linie continua si sa il urmeze la sectie. Omul se pierde cu firea, ii da actele se ia dupa el la sectie, unde politistul care iesise din tura, ii transfera actele mai departe unui coleg si ii spune ca a depasit pe linie continua in zona Y. Cei din logan erau de fapt politisti, dar in masina personala, si imbracati in uniforma, se duceau acasa, dupa servici, dar i-a deranjat ca i-a depasit din scurt sau ceva de genu.

Pana la urma ii fac proces verbal, ii retin permisul, de aici nu prea mai stiu si nu prea mai conteaza, am ajuns la intrebarile care le am:

Cand trebuie sa trag pe dreapta daca primesc semne de la ocupantii unei masini imbracati in politisti ? Doar daca e masina cu inscriptia POLITIA pe capota ? Sau doar daca sunt dupa mine cu girofarul ? Daca ma urmareste o solenza albastra FARA insemnele POLITIA, dar care are numar MAI si ma depaseste si imi face semn sa opresc, trebuie sa opresc, doar pt ca e o masina cu nr. MAI ? sau nu, daca n-au girofarul, pot sa zic ca nu am vazut nr. de inmatriculare ca nu stiu sa citesc in oglinda, si nici nu m-au impresionat camasile lor.

Daca merg noaptea pe european, nu e nimeni pe strada, si dintr-un ford rosu iese unu imbracat in politist eu trebuie sa opresc ca poate sunt cu radar camuflati in alte masini decat cele normale, si eu cum aveam 120 ar fi bine sa opresc ca sa nu dau in altele ? Sa zicem ca sunt mai fricos, si noaptea mi se pare dubios sa opresc la semnele oricui imbracat in politist, care iese dintr-un ford rosu, sau mai stiu io ce radare camuflate. Poti sa faci rost de o uniforma oricand. Daca sa zicem ca dai peste un radar de-asta fantoma, ascuns intr-o masina fara girofar si insemne. Ce ar trebui sa fac atunci ca sa nu am probleme, sa continui drumu si sa sun la 112 sa ii intreb daca au ei un echipaj fantoma pe acolo, sau imi vad de treaba pana se iau dupa mine, sau pana ma trezesc cu instiintare acasa ca trebuie sa vin la sectie sa explic de ce n-am oprit ?

Inca o intrebare, de data asta, legata de relevanta martorilor. Asta mi s-a intamplat mie acum vreo 2 ani. Pe european, Pitesti-Craiova, in afara localitatii, linie punctata, urma o zona unde sta politia, o stiam si eu, dar am o duba in fata, mergea cu 50 idiotu, desi era in afara localitatii... ma bag sa depasesc, repet, linie punctata, termin depasirea cu 10 metri inainte sa inceapa zona cu linie continua. Peste 200 de metri de sosea cu linie continua, echipaju de politie, ma opreste, il opreste si pe ala cu duba. imi cere actele. Imi spune ca am depasit pe linie continua. Eu ii spun ca nu, ca am inceput pe linie punctata si am terminat inainte sa inceapa linie continua. El o tine tot pe a lui si pleaca spre masina de politie, trece pe la duba, pe care o oprise in acelasi timp cu mine, si il intreaba pe idiot "Nu-i asa ca v-a depasit pe linie continua?", la care maimuta, (sau poate vreun cunoscut de-al lui!?), ii zice "da, sefu, cum ziceti.", si zambea ca prostu la mine... Bun, ii cere si aluia buletinu, il pune martor, imi scoate in evidenta asta, ca vezi domne ca pe el l-ai depasit si zice si el ca pe linie continua, hai ce tot ne prostesti in fata bla bla... ala din duba tot ranjea la mine de iti venea sa il bagi in pamant. Si deci, eu ce puteam sa fac atunci ?! avea vreo relevanta ca aveam si eu in masina un pasager, ca aveam si eu un martor ?! Asta mi s-a parut cel mai dureros, cand chiar era ca mine si dai peste unii de-astia. sau ce ar fi trebuit sa fac ? sa nu semnez procesu, si sa fac contestatie ? as fi putut sa castig o contestatie aici ? nu cred... sau n-aveam nici o sansa pt ca e cuv. meu impotriva lor si asta e... ?

mai simplu ar fi daca mi-ati putea indica unde sa citesc toate acestea, cu ce trebuie sa fac ca sofer si ce nu sunt obligat, si ce drepturi are politistu si asa mai departe...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

in oricare din cazuri daca ai vreo suspiciune si nu te pierzi cu firea(de fapt toti ne pierdem cand vedem vreun politai) poti sa suni la 112 si sa reclami un abuz sau exces de zel din partea politistilor care te-au oprit in trafic. si pe ei ii controleaza cineva, nu te costa nimic, si ai sa vezi ca in scurt timp apare o masina de la IPJ.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 year later...

buna ziua, cine ma poate ajuta, am fost oprit din mers de catre o masina a politiei mcv, numai ca acestia erau in sensul opus de mers al nostru ( si ei in miscare). se da un agent jos din masina dupa care ne spune ca tre sa i dau actele fara sa mentioneze numele , gradul (daca mai au) si pt ce am fost oprit.

dupa ce a luat actele, un alt agent scrie porpabil in masina ca am fost oprit ca aveam in localitate 72 km/ora. pai nu  aveam cum ca la masina imi arata 60. In momentul in care

politistul va opreste pentru depasirea vitezei, la cererea dvs., el TREBUIE sa
aiba asupra lui si sa va prezinte: certificatul de omologare a aparatului radar
de catre Biroul Roman de Metrologie Legala, buletinul de verificare metrologica
in termen de valabilitate respectiv 12 luni de la data efectuarii verificarii
si autorizatia de operator radar pentru cel care va incheie procesul-verbal.
i am cerut tot ce este acolo sus mentionat, dar el mi a raspuns ca nu are voie. nu am semnat nimic dupa care am plecat. agentul cu zambetul pe buze imi spune ca voi primi amenda acasa.

 

ce sa fac in acest caz??? nu au voie nici macar sa-mi arate inregistrarea sau poza sa ma conving ca asa este??. multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

din cate stiu cele de mai sus le arata doar in instanta!.Militeanul nu mai este obligat sa iti arate omologarile, dar e

daca esti sigur ca aveai 60km/h poti merge in instanta sau mai poti incerca o audienta la superiorul lui.Eu asa am rezolvat un asemnea caz (un militean sustinea ca am trecut pe rosu!)

in rest nu prea ai ce face.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Jetta20tdiHLDSG6

nu stiu exact cat de dificil este sa scrii intr-o maniera suficient de civilizata incat si ceilalti sa inteleaga ce ai patit si ce doresti, insa:

 

banuiesc ca si tu, ca si multi altii, ati citit diverse prostii pe acest internet cuprinzator cum ca tu ii poti cere politistului de pe masina de radar toate minunile si el e obligat sa ti le arate si daca nu pleci ca si cum nu te-ar fi oprit.

 

nu, PV-ul pentru depasirea vitezei legale se incheie fie ca-l semnezi tu sau nu. daca nu il semnezi il vei primi prin posta acasa.

ai 15 zile la dispozitie pentru a contesta procesul verbal la judecatoria in raza careia s-a savarsit contraventia si acolo poti solicita ca politia sa-ti prezinte orice.

 

planse foto, certificate metrologice si ce ai mai gasit tu pe net. ori au mintit ei, ori tu! asta e singurul tau mod legal de a actiona.

 

mi-e foarte greu sa cred ca ti-ar fi incheiat PV pentru 72, cel mai probabil in zona de limitare cu 50 daca nu ar fi fost asa stiind ca oricum trebuie sa arata pozele in instanta. daca ar fi fost vorba de o viteza f. mare as fi presupus ca te-or fi oprit pentru spaga, dar asa...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare, sper ca postez unde trebuie, sunt din Mures si vreau sa merg la meci in bucuresti, intrebarea mea este cu ce viteza se circula regulamentar pe bulevarde( 70 ? ) si in zine adiacente (50-60 ? ) ? Am mai fost in bucuresti si ma claxonau soferii ca mergeam doar cu 60 :)) Vroiam sa stiu daca pe E60 intre Brasov si Bucuresti sunt multe radare ?

Modificat de ciupilici
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Jetta20tdiHLDSG6

doua intrebari ambele...dubioase:

 

1)regulamentar se circula cu viteza inscrisa pe indicatoarele rutiere din zona respectiva, ca oriunde in lume.

nu 70 ci 50 sau 60 in anumite zone. nu exista o singura limitare in tot Bucurestiul.

indicat ar fi sa mergi normal.

2)multe sau putine. depinde de zi, ora, perioada din an. nu e numar fix.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Treaba e simpla. Unde nu sunt indicatoare de viteza, atunci legal este 50 in localitate. 

Modificat de The_Ego
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare, sper ca postez unde trebuie, sunt din Mures si vreau sa merg la meci in bucuresti, intrebarea mea este cu ce viteza se circula regulamentar pe bulevarde( 70 ? ) si in zine adiacente (50-60 ? ) ? Am mai fost in bucuresti si ma claxonau soferii ca mergeam doar cu 60 :)) Vroiam sa stiu daca pe E60 intre Brasov si Bucuresti sunt multe radare ?

Dacă mergi pe banda 3 cu 60km/h e posibil să-ți mai iei claxon/flash de la câte un gibon. Sunt mulți din-aceștia în București, îi eviți, încearcă să mergi pe banda din mijloc cât de mult posibil (pe bulevardele mari) și pe banda 1 când nu e ocupată de alții pe avarii.

 

Pe DN1 sfatul meu să mergi regulamentar, după ce treci de stațiuni (Comarnic) mergi cu 109km/h în afară și 79km/h în localitate (limita max. admisă).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sa fim realisti... in Bucuresti se circula cum se poate...daca toata lumea merge cu 60-70-80 (pe unde se poate) si vii tu sa respecti limita iti iei flashuri si claxoane...

Trebuie sa te adaptezi majoritatii...aceeasi problema am avut-o si eu acum citiva ani cand am ajuns pe 4 roti in Bucuresti...dar m-am adaptat rapid...anul trecut am luat un singur claxon de la o ceafa lata cu Chayenne...asta dupa vreo 250km cel putin facuti in citeva zile prin Bucuresti...

In rest trebuie sa te adaptezi, mai ales in sensuri giratorii, intersectii unde daca te gandesti prea mult ti-o iei de la ala din spate :) ...

Chiar se circula civilizat ...rectific, mai civilizat decat in anii anteriori...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Aveti idee daca soseaua Bucuresti-Pitesti are sistem radar cu puncte fixe?

Am mers cam tare...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@Moog: Eu unul am deja peste 20.000km in Bucuresti in toate conditiile de trafic si se poate merge cu 60kmh fara probleme. Mai ales ca politistii au obiceiul sa puna radare pe unde se poate merge mai tare (ex: Splai, Vitan Barzesti, Unirii)

Modificat de The_Ego
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Poate m-am exprimat gresit...daca de ex. toata lumea merge cu 65-70 si tu mergi cu 50-55 risti un claxon...

Daca esti in coloana cam greu sa te prinda radarul...mai ales ca in multe zone nu are unde sa parcheze MCV-ul :) ...poate cu un radar pistol :)

Sant destule zone unde se merge fluent si alert, oarecum sportiv...

Daca esti aproape singur si benzi libere , mergi cum vrea talpa ta...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pe DN1 limita e 109 km/H afara si in localitate 79km/h sau n-am citit bine ?

 

OFF topic : aveam stagiu in  spital si ii luam anamneza  la un politist din Bucuresti si el spunea ca-s bleg daca merg in Buc cu 60 , ca acolo se circula doar de la 70 in sus ( asta dupa ce i-am povestit patania mea cu claxoanele )

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!