Jump to content

Golf 6 - Oglinda interioara heliomata


Blackoberst
 Share

Postare recomandată

Imi poate spune cineva un pret si un cod pentru o oglinda retrovizoare heliomata? Eventual si daca stiti cum se monteaza/demonteaza.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Care oglinda, cea interioara sau cea exterioara???

La cea interioara trebuie schimbat parbrizul

Cea interioara eu am schimbat-o si iti pot da cod si pret exact

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La cea interioara. Hmm, nu stiam ca trebuie schimbat. Totusi n-ar fi o problema, pe la primavara ar trebui sa-l schimb ca e pocnit de la pietre.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Oglinda retrovizoare -1K0857511B SMA = 850 ron - SMA din coada este codul de culoare al interiorului masinii (in cazul meu oglinda e neagra sus si crem jos) am vazut si oglinzi complet negre

Daca tot investesti in oglinda poti opta si pt senzor ploaie si lumini care mai costa doar 450 ron

Senzor - 1K0955559AH = 450 ron

Si uite asa o sa ai si coming home leaving home.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

De ce ar trebui schimbat parbrizul, daca nu se vrea functional senzorul de ploaie, de exemplu ? Partea heliomata nu functioneaza doar alimentata si atat?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mersi manuta!

Gabi, la asta m-am gandit si eu. Senzorii de ploaie/lumina nu prea ma atrag.

Modificat de Blackoberst
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu zic ca se poate monta fara probleme... am montat asa ceva la masina unui prieten (oglinda de Opel Astra GTC pe o Corsa C)... Senzorul de "heliomare" nu are legatura cu exteriorul, trebuie doar alimentat

Pretul insa mie personal mi se pare foarte mare...

Modificat de GabiB77
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mecanismul tine exclusiv de oglinda si nu mai e cazul sa se conecteze alte fire? Acel tunel de plastic spre plafon e doar pt sensorii de lumina si ploaie?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Doar n-o fi diferit la VAG fata de alte branduri, principiul de functionare este acelasi, iar senzorul este in oglinda (atentie! nu ma refer la cel de ploaie), orientat spre luneta... are acel buton de ON/OFF in partea de jos care nu face decat sa alimenteze sau nu cu 12V si cam atat...

La fosta masina (Opel Astra GTC) mai era un fir separat de alimentare pentru ca in partea de jos, unde aici este acel buton ON/OFF avea o lumina ambientala...

A desfacut cineva pana acum pe acolo sa confirme sau infirme ceea ce zic?

LE: Momentan nu pot decat sa fac o comparatie cu Golf 5 - o discutie mai veche pe forum:

se pare ca prinderea nu e la fel, dar ar trebui verificat in prealabil, chiar daca Cristi specifica acolo ca sunt mai multe fire, eu raman la parerea si experienta pe care o am de la Opel (care nu e masina frantuzeasca ;) ) - am legat doar 12v si masa si oglinda functioneaza si acum ;)

Modificat de GabiB77
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Asa e, senzorul este in oglinda orientat spre spate, intrebam doar daca e nevoie si de alimentare, banuiesc ca da.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

De alimentare e nevoie in mod sigur, raman un pic semnele de intrebare de sus, o sa caut niste "pinout-uri" ;)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru ce este gaurica din oglinda retrovizoare, ce se afla acolo? Acela e de ploaie, iar pe parbriz este doar cel de lumina?

P06-11-09_1305.jpg

Modificat de GabiB77
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La ce "gaurica" te referi?

Modificat de GabiB77
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Functioneaza oricum foarte bine, pt xenoanele de pe logan si de pe dube e perfecta.

@GabiB77: Link-ul tau duce la un topic despre cele exterioare heliomate, era vorba de cea interna.

Modificat de The_Ego
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Aici se vede mai bine, acea indentatie pe carcasa oglindeihero_rainsensor.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca tot trebuie sa schimbe parbrizul, eu zic ca merita sa faca un efort si sa monteze senzor. Mie imi pare rau ca nu am facut asa la octavia, ca doar am schimbat 3 parbrize sparte, Dupa ce am luat golful am vazut cat de ergonomic este senzorul de lumina si ploaie. Data viitoare.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

eu nu-mi aduc aminte s-o am, o sa ma uit... acolo tind sa cred ca ar trebui montat acel sezor de confort, care stinge faza lunga daca vine o masina din fata... sau ma insel? nu stiu exact, mai sapam ;)

Modificat de GabiB77
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Alimentarea pentru oglinda interna heliomata unde se conecteaza? Pe undeva pe la becurile din plafon banuiesc, nu? Inca nu m-am interesat de preturi pe aici la mine, maine o s-o fac.

Parbrizul o sa-l schimb pe Casco si nu stiu daca o sa mi-l inlocuiasca cu unul special facut pentru montarea senzorului de ploaie. :D

Modificat de Blackoberst
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Din cate stiu,eu am senzori lumina/ploaie si oglinda heliomata cea din interior si retrovizoare stanga...si am acea gaurica.dar nu m-am intrebat ce face.poate aflam.

Brgds

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pe casco am schimbat si eu parbrizul. Aveam parbriz simplu si am cerut parbriz cu suport pt senzor de ploaie si lumini.

Pretul e acelasi numai ca ma pus sa semnez in foaia de service ca eu am cerut expres acest lucru.

Daca vroiam parbriz cu locas pt senzor ploaie si lumini cu parasolar trebuia sa platesc diferenta

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In acea gaurica e un senzor, la fel cu cel din gaurica orientata spre spate. cand oglinda vede diferente mari de iluminare spate/fata, mai mare intensitatea pe spate, comanda inchiderea la culoare a oglinzii.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Acea gaurica e senzorul de lumina pt oglinda interioara. Sunt 2 senzori, asta indreptat in fata masinii si cel de langa ledul de pe oglinda interioara, indreptat spre "xenoanele de calitate" a celor din spate.

Eu asa cred, sper sa nu va induc in eroare.

Se pare ca intre timp Al Bundy a dat raspunsul

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

DEci , de la cap la coada.

Oglinda heliomata are nevoie de alimentare ca sa functioneze. Si avem asa: masa, 12V doar cu contact pus, alimentare de la plafoniera ca sa stie cand e aprinsa si sa nu se inchida la culoare ca proasta cand e aprinsa plafoniera si senzorul vede acest lucru, alimentare de la firul de la becul de mers inapoi ca sa se deschida la culoare sa vada soferul cand da cu spatele si oglinda e inchisa din cauza luminii mai amri din spate, sesizata de senzorii de pe oglinda, unul orientat in fata si unul in spate. de aia si in fata si in spatele oglinzii sunt 2 gauri.

Oglinda heliomata are o alte prindere, cea normala se infileteaza intr-un tamburus lipit pe parbriz, asta heliomata imbraca senzorul de lkumina si ploaie RLS. Ca sa faci trecerea ai nevoie de:

parbriz cu locas de senzor (pretul la reprezentanta este acelasi)

oglinda in sine

capace laterale

tunelul prin care trec cablurile (2 jumatati de tub)

mufa mama de la oglinda

fire trase conform schemei

Cine are nevoie de schema, sa-mi lase date despre masina, an fabricatie, cod motor si postez schema exacta.

bafta la modificari.

SI daca faceti astea, pacat sa nu luati si senzorul de ploaie si lumina si schiombat si switchul de lumini si asa beneficiati si de stergatoare care functioneaza automat la ploaie si de CH si LH. si tunnel light.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!