Jump to content

Golf R - DSG - Timpii de schimbare


superalfi
 Share

Postare recomandată

Am cautat dar nu am gasit care sunt timpii de schimbare ai cutiei DSG de pe VW Golf R.

Ma ajuta cineva? Probabil ca variaza intre D, S si M nu?

Merci

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In sus 8ms, in jos 600ms (trepte succesive, dupa ce a doua cutie a preselectat viteza destinatie)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cifrele pot parea mici la prima vedere insa in realitate eu zic ca e un pic cam lenta cutia. Cand spun lenta fac comparatie cu aceeasi cutie de pe A3-ul lui Kostas care are Stage 2 la DSG, respectiv cu PDK-ul de pe Porsche Carrera. La Porsche se schimba instantaneu, la A3-ul in cauza se schimba repede, iar la DSG stock se schimba vitezele greu, prin comparatie.

Eu as zice ca softul pentru DSG e o buna investitie daca vrei o masina "alerta".

Cat despre diferente intre modurile cutiei(D, S si M), parca e o idee mai rapida in S si M, dar poate sa fie placebo.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Merci de info!

Am citit si eu ca se poate imbunatati cu soft

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Administrator

offtopic @andrei> o sa ti si RS4 cu R20ul ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Na bine, vrei cutie de Porsche pe Golf

Ce-mi place e ca in depasiri schimba fara sa-mi dea senzatii neplacute. In rest nu conteaza, ce te arde e ca daca nu prevezi din timp un moment in care ai nevoie de putere (ca sa treci in S), dureaza mult pina face kickdown si timpul parca sta in loc pina tisneste. Dupa ce te-ai obisnuit pe cutie manuala dureaza un pic pina inveti sa calculezi din timp manevrele.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

offtopic @andrei> o sa ti si RS4 cu R20ul ?

il dau la vara RS4-ul

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Na bine, vrei cutie de Porsche pe Golf

Ce-mi place e ca in depasiri schimba fara sa-mi dea senzatii neplacute. In rest nu conteaza, ce te arde e ca daca nu prevezi din timp un moment in care ai nevoie de putere (ca sa treci in S), dureaza mult pina face kickdown si timpul parca sta in loc pina tisneste. Dupa ce te-ai obisnuit pe cutie manuala dureaza un pic pina inveti sa calculezi din timp manevrele.

Daca o cumpari cu DSG-ul de pe 1.2 TSI, cred ca e putin diferit feelingul in situatile in care ai nevoie de putere, deorece R20 are cu peste 250% mai multa putere si cuplu. Oricum pentru o cutie automata e :icon_thumleft:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!