Jump to content

Golf v sau Golf vi ?


miti
 Share

Postare recomandată

Manere si oglinzi nevopsite erau si la 5. Iti zic de acum ca este aceeasi suspensie, iar faptul ca se opreste mai greu pe zapada tine de foarte multe variabile.

Intre 5 si polo, buna asta :)) .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si aici vorbim doar despre ce te-a surprins neplacut, nu? Mai ales pentru ca mai e cineva care trebuie sa-si explice singur o alegere despre care incepe sa creada, pe buna dreptate, ca e gresita...

Spune-mi, te rog, si niste puncte bune ale VI-lui fata de V!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

de asta sunt forumurile bune

cand vrea omul o masina mai citeste si pe aici si mai vede una alta

motorul mai nervos

lipsa bandourilor care se mai desprindeau si ramanea usa care era gaurita

dotari standard mai bune ESP COMPUTER BORD

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Este evident ca in afara de culoarea luminii din bord si extirparea difuzorului de aer de pe bord, nu prea au facut mare lucru. Iar extirparea difuzorului a fost o mare tampenie. Iarna face minuni acel difuzor.

Stima

Modificat de adriano872
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Poate designul

astept si alte pareri

duza de la luneta alt lucru bun ca e fixata sus si nu se mai slabeste ca la V

sunt cam putine lucruri bune

e parerea mea

poate gresesc

m-as bucura sa gresesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu pana acum am tras concluzia ca este o afacere mai buna mk6 decat 5, cu precadere SH.

Imi dezabureste repede iarna, la fel si pe Passat b5.5 care era lipsit de acel difuzor.

Unde mai pui ca mie chiar imi place design-ul, dar aici suntem cu totii subiectivi.

Modificat de The_Ego
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

de asta sunt pe forum sa am certitudinea ca am facut o alegere buna

poate asta e trendul in auto

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Difuzorul ala central mi se pare atat de inutil. Am fost intr-o iarna cu V-ul unui prieten un week-end la munte si m-am jucat cu el. Nu i-am gasit nicio utilitate...

Imi pare sincer rau ca la 6, in loc de difuzorul central, nu au preluat tavita acoperita care e pe Octavia 2. Aia chiar e utila!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

vreti nu vreti toti cei cu golf 4 si 5 o sa va luati 6 sau 7 sau 8 si e corect sa fim sinceri unii cu altii

ca dc eu poate m-am pacalit sa nu o ia si altii

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu il folosesc mereu cand este geamul inghetat sau cand da semne de "abureala". Este extraordinar, in opinia mea. Si tavita aceea de pe O2 este super..ca utilitate.

Stima

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si aici vorbim doar despre ce te-a surprins neplacut, nu? Mai ales pentru ca mai e cineva care trebuie sa-si explice singur o alegere despre care incepe sa creada, pe buna dreptate, ca e gresita...

Ti-as da LIKE la postul asta daca as sti cum :).

Cat despre difuzorul de aer, e misto vara pt ca nu iti baga aerul rece direct in fata. La drum lung posibil sa conteze. In plus am observat ca pe auto clima baga f mult aer pe acolo.

@adriano: parbrizul se dezabureste prin gurile de ventilatie de la parbriz.

Modificat de 7Andrei7
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Golf 6= It's evolutionary, not revolutionary. Enough said.

Mi-ar placea si o parerea a cuiva fara tangenta cu Golful.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Buna seara,aici se desfasoara un schimb de idei foarte interesant!

Pentru mine cea mai buna masina este cea care ma duce din punctul A in B in siguranta. Desigur ca trebuie sa fie neaparat un golf 5 sau 6 :lol: Acuma depinde si de cum se simte conductorul calestii respective: nu-i totuna daca are 80 sau de doua ori mai multi caluti inhamati, ce optiuni are biciul si cat de tare il zgaltaie gropile patriei...

In rest, cat l-a costat martoaga, cat fan consuma si daca are difuzor de flatulente montat transversal, chiar ca nu conteaza pentru un birjar pasionat si care confunda diligenta cu iubita :icon_cool:

Asa ca bucurati-va de ce aveti, nu va mai uitati la nevestele altora...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

toate bune tuturor

o saptamana calduroasa

ca vine gerul

apropo 1,2 tsi se incalzeste ffff greu chiar daca are pe int radiator acele perdele de cauciuc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu cred ca cineva cu 1.9 TDI ar trebui ar trebui sa comenteze ceva legat de cum se incalzeste motorul. Doar am avut si eu 1.9 TDI... :))

Si da, fata de un motor aspirat, orice motor turbo se incalzeste mai greu! Miti venind de pe un 1.4 MPI parca.

Si 1.4 TSI care e pus pe Golf V se incalzeste la fel de greu ca 1.2 TSI de pe Golf VI, asa ca nu tine de ce fel de Golf e...

Desi la inceput iti tineam partea si incercam sa te inteleg, am inceput sa ma plictisesc de atitudinea asta anti-VI cu orice pret.

Noapte buna si sper ca viitorul Golf VII sa fie un V rebranduit ca sa poti sa fii multumit de el.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

hai sa nu ne culcam suparati

e doar un topic

pana la urma fiecare cu golfu lui

ca daca aveam bentley nu eram aici

acu de la dacie si oltcit in 89 am ajuns la golfuri si tot nu ne convine

imi aduc aminte prin 91-92 cand vedeai golf 2 sau 3 era ozn

ce sa mai zic de audi 80 sau altele

nu-i de lepadat nici 5 nici 6

si apoi cand ne-o fi mai rau sa ne fie ca acum

DACA CINEVA MAI POATE ADAUGA CEVA---POZITIV SAU NEGATIV--- SA O FACA , SA INVATAM UNII DE LA ALTII

TOATE BUNE

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sa incerc sa readuc discutia pe fagasul ei voi spune ca eu pe langa tot ce am enumerat bun si pozitiv, m-am confruntat/inca ma confrunt cu 2-3 probleme: aburire faruri, pierderi naiba stie pe unde de antigel si ocazional un greiere enervant in portiera dreapta fata.

Insa per total mi se pare inchegata, silentioasa, foarte stabila, frane bune. Poate pentru multi si G5 are aceleasi caracteristici.

G6 ramane printre cele mai vandute, desi au scos atat Renault cat si Opel, Ford modele competitive. VW nu putea sa tina pasul daca nu progresa. Oricum Golful fie el 5,6 sau viitorul 7 vor tine stacheta sus.

Modificat de The_Ego
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mie imi aduce aminte discutia asta de cea Passat B6 vs Passat B7. Parca si acolo B6-le e mai frumos, mai bun, mai fiabil etc.

Puncte negre pentru VI:

Ma deranjeaza ca se strange apa in carcasa oglinzilor cand o spal si chiar dupa ce incerc sa o scot cu aer comprimat tot mai ramane si in mers sare pe masina. Imi vine cateodata sa dau o gaura in carcasa sa poata curge pe acolo :P

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu este perfect, dar departe de cuvinte ca "gherla" si ca nu isi merita numele de golf. Se ajunsese intr-un derapaj de genul mk5 este mult peste, nu s-a precizat ceva rau despre 5 ca model si nu cred sa fi fost perfect. Probleme descrise de mine, inafara de cele cu farurile care aparent sunt mai larg raspandite, restul tin de mici ghinioane, mici variatii individuale in functie de masina.

@Rave: Stiu cum e :)) pana acasa mi se fac mici dare pe portiera. Cred ca oglinzile de pe mk6 nu se mai regasesc pe niciun alt model, restul fiind ceva mai ascutite. Din acest punct de vedere au fost originali.

Beat this mk5img4278z.th.jpg

Modificat de The_Ego
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sunt pareri pro si contra insa eu vin cu a mea cum fiecare isi poate spune parerea fiind posesor de Golf 6 GTI.

Are minusuri si plusuri pot face un vs intre GTI 5 si GTI 6, pentru ca asta a fost un criteriu determinant cand mi-am luat masina. Are in primul rand motorul modificat fata de 5 si o chestie evidenta e distributia pe lant mk6 vs curea la mk5. Puterea e de 211 vs 200, mai are si evacuarea ceva mai mare plus consumul e cu 1l mai putin la mk6 decat la mk5. Forma a cam ramas aceiasi insa se aseamana foarte mult cu mk 3 eu avand unul inainte(vazut din lateral, avand dunga care pleaca de pe aripa din fata si se termina in spate, la mk 5 fiind inexistenta e mai mult o parte rotunjita acolo). Are alte faruri fata de mk 5 fiind foarte multumit de cum bat, schimband becul original cu un osram Night braker care face diferenta iar stopurile sunt pe led la modelele care ies acum din pacate eu nu am prins aceasta optiune si sunt cele normale cu bec. Mai sunt si altele care le diferentiaza vezi postul MK 5 GTI VS MK 6 GTI

Minus fata de varianta precedenta cum a mai zis un coleg de aici ar fi ca iti ramane apa in oglinzi nefiind o scurgere pe unde sa se duca. In curand o sa caut o solutie pentru aceasta problema insa nu am desfacut niciodata oglinda ca sa vad mai exact de ce se aduna apa acolo(dupa ce spal masina inca vreo jumatate de ora tot mai curge apa de acolo si iti face numai pete pe masina ceea ce e foarte enervant). In rest nimic altceva de reprosat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

The_Ego, ce este asa de special la acel stop ? :)

post-100211-0-87977300-1327902231_thumb.

Modificat de adriano872
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pt ca unul este oem si arata bine, celalalt incearca sa copieze designul pt mk5 si nu se mai incadreaza in liniile masinii. Tocmai mi-ai dat un exemplu in care s-a incercat copierea si adaparea pe 5 a unui model ce vine pe 6. Poti sa le pui in paralel, unde se va vedea si mai bine cine copiaza pe cine. Tie ti se pare ca arata mai bine modelul pus de tine fata de ce exista pe 6?

Are si vechiul golf posibilitate de retrofit a led-urilor oem, insa au acelasi design ca pe G+ si pe passat b6.

Prin ce am zis am aratat doar ca exista o evolutie a design-ului cel putin.

Modificat de The_Ego
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Topicul a fost curatat de posturile tip chat si bagare in seama, complet inutile.

Va rog sa respectati regulamentul si sa postati doar cand aveti ceva concret si la subiect de spus.

Posturile offtopic vor fi sanctionate.

Multumesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut!

Posesor de g5 gti si in trecut de g5 1.9 tdi... pot spune ca la 1.9 am avut unele probleme, care ulterior la 6 s-au rezolvat: Ambreiaj la 80k (cunosc cel putin 5 persoane care l-au schimbat - inclusiv pe Passat), senzori care se aprind aiurea (vezi presiune pneuri si airbag lateral - chiar daca nu a fost sarit), nivelul lichidului de racire (faza cu Check Engine - sunt cel putin 5-6 topic-uri pe vwforum cu problema asta), etc...

Pe g5 gti doar faza cu Check Engine, de care chiar nu pot scapa de ea...

Acum sa zici ca G5 > G6 trebuie sa aberezi maxim, ca G6 nu se poate numi golf sau alte chestii... este o masina de generatie noua, care din punctul meu de vedere (avand g5 2 modele) pot spune ca este peste G5... (atat la motorizari - 1.6 TDI un mare plus, 1.4 TFSI!!! - soft ajungi g5 GTI)

Cei care si-au luat si nu sunt multumiti, parerea mea ca nu si-au facut configuratiile care si le-au dorit... eu de ex, mi-am dorit gti si am avut buget de 12.000 E! nu aveam bani de 6 gti... deci mi-am luat 5 (cu toate ca mi-as si luat 6 - e mult mai agresiv si din punctul meu de vedere arata mult mai bine!)

Nu vreau sa intru in discutii neterminabile (gen Cosmote :D), e pur si simplu parerea mea!

Cat mai multi km cu ele!

Cheers!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Singurul lucru care ma enerveaza la golful 5 este ca au facut in asa fel incat daca ploua afara si deschizi geamul sofer ploua direct in butoanele de la geamuri si pe butonul de inchidere/deschidere usi. In rest nu pot comenta despre golful 6 pt ca nu am mers cu el. Despre golful 5 pot spune ca sunt multumit, la motorizarea care o am am scos consum de 4 ltr/100km dar ma depasea si strabunicu'.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!