Jump to content

Probleme cu doua bucati de pastic


iahim999
 Share

Postare recomandată

Cine ma ajuta ca la magazin nu stie nimeni ce si cum la un golf 2

Prima problema este ca nu gasesc rotita aia de plastic ce vine pe cabu de la kilometraj(are melc din cate stiu) Ce cod are sau unde as putea sa gasesc?

A doua buba este o articulatie sau tija nu stiu cum sa o numesc care face legatura la cutia de viteze impinge si trage o tija(este tot de plastic)foloseste la viteza a 5-a si R

Va rog ajutati-ma!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Te referi la asa-zisul "morcov"?

P4201644_speedogear.jpg

Daca da, vezi poate gasesti la aria dezmembrari unde sunt si diesel la dezmembrat.

Mai multe detalii si coduri cu care poti merge la magazine sa il ceri gasesti aici, sunt doua modele in functie de cutie/diferential.

http://vwforum.vwfor...ost__p__1642110

Pentru problema doi cu tija de la timonerie poti intreba pe colegul care le aduce, sau daca nu poate iti da un cod produs si cumperi de la un magazin de langa tine.

http://vwforum.vwfor...i-de-timonerie/

Modificat de Cypor
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

multumesc de ajutor,dar mai am problema cu prostia aia de bucata de plastic care trage si impinge tija cand schimb vitezele(momentan nu pot sa ii dau a 5-a ca nu trage tija,e crapata bucata aia de plastic)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

si acel "morcov" cum se mai numeste ca daca il cer asa o sa rada de mine :icon_redface:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Poi fa-i o traducere la "Speedometer Gear"

Modificat de Cypor
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Poi daca mergi cu codurile "171.957.821.B pt cel rosu cu 15 dinti si 171.957.821.A" ti le aduce orice magazin care aduce piese pe original, practic cam toate. Ideea e sa stii care dintre cele doua e al tau ca altfel o sa ai diferenta la viteza. Daca stii codul cutiei e simplu ca vezi cu ce dif e si vezi implicit care e "morcovul" potrivit.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Am gasit si rotita si capul faudi,dar am o dilema cu siguranta ce vine pe rotita sa nu cada in cutie

Cum arata?

Ma ajuta cineva?

O poza sau un cod va rog

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Am cautat acel cod de la numarul 6,dar nu il gaseste google,iar pe unix imi gaseste conducta dupa acel cod

Pinionul are o simpla gaura ,dar nu trece prin ambii pereti ai pinionului(daca era asa as fi bagat o sarma,un cui...)

Cine ma lamureste? :icon_redface:

Am intrebat ceva mecanici,dar toti au zis sa il pun fara siguranta,dar nu vreau sa fac asta(poate se rupe cablul si apoi cand vreau sa il scot cade in cutie acel pinion nenorocit)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 9 months later...

unde ai gasit melcu? (am si eu nevoie de unu)...cu siguranta cum ai facut pana la urma?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

fara acea siguranta, asazisul melc o sa-ti cada in cutie, mai departe iti imaginezi tu ce se intampla .... siguranta o poate aduce orice magazin de piese pe comanda externa (vine doar pe original) si dureaza cam 5 zile lucratoare si costa pana in 2 lei

Modificat de sita
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si crezi ca se complica cineva sa iti aduca asa ceva pt 2 lei? Am sa incerc sa vad ce raspuns primesc :-j

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

daca nu gasesti ai nr meu la profil, ma suni si iti dau eu, eu am luat si de rezerva......

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ai si "melcu" ala? cred ca am nr tau...am mai cumparat niste suporturi de bara lata golf 2..ne-am intalnit in Vitan. Te sun daca nu gasesc! Ms

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

iti pot comanda si "melcul" dar trebuie sa imi spui ce culoare il vrei....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pai cum aflu ce culoare trb sa aiba melcul daca pe cel vechi nu il mai am?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 months later...

salut~!~!

Si eu am aceeasi problema cu asa zisul ""morcov""....... nu mai functioneaza si imi trebuie si mie neaparat unul......e tot rosu si are 15 dinti.

Te rog ajuta-ma sa gasesc si eu unul~~!!!!!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Il gasesti nou la 5 lei...eu l-am pus si fara siguranta si nu sa intamplat nimic (referitor la ce scrie mai sus)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

Am luat un cablu de kilometraj nou l-am montat in bord cand am ajuns la partea de cutie am pierdut acea siguranta mica de blocheaza morcovu pe cablu , am pus poxipol facut in prezent 100 de km na troznit nimic sau spart :D. Problema proasta este ca imi indica cu 20 de km peste viteza reala adica pe ceas arata 80 in realitate am 60 ....cutia este in 5 trepte motor 1.6D JP.Inainte aveam aceasi problema mergea sacadat chilometrajul si tot aceasi eroare sa fi ales prost morcovul...cand am scos morcovul vechi era de culoare alba si uni dinti erau rupti. La 1.6D trebuie morcov rosu sau alb ? Deci morcov nou cablu nou...eroare de 20 de km in bord posibil ca ceasurile sa fie de vina ele merg cum trebuie nu caraie nu marie...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

uitate pe cutia de viteze (sub ea mai bine zis are o placuta) si zi codul.

in functie de cod difera culoarea si numarul de dinti

4s, ff (diferentiale de 3.94 respectiv 3.89) au cititor alb cu 16 dinti

si cam restu au 3.67 care au cititor rosu cu 15 dinti.

daca pui cititor rosu pe 4s sau ff iti indica cu 10 km pe bord mai mult decat real.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Acum am fost si m-am bagat pe sub masina si asa este ff cald in casa afara mai bate vantu, codul este asa 4S03124 si mai este un 3 deaspra seriei, m-am uitat pe la cablu de kilometraj si am vazut ca pe acolo si pe sub cutie supura.Am scos morcovu afara se invarte nu e problema am numarat dinti 16 la numar cam greu cu bagatu pe bezna cu lanterna in gura. Acum l-am strans mai bine cu o combinata de 11 inainte era strans cu patentu probabil daia supura. Vad ca totul este in ordine de unde acea eroare masiva ?:) 80 pe ceas nici turatia motorului nu e de 80.......mergeam cu 60 si toate masinile ma depaseau etc si cu flash pe mine in spate adica clar nu mergeam normal si se aduna ditamai cardu cam neplacut

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

daca acum e ok, inseamna ca avea vre-un pic de joc si daia facea asa sau exista posibilitatea sa patesti ca mine, adica sa ai vitezometru defect.

eu mergeam cu 120 pe bord dar real nu aveam decat 90. am schimbat ceasurile si am rezolvat problema.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!