Jump to content

Incalzire Oglinzi Defecta


BV-01-TDI
 Share

Postare recomandată

neagu gabriel

Salutare tuturor. Problema mea e putin ciudata fata de ceea ce s-a discutat, in sensul ca imi incalzesc ambele oglinzi, insa oglinda dreapta nu mai merge reglata sus-jos ci doar stanga-dreapta. Mentionez ca oglinda stanga merge perfect. Aveti idee care ar fi cauza?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Posibil motoras reglaj defect sau vre-un fir intrerupt.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 5 months later...

Salut, am descoperit ca nu mai functioneaza incalzirea de la oglinzi. Am verificat si nu vine tensiune la oglinzi, din cate am citit mai sus; siguranta separata nu are. Totul pe usa functioneaza; din cauza ploii nu am mai apucat sa verific intrerupatorul. Vreo parere, posibila cauza? Stima

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

in teorie, butonul e de vina - daca nu se alimenteaza niciuna dintre oglinzi.....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

in teorie, butonul e de vina - daca nu se alimenteaza niciuna dintre oglinzi.....

am uitat sa mentionez , reglajul functioneaza la ambele.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

lasa reglajul... vb de incalzire. Verifica daca nu vine tensiune la niciuna dintre oglinzi....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Vezi cu VCDS daca calc de confort vede pozitia corecta a butonului de reglaj oglinzi.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Vezi cu VCDS daca calc de confort vede pozitia corecta a butonului de reglaj oglinzi.

mdea, am vericat buton,cabluri si se pare ca sunt ok. Cablurile pentru oglinzi se duc sub mocheta, se pare ca acolo este problema.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

comanda se da pe CAN - ai verificat in blocurile de masura, daca o primeste sau ce ai facut ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

E destul sa nu mai corespunda valoarea rezistoarelor din buton, si adio comanda pe CAN. Eu as incerca prima data cu alt buton.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

exact.... de asta i-am zis si eu, intai sa incerce varianta simpla si usoara - alt buton, de proba.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si ca sa completez...

Cablurile pentru oglinzi se duc sub mocheta, se pare ca acolo este problema.
Eu stiu ca tensiunea pentru oglinzi vine din modulul de pe usa (din motorasul de ridicare geam sofer).

Florin, corecteaza-ma daca gresesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si ca sa completez...

Cablurile pentru oglinzi se duc sub mocheta, se pare ca acolo este problema.
Eu stiu ca tensiunea pentru oglinzi vine din modulul de pe usa (din motorasul de ridicare geam sofer).

Florin, corecteaza-ma daca gresesc.

Cele doua contacte din buton, respectiv cele doua fire(albastru/negru si verde/negru) NU se duc direct in modulul de pe usa, se duc in blocul de mufe de pe stalpul stanga iar dupa aceea se schimba culorile in negru respectiv rosu/negru si se duc sub mocheta , nu am mai avut timp sa vad exact unde dar urmeaza....

Am pus testerul pe ea si nu zice nimic de oglinzi sau alceva care sa aibe legatura cu ele.

Adevarat ca albul vine din calculatorul usii iar celalalt maro vine direct de sub mocheta.

Modificat de climatic
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Albul e alimentare, maro - masa. Deci nu conteaza de unde vine.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Albul e alimentare, maro - masa. Deci nu conteaza de unde vine.

Atata timp cat nu se inchide circuitul, este o problema.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am pus testerul pe ea si nu zice nimic de oglinzi sau alceva care sa aibe legatura cu ele.

Nu e destul sa te uiti doar de erori, mai vezi si in blocurile de masura.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Verifica diferenta de potential intre firul alb si o alta masa, de oriunde. Astfel vei afla daca e intrerupta masa.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

comanda se da pe CAN - ai verificat in blocurile de masura, daca o primeste sau ce ai facut ?

M-am uitat pe scheme si depinde de anul de fabricatie al masinii, pana in 2002 comanda nu era in calc de usa, nu are treaba cu el.

Cele doua contacte din buton, respectiv cele doua fire(albastru/negru si verde/negru) NU se duc direct in modulul de pe usa, se duc in blocul de mufe de pe stalpul stanga iar dupa aceea se schimba culorile in negru respectiv rosu/negru si se duc sub mocheta , nu am mai avut timp sa vad exact unde dar urmeaza...

In acest caz, verifica siguranta Sc6 de 5A.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Verifica diferenta de potential intre firul alb si o alta masa, de oriunde. Astfel vei afla daca e intrerupta masa.

Am verificat si are 1,4 V.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

comanda se da pe CAN - ai verificat in blocurile de masura, daca o primeste sau ce ai facut ?

M-am uitat pe scheme si depinde de anul de fabricatie al masinii, pana in 2002 comanda nu era in calc

la Passat

2001 - s-a trecut la CAN si pe usi - adica, de cand a aparut B5,5-ul.

1999-2000 - CAN hibrid - ECU, ABS si cluster.

Butoanele sunt aceleasi.

Modificat de F l o r i n
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La mine se pare ca firul maro care vine direct de sub mocheta este mort(nu da comanda) , cum pot sa aflu mai usor unde este conectat?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

maro simplu, este masa.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

comanda se da pe CAN - ai verificat in blocurile de masura, daca o primeste sau ce ai facut ?
M-am uitat pe scheme si depinde de anul de fabricatie al masinii, pana in 2002 comanda nu era in calc de usa, nu are treaba cu el.
Cele doua contacte din buton, respectiv cele doua fire(albastru/negru si verde/negru) NU se duc direct in modulul de pe usa, se duc in blocul de mufe de pe stalpul stanga iar dupa aceea se schimba culorile in negru respectiv rosu/negru si se duc sub mocheta , nu am mai avut timp sa vad exact unde dar urmeaza...
In acest caz, verifica siguranta Sc6 de 5A.

Gata s-a rezolvat, astazi am avut timp sa verific siguranta. Se pare totusi ca are siguranta.

Stima si Respect pentru Cristi. :icon_thumright: :beerchug:

P.S. Cine stie, Cunoaste

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 5 months later...

Sper ca nu gresesc postand aici,mi s-a dezlipit oglinda din dreapta de pe suportul ei si as vrea sa-mi spuneti cu ce sa o lipesc la loc , mentionez ca oglinda e electrica si incalzita,atasez si doua poze,ultima fiind cu spatele oglinzii.

 

post-58309-0-69665700-1367146612_thumb.j        post-58309-0-58733600-1367146967_thumb.j

Modificat de C o s m i n
mutare in topic corespunzator
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu le-am lipit cu silicon. De asemenea se pot lipi cu banda dublu adeziva de calitate. Succes garantat cu ambele variante.

Uite si aici.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!