Jump to content

Incalzire Oglinzi Defecta


BV-01-TDI
 Share

Postare recomandată

Am revenit cu noutati

Am verificat tabloul cu sigurante, la nr.9 nu este si nici nu pot pune o siguranta pt ca nu este prevazut cu asa ceva. Acum ce e de facut? mai ramane sa verific daca am tensiune pe firele care ajung la oglizi dar ma indoiesc.... alte variante?!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cum sa nu. Acel buton da doar com,anda catre calculatorul din usa stanga care prin modulul de confort o da si la cel din dreapta, iar calculatoarele trimit curent catre oglinda.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

revenind cu noutati..

Am fost la un sevice local si in urma verificarilor totul este "ok". Rezistenta din stica ok, curent ajunge in firele respective doar 0.95-1volt. Cica e normal asa. Si ar trebui sa se incalzeasca. Intrebarea mea este e normal doar 1volt acolo, la voi in cat timp se incalzesc oglinzile?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Trebuie sa ai 12V acolo nu 1V

Modificat de C o s m i n
Nu mai da quote la mesajul anterior. Foloseste butonul ADD REPLY.
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

sigur 12 v trebuie sa ai, eu am verificat la oglinda dreapta cu un bec de pozitie si se aprinde...ca la 12 v. :)) . La mine nu se mai incalzeste doar oglinda dreapta, cu toate ca circuitul de pe ea nu e intrerupt ,sau nu e intrerupt definitiv.

trece curent prin rezistenta de pe oglinda(verificat cu un led si o baterie de 3 v) :rolleyes:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Verificarea care ai facut o cu LED ul si cu bateria nu are nici o relevanta (consum infim de mic) - eu zic ca rezistenta ta este inrerupta undeva (o fisura destul de mica) iar cand incepe sa se incalzeasca se inrerupa circuitul...

Modificat de C o s m i n
Nu mai da quote la mesajul anterior. Foloseste butonul ADD REPLY.
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

bogdan_xsc, "masuratorile" facute de tine cu LED-ul, cu sunt irelevante. Continuitatea rezistentei se verifica, cu un ohmetru sau un buzzer, tensiunea la bornele oglinzii cu un voltmetru, iar pentru a fi sigur de continuitatea intregului circuit, masori curentul absorbit cu un ampermetru.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Multumita tutorialului de pe forum mi-am schimbat azi semnalizarea din oglinda dreapta. Totodata am observat ca folia cu circuitele electrice care incalzesc oglinda, era dezlipita de sticla oglinzii cam pe 50% din suprafata.

Asta am crezut ca este cauza pentru care nu se usuca uniform oglinda pe timp umed, sau pe ploaie. Am lipit respectiva folie de geamul oglinzii doar pe margine cu cateva picaturi de "picatura". Ramane de vazut daca s-a rezolvat.

:) Cand demontati oglinda aveti grija unde puneti suruburile, mie mi-a ramas unul dupa montare si a trebuit sa refac operatiunea de demontare - asamblare.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

salutare! azi mi am gasit si eu oglinda din stanga sparta. cauza niste copii cu o minge...bine ca nu i-am prins :angry: ..dar ii pandesc eu... am citit topicul si am inteles urmatoarele: trebuie o sticla mata(ca am inteles ca e mai buna decat cea alba), trag de partea de sus a carcasei sa iasa cioburilepe urma o fixez pe cea noua in partea de jos si apoi in partea de sus. a si sa pun si firele..nu cred ca pot sa le incurc...sau trebuie data oglinda jos cu totul?conteaza marca de oglinda? oare am inteles bine? ca nu vreau sa ii fac vanzare tipului de la magazin...mersi

Modificat de cyoby
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

marca de oglinda nu conteaza, doar sa ai grija sa fie cu incalzire :angry: . Firele nu le poti incurca, pentru ca mufele sunt diferite, una e mica si una e mare.

LE: nu trebuie dat suportul de oglinda jos, o rezolvi fara probleme.

Modificat de finu
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

operatie reusita. Multumesc pt sfaturi

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

azi am mai patit o belea cu oglinda aia noua care am pus-o. Am lasat masina la soare iar cand am venit sticla de la oglinda era dezlipita si cazuta. intrebare :cu ce ar fi de recomadat sa o lipesc: cu picatura, cu superglue sau cu ceva silicon?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cred ca, cel mai indicat ar fi siliconul transparent.

Deci pana la urma conteaza si marca de oglinda... :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 8 months later...

Salutare,

Astazi am demontat oglinda retrovizoare stanga la masina din semnatura. (Nu se incalzeste nici una dintre ele)

Am verificat cu un bec si imi vine tensiune pe firele din carcasa oglinzii. Am verificat si continuitatea rezistentei de pe oglinda si pare circuit continuu intre borne.

Cu toate acestea, oglinda nu se incalzeste. Ma gandesc ca ar trebui sa se simta calda cand pun mana pe ea, nu? Oricum, nici zilele trecute cand au inghetat toate masinile din Bucuresti, nu mi s-a dezghetat nici una dintre oglinzi)

Ce sa mai verific? Stie cineva ce tensiune ar trebui sa fie pe firele alea? Si ce valori ar trebui sa gasesc la masurarea rezistentei?

Multumesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca pio mana pe ea se simte un pic calduta. In mod normal in 5 min se dezgheata.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ce sa mai verific? Stie cineva ce tensiune ar trebui sa fie pe firele alea? Si ce valori ar trebui sa gasesc la masurarea rezistentei?

Multumesc.

12V si catriva ohmi 10-20 daca e de ordinul Kohmilor nu e buna rezistenta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca tensiune ajunge la papucii din carcasa oglinzii, treaba e clara - rezistenta dusa. Le poti pune pe direct, la 12 v....ca sa vezi ca nu se incalzesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am inteles, deci imi trebuie oglinzi noi...

Stie cineva cam pe unde se gasesc si la ce preturi? Cea din dreapta e modelul mic.

Mai am o intrebare.

nu prea stiu sa folosesc aparatul de masura.

Am un aparat de masura electronic, cu comutator rotativ in centru. In partea de Ohmetru are mai multe valori pe care pot pozitiona comutatorul cu urmatoarele valori: 200; 2000; 20k; 200k; 2000k.

Pe ce pozitie trebuie sa-l pun, astfel incat valorile citite pe afisaj sa-mi rezulte in ohmi?

Intreb ca sa verific ce mi-a spus Al Bundy si sa ma asigur ca e dusa rezistenta. Eu le-am cam luat la rand pe toate si pe unele pozitii am obtinut continuitate, pe altele nu.

Tensiunea la fire am verificat-o cu un bec, care s-a aprins, deci am 12V, nu? Acolo treaba mi se pare ca e bine.

Multumesc frumos!

Modificat de klausu25
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pe cea mai mica scala, cea de 200.

Multumesc, imi aduca aminte ca acolo nu-mi dadea continuitate, dar o s-o mai demontez odata ca sa ma linistesc.

Treaba e cam clara... imi trebuie oglinzi.

De unde, cam cat?

Multumesc frumos pentru raspunsuri.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Te poti linistii de acum. Daca circuitul e alimentat (in cazul tau este, ca doar ai verificat cu "lampa de control", conectorii asigura bine contact....treaba e clara. Oglinzi cu incalzirea "decedata" - le-ai alimentat pe direct, ca sa te convingi ca sunt duse ?

Un set de sticle cu incalzire, after market - costa in jurul a 100 lei.

Modificat de F l o r i n
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu le-am alimentat inca pe direct, o sa o mai demontez o data.

A mai folosit cineva oglinzi aftermarket? Sunt bune sau mai bine le las pe astea pe care le am?

Multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da eu, le-am schimbat pe amandoua, erau dezlipite de pe urma baietilor de la spalatorie cred, care insista cu jetul cu presiune in zona oglinzilor. Am acum ceva fabricat in polonia, impreuna au costat 88 de lei. Deocamdata functioneaza bine, rezistenta pentru dezaburire isi face treaba cu brio.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am una after-market pe masina. Doacamdata isi face treaba...de vreo 2 ani. Eu folosesc aproape zilnic incalzirea la ele. Ce me anerveaza e faptul ca la noi, merge non stop incalzirea in oglinzi, daca lasi comutatorul in pozitia de mijloc.

Ma gandesc sa le alimentez pe butonul de dezaburire luneta si sa mearga doar daca e apasat si ala....asa evit sa le mai uit pe incalzire. Eventual sa schimb si butonul ala cu unul dupa 2004, cu decuplare automata....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Buna ideea... Un automatism foarte util.

La A3 am vazut ca au termostat in spatele oglinzii. Ce era asa mare cheltuiala sa puna si la astea... ?!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!