Jump to content

Problema inmatriculare 2012/auto din Romania


vtoderoiu
 Share

Postare recomandată

Salutare tuturor,

Saptamana viitoare am sa intru si eu in hora cand o sa fac un schimb de masini.

A mea e inmatriculata decembrie 2008, a vanzatorului in iunie 2012. Suntem amandoi din acelasi sector (5) si o incepem demersurile pentru a primi acea adeverinta.

Am auzit la acest sector dureaza mai mult decat la altele. Orice parere este primita cu mare interes.

La randul meu o sa imi impartasesc intamplarile cu statusul demersurilor :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Replies 181
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • tavitara

    35

  • DragosR

    21

  • bossake

    12

  • Razvan_911

    12

Top Posters In This Topic

Posted Images

Adeverinta de la ANAF ti-o elibereaza in 5 zile lucratoare.

Te duci in Drumul Sarii colt cu 13 Septembrie, depui actele si revii in 3-4 zile lucratoare, poate ai noroc si o iei mai devreme.

Eu cand am ridicat adeverinta, era trecuta pe ea data cu 2 zile in urma, semn ca puteam sa o iau un 3 zile lucratoare.

Succes.

PS: Cererea o gasesti si la XEROX-ul de pe Drumul Sarii, in acelasi bloc.

Nu uita sa iei si Timbru Fiscal de 2 lei.

Modificat de maxyone
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Urmeaza sa cumpar o masina luna asta si as avea si eu o intrebare.. Adeverinta se poate obtine de vanzator inainte sa fie realizata vanzarea? Ma gandesc ca ar fi mai comod ca vanzatorul in timpul cat sta masina la vanzare sa ia adeverinta pentru a scuti cumparatorul de timpul pierdut :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai si daca el scoate adeverinta, dupa care inainteaza actele pentru recuperarea taxei de prima inmatriculare, iar cumparatorul se trezeste ca la vanzarea masinii, trebuie sa plateasca taxa de mediu?

Ma gandesc la faptul ca adeverinta aia este si ea valabila un anumit numar de zile, nu la infinit.

Va rog sa ma corectati daca gresesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Poate sa faca si a2a zi actiune dupa ce a scos adeverinta dupa cum poate sa ia adeverinta si daca nu a fost solutionat procesul inca:) In ceea ce priveste valabilitatea ar trebui sa fie valabil cel putin 30 de zile.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Situatie:vreau sa achizitionez o masina care este in proces de inmatriculare fara plata taxei.are actiune in instanta si termen pe 5martie 2013 cand se da sentinta definitiva.Eu pot inmatricula masina pe numele meu dupa ce iese sentinta,fara plata taxei,sau ma incadrez la timbrul de mediu la instrainare?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

doar cel care a initiat actiunea in instanta o poate inmatricula fara taxa

daca o vinde , cel care o cumpara plateste taxa sau ii da si el in judecata si tot asa

multumim celor de la guvernare care ne iau in avans bani pentru ce vom polua cu masinile noastre in urmatorii 20 de ani

vrem si noi salarii , ajutoare si pensii in avans macar pe 10 ani

oricum pe 5 martie s-ar putea sa nu mai fie taxa de prima inmatriculare ci timbru de mediu si sa se aplice alte reguli

numai de ei stiute ...

Modificat de tavitara
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

salutare tuturor.

 

am si eu urmatoarea problema......am cumparat un vw golf 3,am facut toate actele,am fiscalul....DAR fostul proprietar si-a recuperat taxa si eu trebuie sa o platesc din nou(nu prea imi arde sa o platesc)....intrebare mea e cat pot circula cu masina pe numele lui atata timp cat nu sa scris nimic la rubrica "instrainat catre"????

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

eu zic ca nelimitat.e ca si cum masina a ramas pe numele lui si tu ai imprumutat-o definitiv.ai trecut-o macar la fisc la tine?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Poti circula cat vrei.

 

Singura metoda sa te oblige noul prop sa inscrii masina este sa te dea in judecata.

Daca scria instrainat catre aveai dreptul doar 30 de zile de la acea data. Daca nu scrie politistul nu are de unde sa stie ca masina ta e vanduta si nu e a socrului tau si doar mergi cu ea tu. Baza de date de la finante (impozite) nu este aceeasi cu cea de la Politie.

 

Pentru cei care sunteti in aceeasi situatie dar aveti scris ca este instrainata masina si nu o puteti inmatricula din cauza taxei solutia este sa NU aratati talonul cand sunteti oprit. Luati amenda pt acte dar daca va prinde cu talonul scris ca masina s-a instrainat va ia de tot talonul si singura solutie este sa inmatriculati masina. Adica automat sa platiti taxa.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu stiu daca e trecuta pe mine la impozit desi nu cred nu am facut nimic la primarie sau asa....



asa ma gandeam si eu bossake ....dar cand expira asigurarea ce fac?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cum sa nu iti faca? :)) Du-te cu asigurarea veche si iti face pe aceleasi date.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am intrebat pe la ghisee si mi-au spus ca trebuie sa vina proprietarul cu buletinul :))

probabil nu era tipa in apele ei :screwy: .

 

VA MULTUMESC DE RASPUNSURI!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

iti poti cumpara asigurarea de pe net pe numele cui vrei tu , doar sa ai datele de pe asigurarea veche

la taxe locale vei fi nevoit sa o declari , ca sa platesti impozit

altfel , cand o vei inscrie vei plati o amenda de pana la 600 de lei , plus tot impozitul datorat pana in acel moment , plus penalizari

taxele locale nu au baza comuna cu politia , deci poti circula fara probleme oricat doresti daca pe talon nu e scris " instrainat catre "

problema e daca iti va fi luat talonul din orice motiv , fara procura de la fostul proprietar , trebuie sa mergi cu el sa il recuperezi

cu procura , care te costa 70 lei la un notar , poti face si ITP , si asigurare si taxe locale , si la politie si unde vrei tu , cum vrei tu

doar sa vrea proprietarul care ti-a dat masina sa iti faca procura

Modificat de tavitara
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Salutari.Vreau sa vand si eu o masina adusa in 2008, cum fac sa arat noului proprietar ca taxa a fost platita, ca  astia de la ANAF vor ca viitorul proprietar sa faca cere, ori ala cum  sa faca contract cu mine de vanzare-cumparare cand nu are incredere in mine ca taxa a fost platita?Deci cum sa fac?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cumparatorul merge la fiscul lui si face o cerere (tip) insotita de CI, talon, contract v/c/factura. Primeste raspuns in 3-5 zile (asa e in Buc) cu care merge la inmatriculari.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai cum face contractu de v/c cu mine cand nu are incredere?De ce sa imi dea banii toti daca el nu stie daca a fost taxa platita sau nu ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

prietene, ti-am expus cum este acum procedura, ce faci tu este fix treaba ta. succes!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Razvan , ai fost tu la finante ( cladirea inalta de langa primarie ) , ca proprietar de masina, sa faci cererea ?

te-au refuzat ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

aceeasi timpenie am auzit-o si eu astazi cind am vrut sa am hirtia asta in mineca si ma gindeam ca respectiva duce lipsa de oaresce si e intoarsa pe dos din cauza asta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

acum chiar ca o sa blocheze total piata auto second

respectiv toti cei care vor sa isi vanda masinile inmatriculate inainte de 2007 in RO , unde majoritare sunt Euro 3 si 4

plus toate celelalte care si-au recuperat taxa

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu se poate face contract de vanzare-cumparare cu clauza(eventual prin notariat)? - daca taxa nu a fost platita contractul de v/c devine nul.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

si toate aceste complicatii pentru ce ?

pentru ca din reavointa cei de la finainte nu vor sa dea o adeverinta unui proprietar de masina ?

deci avem doar obligatii catre stat , nu avem niciun drept sa le cerem o adeverinta

pe zi ce trece isi bat toti joc de noi din ce in ce mai mult

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!