Jump to content

Fundite in tabla :)


tipatescu
 Share

Postare recomandată

Se poate, nu stiam. Presupun ca scule de taiat ai, dar de indoit, nu. :P Auzi, mai esti interesat de un abkant ? S-ar putea sa fie unul disponibil ... dar pretul ar trebui sa fie prohibitiv pt ca sunt mai multi interesati de el ... si "prietenii mei" vor sa-i fereasca sa cada in pacat. Io unul n-am unde sa-l pun si are vreo aproape 1 tona cred ... e fff greu ... Daca esti interesat, pot sa ridic un fanion si sa astept raspunsul :P (nu garantez insa deal-ul).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Se poate, nu stiam. Presupun ca scule de taiat ai, dar de indoit, nu. :P Auzi, mai esti interesat de un abkant ? S-ar putea sa fie unul disponibil ... dar pretul ar trebui sa fie prohibitiv pt ca sunt mai multi interesati de el ... si "prietenii mei" vor  sa-i fereasca sa cada in pacat. Io unul n-am unde sa-l pun si are vreo aproape 1 tona cred ... e fff greu ... Daca esti interesat, pot sa ridic un fanion si sa astept raspunsul :P  (nu garantez insa deal-ul).

<{POST_SNAPBACK}>

Cat de prohibitiv ? :P si ce dimensiuni are ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai din cite l-am vazut eu are vreo 1,5 m, e si pt tabla ff groasa (cred ca merge tabla de 2 -3 mm pe el). Ca dimensiuni e inalt de vreo 1,2 m lat cam de 2 m ingust cam de 0,7 m ... s-ar putea sa gresesc ... asa tin minte din ce am vazut (ca am trecut in fuga, ma uitam de alte chestii) . In tot cazul are componente grele care nu prea se pot desface in bucati si falcile sunt in stare buna ... a functionat pina de curind cind s-a oprit productia. Pretul ar trebui sa-l faca niste cunoscuti ... insa pb e mai delicata ... fiind foarte multa lume interesata de el au tinut sus stacheta ... ca idee ar tb sa fie de la vreo 20 mil in sus ... oricum ar fi sub pretul pietei sh pentru ce stie sa faca ... (provine dintr-o uzina dezafectata). Ar mai putea exista niste prese cu surub, restul, strunguri, freze sunt de capacitate fff mare. Alea mici s-au cam dat. O sa mai intreb si revin cu amanunte ... la rubrica de vinzari ...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai din cite l-am vazut eu are vreo 1,5 m, e si pt tabla ff groasa (cred ca merge tabla de 2 -3 mm pe el). Ca dimensiuni  e inalt de vreo 1,2 m lat cam de 2 m ingust cam de 0,7 m ... s-ar putea sa gresesc ... asa tin minte din ce am vazut (ca am trecut in fuga, ma uitam de alte chestii) . In tot cazul are componente grele care nu prea se pot desface in bucati si falcile sunt in stare buna ... a functionat pina de curind cind s-a oprit productia. Pretul ar trebui sa-l faca niste cunoscuti ... insa pb e mai delicata ... fiind foarte multa lume interesata de el au tinut sus stacheta ... ca idee ar tb sa fie de la vreo 20 mil in sus ...  oricum ar fi sub pretul pietei sh pentru ce stie sa faca ... (provine dintr-o uzina dezafectata). Ar mai putea exista niste prese cu surub, restul, strunguri, freze sunt de capacitate fff mare. Alea mici s-au cam dat. O sa mai intreb si revin cu amanunte ... la rubrica de vinzari ...

<{POST_SNAPBACK}>

La 20 mil nu pot sa ma ating. si cre'ca la 4-5 mil. pot sa-mi fac abcant la mine la uzina. Eu nu am nevoie sa fie asha puternic, imi trebuie pt tabla pana la 1,5 mm. si lungime 1500 mm. Ca idee, se poate face f simplu: o prisma facuta pe freza din drug patrat, un cutzit idem, 3-4 biele de autobuz, un port-cutzit facut tot pe freza, o bucata de shina cu canal (de tramvai) ca grinda inferioara (sub prisma), 2 tirantzi laterali (placa groasa cu shantzuri de ghidare pt portcutzit), 4 capace de palier motor de autobuz, 2 rulmentzi cu diam ext identic cu diam alezajului format de 2 capace puse bot in bot, 3-4 boltzuri de piston, si piesa cea mai delicata- un drug rotund f gros (100 sa zicem) lung cam de 1600 mm strunjit la capete sa intre in rulmentzi si in 3-4 locuri pe lungimea lui strunjit excentric fatza de capete cu excentr 15-20 mm. DAR toate strunjurile astea coaxiale si cu axa paralela cu axa lagarelor de capat, pe care se monteaza bielele... mai exista varianta cu portcutzit rigid si arbore cu doar 2 biele la capete, si intre biele constr. tubulara....

Nu shtiu daca atzi priceput ceva- fac maine o poza in uzina la unul mic ca lungime (cam 60 cm).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da' la ce ziceti voi abcant? Ca ma uitai in DEX si nu-i. Mi-am amintit de bancul ala cu funicularul (Intreaba Ion pe Gheo "Cum se zice corect? Funicular sau furnicular?"; raspunde Gheo: "La ce ?")

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Automotive Electronics
Da' la ce ziceti voi abcant? Ca ma uitai in DEX si nu-i. Mi-am amintit de bancul ala cu funicularul (Intreaba Ion pe Gheo "Cum se zice corect? Funicular sau furnicular?"; raspunde Gheo: "La ce ?")

<{POST_SNAPBACK}>

:beerchug: Este un dispozitv de taiat tabla pe lungimi mai mari in linie dreapta si reepede fara chinuiala gen foarfeca de mana :flower:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu parca stiam ca e pentru indoit tabla :beerchug: ..la diferite unghiuri..

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ghilotina taie, abcantul indoaie (din germana- "pe cant") :lol:

Da' de ce vorbim noi de abcanturi la "Barzaunele ucigash"?? :lol: Modericii, merge un split mic catre "Tehnic"? Topic "Indoirea si taierea tablei"? :lol:

Modificat de mihaiachi
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sunt interesat de o presa hidraulica(sau manuala) , daca e ceva disponibil da un bip la 0740103695. Multumesc!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Iata cateva poze cu un abcant maaaare, 2 ghilotine (pozele 6,7), o mashina de indreptat tabla(pozele 4,5-cititzi cu atentzie placutza!), si abcantul mic (autodotare)(pozele 3, 9-14)

Modificat de mihaiachi
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!