Jump to content

Probleme geam dreapta fata - nu coboara de tot


Aurelian 6n2
 Share

Postare recomandată

Buna seara, am inceput acest topic deoarece cu "search" nu am gasit nimic asemanator problemei mele.

Situatia se prezinta astfel : masina din semnatura este dotata cu geamuri electrice fata, iar cel din dreapta nu coboara de tot, ramanand cca. 15 cm afara (face asa de vreo saptamana, inainte mergea ok). Am curatat canalele de glisare a geamului, dat cu wd40, ridicat si coborat geamul de mai multe ori, am incercat chiar sa-l ajut apasand cu mana, fara nici un rezultat - se opreste pur si simplu acolo.

Ce determina acest comportament si cum as putea remedia acest defect ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Desfa usa si uita-te la canalul cablajului si ca acesta sa nu aiba fire rupte care poate agata in protectia cablajului si nu permite geamului sa coboare mai jos.O posibila problema ar putea fi faptul ca ai incercat sa deschizi geamul cand acesta era inghetat,lipit in partea de sus si astfel s-a fortat cablul sau motorasul,cel mai usor desfa usa si analizeaza instalatia de urcare-coborare a geamului cu atentie.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@aurelian- face vreun zgomot ciudat chiar si discret? este posibil sa fie compromisa shufa macaralei, sa fi ros canalele de pe melc si s-a facut un mic buchet acolo

ceva gen ca in foto atasata

variantele sunt multe....pana nu demontezi facem doar presupuneri.poate fi si o clema rupta sarita...

post-11532-0-35727800-1326748407_thumb.j

Modificat de kelu
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

la mine geamul parca are o minte a lui. uneori coboara/urca bine, alteori nu coboara deloc, face click click in usa si nimic. am tot dat jos fata de usa, ultima oara mi-a spus mecanicul ca sare de pe sina geamul cand ajunge sus de tot.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ce ti-a spus mecanicul sunt povesti....nu are cum sa sare de pe sina sub nicio forma. daca ai dat jos capitonajul nu ai observat niciun defect fizic, ceva sa agate, sa blocheze cursa geamului?

Modificat de kelu
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

scoate-i siguranta si pune-o din nou la loc. vezi ca sunt 2 in tablou, pentru geam stanga si geam dreapta. s-a blocat la un moment dat de la gheata si a "invatat' prost unde e capatul cursei.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut din nou, am rezolvat problema dupa indicatiile lui @llex, ocazie cu care ii multumesc, mare mester, mare caracter.Am scapat ieftin de data asta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Aceeasi treaba o puteai rezolva coborand geamurile din cheie. Cu cheia in pozitie descuiat in usa tii asa pana coboara geamurile complet. Apoi dai in pozitie incuiata si tii asa pana urca se inchid complet.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

da, pacat ca la 6N2 nu prea merge chestia asta :icon_cheesygrin:

Modificat de @llex
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am constatat si eu ca postasem variante nepotrivite la masina lui Aurelian, abia dupa ce am vazut postul tau cu siguranta si m-am uitat la semnatura lui si am vazut de fapt despre ce polo e vorba :icon_cheesygrin:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

la mine merge sa tin cheia pe descuiat si sa dau geamurile in jos, dar ala din dreapta nu merge, ceva il blocheaza, am sa incerc cu siguranta sa vad.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pana nu desfaci, nu ai cum sa constati despre ce e vorba. Eventual, data jos si macaraua - placa de metal, curatate glisierele, verificate sufele, clemele, etc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@Fane_05 uite doua scheme cu portiera ta, poate te ajuta la demontaj. modelul tau este anterior celui arhicunoscut cu tabla care este intre capitonaj si macara. tu nu ai asa ceva

post-11532-0-97424500-1326961839_thumb.p

post-11532-0-47207800-1326961848_thumb.p

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ms de scheme. am mai dat jos capitonajul pt acest geam, dar nu am observat ce e rau. acum astept sa treaca iarna, oricum nu folosesc geamul acela si am sa dau jos poate vad care e problema. cand am verificat istoricul masinii mi s-a spus ca si in germania a vut probleme la acea portiera cu ceva, pt ca s-a demontat de mai multe ori, dar nu a putut sa-mi zica cu cea si proprietarul anterior al masinii a avut si el probleme cu acel geam, el a schimbat si macaraua. ii dau de cap pana la urma, numai sa am un garaj sau sa fie mai cald afara. ms de ajutor si am sa va tin la curent

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!