Jump to content

Passat 1.6 TDI Submotorizat?


dax
 Share

Postare recomandată

Please delete this post..

Modificat de mark21
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

E nevoie sa insir ce masini personale am avut ? 525 D automat , 530 D manual 5 trepte , C class 1.6 benzina Kompressor manual 6 +1 trepte  , masinile enumerate au avut peste 150 CP , crede-ma ca am avut masini si nu e motiv de lauda asta , iar frecvent mai folosesc un Golf 6 2.0 TDI ,5 trepte manual , care nu e departe de 1.6 TDI al meu crede-ma , plus ca Passat-ul e balena pe langa Golf-ul 6 ... Ti-am zis nu vreau sa intru in polemici ... Doar ca , nu e masina de raliul la motor de 1.6 TDI , dar daca vrei faci raliuri cu el crede-ma , masina merge cum vreau eu nu cum vrea ea , chiar de e nevoie schimb treapta de viteza , sa fim seriosi ca nu ai nevoie de cai multi decat daca vrei sa faci raliu , dar pe tara asta a noastra e imposibil sa mai faci raliu la cat de mult s-au inmultit masinile , vreau sa vad ce faci tu cu 2.0 170 cai pe Deva - Arad :) Si ce fac eu cu 1.6 TDI , crede-ma ca mergem amandoi pana la Arad unul dupa altul si nu vorbesc din basme fac f multi km , depasesti un camion si dai de celalalt si tot asa , iar in depasire poti sa ai si 500 CP , daca soferia nu e la ea acasa , si nu aproximezi distanta fata de cel din sens opus e irelevant motorul si CP ...Am foarte multi km la activ ! Iar in strainatate deja motoarele le comparam degeaba ca asa cum merge 1.6 TDI asa merge si 1.4 TSI asa merge si 3.0 TDI etc , ca masinile se intind la drum , apoi acum nu mai vad de ce atata cheltuiala pe motoare mari ...Apropo un var al meu are 3.0 Diesel un E class , 6+1 manual ca a mea si vreau sa te anunt ca turatiile la masina lui sunt identice cu turatiile la motorul meu de 1.6 TDI ,indiferent de viteza de rulare si trepta in care ne aflam , probat nu vorbesc din basme , intradevar nu comparam demarajul lui cu al meu , nici nu am intentia asta , insa nu vad investitia ! 

Modificat de Ungureanuion
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Rog un moderator sa stearga ultimel 3-4 posturi , nu aduc nimic constructiv topicului..

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si eu am trecut de la jetta 1.9 tdi 105 cai la passat 1.6 tdi 105 cai variant si pot sa va spun ca passatu trage mult mai bine ca jetta . Nici nu mam asteptat sa fie asa sprinten . Cei care vorbesc fara sa fi condus masina sa se abtina .am avut ocazia sa merg cu tiguan 4 motion dsg de 2.0 tdi 140 . Si pot spune ca diferenta abia se observa.recomand tuturor acest motor

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si eu am 1.6 tdi.

:biggrin:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu doar am spus ca masina asta cu 1.6 TDI chiar trage , la mine cel putin ... ! Nu inteleg cum altii pot spune ca masina e submotorizata ! Adica fiecare are parerea lui , eu parerea mea o pot proba , oricand , cu masina proprie :) 

Modificat de Ungureanuion
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Comapand cu 2.0 tdi e clar, nu avem ce discuta . Si sigur in romania unde nu scazi sub 200km/h intre semafoare e greu sa mergi cu 1,6 tdi . Afara in Be NL, Fr, Den, Nor, A,  unde nu prea sare nimeni (excludem blocul estic si emigrantii) cu 5 peste limita de viteza sunt f bune . In rest aceleasi avantaje: consum mic taxe mici asigurare mica .  

ps parere personala - decat un 2,0-170cp cu 300k km mai bine un 1,6 cu 150k .

Modificat de skodita100
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Poate ca 2.0 trage mai tare dar va pot spune ca 1.6 tdi 105 trage mult mai bine decat 1.9 tdi 105 pe jetta care este mai usoara. 

Si 1.9tdi de 105 sunt ff poaste . Sunt ff zgomotoase in mers fata de celalante

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@laurentiu999 ,ma faci sa rad,daca esti prea incantat de masina ta,asta nu inseamna ca celelalte sunt niste pubele.

In primul rand toata lumea stie ca 1.9 105cp, e unu din cele mai fiabile motoare de la vw...

Ca este mai zgomotos,da,doar e un disel,si trage mai bn decat 1.6...e de la sine inteles...motor mai mare ...alt cuplu...alta senzatie etc

Nu mai abera.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

15 minute în urmă, alexu1.4 a scris:

@laurentiu999 ,ma faci sa rad,daca esti prea incantat de masina ta,asta nu inseamna ca celelalte sunt niste pubele.

In primul rand toata lumea stie ca 1.9 105cp, e unu din cele mai fiabile motoare de la vw...

Ca este mai zgomotos,da,doar e un disel,si trage mai bn decat 1.6...e de la sine inteles...motor mai mare ...alt cuplu...alta senzatie etc

Nu mai abera.

Tu aberezi sincer , ce spui tu , ca e motor mai mare si ALT CUPLU ??? Eu ma dau cu 1.6 TDI al meu oricand cu tine cu 1.9 TDI , cred ca ai cuplul mai mic tu la a ta , @skodita100 cred ca e mai in masura sa ne lamureasca ce cuplu are 1.9 TDI al tau de 105 cp si 1.6 TDI cu 105 cp , eu din ce stiu la 1.6 e acelasi cuplu ca cel de 2.0 , daca gresesc scuze !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Keep dreaming amice,inseamna ca un 1.4 tsi de 170 cp bate la fundulet un 2.2 sau un 2.5 aceeasi cai...stati cuminti.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In primul rand nu poti compara doua genereatii diferite de motoare (1.6 si 1.9). Motorul de 1.9 tdi este unul din cele mai bune si fiabile motoare pe care le-a construit VW dar este alta generatie. Eu vorbesc dpdv a unuia care are 1.6 tdi pe passat si va spun ca parerea mea este ca motorul ideal ptr passat este 2.0. 1.6tdi se potriveste mai bine pe golf sau jetta. Un prieten are motorul de 2.0 iar la consum este mai economic (strict in oras vorbind) iar la cum trage haideti sa fim seriosi... este superior lui 1.6. Asta nu inseamna ca motorul mai mic nu este bun dar personal m-ar incanta un 2.0 pe passat.

Modificat de Mitzas
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

46 minutes ago, Ungureanuion said:

Tu aberezi sincer , ce spui tu , ca e motor mai mare si ALT CUPLU ??? Eu ma dau cu 1.6 TDI al meu oricand cu tine cu 1.9 TDI , cred ca ai cuplul mai mic tu la a ta , @skodita100 cred ca e mai in masura sa ne lamureasca ce cuplu are 1.9 TDI al tau de 105 cp si 1.6 TDI cu 105 cp , eu din ce stiu la 1.6 e acelasi cuplu ca cel de 2.0 , daca gresesc scuze !

Poate 2.0tdi cr de 110 cai,ala da are 250nm ca si 1.6tdi cr precum si 1.9tdi pd.Am condus o Jetta dar 1.6tdi cr si nu am vazut nici un avantaj fata de 1.9tdi pd doar ca este mai silentios.Trage asemenea unui benzinar si la sub 2000rpm este inferior 1.6tdi cr fata de 1.9tdi pd.Mie unul mai mult imi place comportamentul unui 1.9tdi pd fata de 1.6tdi cr.Fiecare cu preferintele lui dar nu mai exagerati cu acest 1.6tdi cr. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si oamenii sunt albi, negri,galbeni, slabi, grasi, inalti, mai mici, destepti, etc......dar mai ales certăreți.

Eu am 1.6 TDI.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

29 minutes ago, Manuel N. said:

Si oamenii sunt albi, negri,galbeni, slabi, grasi, inalti, mai mici, destepti, etc......dar mai ales certăreți.

Eu am 1.6 TDI.

Nu se cearta nimeni,dar mai intra alte persoane,sa se intereseze de o anumita motorizare fie ea 1.6 sau 1.9 in discutia de fata,si vede postul de mai sus "ca 1.9 e ff prost",si de aici  pleaca tot felul de "legende" ..si sa va mai zic ceva, niciodata un motor mic nu o sa aibe fiabilitatea unuia mai mare.Asta nu inseamna ca 1.6 vostru "e ff prost".

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

în urmă cu 4 ore, alexu1.4 a scris:

Nu se cearta nimeni,dar mai intra alte persoane,sa se intereseze de o anumita motorizare fie ea 1.6 sau 1.9 in discutia de fata,si vede postul de mai sus "ca 1.9 e ff prost",si de aici  pleaca tot felul de "legende" ..si sa va mai zic ceva, niciodata un motor mic nu o sa aibe fiabilitatea unuia mai mare.Asta nu inseamna ca 1.6 vostru "e ff prost".

Tocmai ca aici lumea intre sa zica ca 1.6 Diesel e foarte prost nu 1.9 Diesel , se zice ca e submotorizat ... Inca odata , hai sa ne dam cu a mea , sub 2000rot/min , sincer nu stiu cu ce masina mergeti voi , a mea e sprintena , nu e puturoasa deloc , acum sincer nu am nici un motiv sa laud 1.6 TDI doar pt ca il am eu , e un motor mic sincer , dar sprinten , cu un cuplu f bun , eu nu cumparam masina asta daca era submotorizata credeti-ma pe cuvand , merg mult cu ea si nu aveam nevoie de o caruta sa nu pot face o depasire , eu chiar fac depasiri ,,, ! Probabil ca mergeti cu masini care au fost "balbaite" de fosti proprietari , probabil , la mine masina mananca chibrite , cand ajunge la temperatura optima eu schimb treptele cam la 2700 rot sincer , si nu trag de ea , dar chiar merge ! 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Se vorbeste de Passat 1.6d ca si cum ar putea depasi un Logan 1.5 - 1.6 in WOT. La deal. 

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

1.6 tdi 250nm

1.9tdi 250mn

2.0 tdi 280nm (110cp)

2.0tdi 320mn(140cp)

2.0 tdi 350 nm (170cp)

1.6 / 1.9 aceeasi putere acelasi cuplu ... dar unii sunt de parere ca 1.9 ar avea acceleratii mai "violente" probabil din cauza cilindreei mai mari sau probabil din cauza subiectivismului .

Modificat de skodita100
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

O acceleratie facuta cu zgomot mare pare mai violenta decat una silentioasa.  Mai putem adauga ca vit. max. la Passat de 1,9 este de 188 Km/h iar la cel de 1,6 este 195 Km/h.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Administrator

Revenim sau stingem lumina?

 

Discutia este despre 1.6 tedei, in niciun caz 1.9 sau logane.

 

Multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Baieti .la 1.9 tdi ia trecut timpul . Intradevar a fost un motor bun dar ff zgomotos . Cand il trageam langa un MAN tga 480 cai e5 se auzea mai tare jetta mea . Si nici nu puteam sa ii dau peste 2000rpm fara muzica ca ziceai ca ii sar pistoanele in aer

Si astia care aveti 1.9 tdi nu mai vorbiti degeaba ca nu are de unde sa aiba putere mai multa 

1.6tdi 105 cai la 4400rpm /250 nm la 1750

1.9 tdi 105 cai la 4000rpm /250 nm la 1900

Aceleasi valori doar ca 1.6 scoate puterea maxima la 4400rpm .dar cuplu il scoate mai jos la 1750 . Asa ca nu mai vorbiti degeaba .

Si 1.6 tdi are viteza maxima la 196 km/h 

1.9 tdi la 188km /h 

De unde reiese ca 1.9 este mai puternic??

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Uita pentru mine "dezavantajele" ce le-ai prezentat pentru 1.9 mie chiar imi plac.Am "testat" 1.6cr pe Jetta al unui prieten  si nu m-a impresionat cu nimic fata de 1.9.Intr-adevar este mai silentios cu un sunet ca de masina de cusut.Din date tehnice 1.6cr se pare ca iti da cuplul maxim mai de jos dar in realitate nu mi s-a parut asa.Cel putin sub 2000rpm nu l-am simtit asa brutal ca 1.9.Teoretic 1.6cr trebuie sa fie mai bun deoarece este motor de generatie noua cu alta tehnologie dar din punctul meu de vedere pacat ca s-a renuntat la un motor cu traditie si reusit ca 1.9.Probabil nu mai era asa profitabil pentru astia de la Vw.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu comparati 1,6 CR cu 1,9 PD sunt tehnologii diferite, PD-ul este depasit de normele de poluare, costuri, zgomotos, dar ca rezistenta, intretinere, feeling la condus este peste 1,6 CR. Si ca sa-ti dai seama ca este mai sprinten, fa o "[cenzurat]" cu un PD 1,9 de aceeasi putere, o sa ai o surpriza mare.Eu am testat chestia asta cu o alta Jetta din noua generatie si am ramas placut surprins. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Dacă timpi pt 0-100 sunt asemănători mă îndoiesc de ...surpriza...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Reprize mai slabe la 1,6, sub 2200 de ture e moarta, vit.1-2, f. scurte, abia la 3 se simte ceva, diferenta de dinamica la 1,9 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!