Jump to content

Golf 6 - Tempomat - fabricat dupa 01.06.2010


alexbitzu
 Share

Postare recomandată

Te rog, ma poti ajuta cu codul manetei si eventual de unde as putea face rost?

Acest modul suporta comenzi pe volan?

Scuza-ma, ce inseamna HU ? :icon_redface:

:Driver:

Ai computer de bord ?

Nu suporta comenzi pe volan.

Modificat de Al Bundy
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Replies 172
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • F l o r i n

    30

  • Al Bundy

    19

  • spido

    18

  • adiradu

    12

Top Posters In This Topic

Posted Images

Nu am CB+,deci nu se poate pune...de schimbat calc.de coloana, "no way!" :(

Nu mi-ai raspuns in legatura cu codul manetei ....daca afli ceva, te rog anunta-ma. :salut:

:Driver:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

TAvi: maneta din dreapta are butoane pe care sa apesi ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@Al Bundy

Desigur ca am CB, dar eu am subliniat ca nu am CB + si din acest motiv banuiesc ca nu pot pune comenzi pe volan...

Da, maneta are buton cu care schimb intre cele 9 functii.

@Rave

Multumesc de raspuns si :salut: .

:Driver:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

:icon_thumleft:

si pentru Al, CB+ este cel in care apare si meniul, CB normal nu il are. Functiile, in schimb, sunt aceleasi.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu conteaza ca ai CB sau CB+, pe mine ma interesa daca ai maneta din dreapta cu butoane. Poti pune comenzi pe volan, dar o sa aiba aceleasi functiuni cu cele de pe maneta.

5K0953513N codul manetei cu CB si CCS.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

Si cu ajutorul tau, Al Bundy (si iti multumesc pentru asta :icon_thumright: ), am reusit sa-mi instalez maneta de tempomat pe masinuta si functioneaza super.

Costuri: 410 lei maneta, 150 lei manopera.

Toata stima!

:Driver:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

salut baieti am si eu o problema , mi-am montat un tempomat acum 1 an jumate pe golful meu a funcctionat perfect pana cand am avut o problema la cutia de viteze si mi-am schimbat cutia de viteze , cutia avea o singura mufa care intra in ea si aia cu 3 fire din cate imi aduc eu aminte , dar de atunci tempomatul nu imi mai functioneaza in treapta 5 si in treapta 4 , in a 2 si a 3 imi functioneaza perfect stie cineva ce poate avea? am fost la test cu ea nu da nimic pe vag nici pe vas stie cineva daca mai exista o mufa ceva pt cutia de viteze?

Modificat de enache
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cutia schimbata sigur nu avea acelasi cod cu cea originala. Rapoartele sunt altele, nu cred ca poti face tempomatul sa mearga.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

am inteles dar intrebare mea este ,de unde stie calc ca sunt alte rapoarte , cutia are o sigura mufa si este pt marsarier ....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Stie din softul din ECU, ca la anumita viteza are o anumita turatie.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

dah e posibil eu inainte sa am probleme la cutie la 110 km/h aveam 2000 ture in bord acum am la fel.. asta mi-am luat ca punct de reper de cand am masina ...:( daca as veni pana la u in buc ai putea sa te uiti u la ea ai vreo idee? ca stiu ca ai tester si te si pricepi...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 10 months later...

Salut

Am vrut si eu sa instalez tempomat la masina din semnatura (MY 2012 sau 13) nu stiu sigur ca a fost comandata in Nov12 si a venit in Feb13 si inca nu am talon.

Au verificat daca calc de coloana suporta cc si mi-au zis ca nu. Mi-au dat pret total piese (maneta: 5K0 953 513 M 9B9 si calc de coloana 5K0 953 549 B)1139.69 RON (fara TVA). Am inteles ca manopera mai este vreo 400-500 RON....

Parcurgand topicul, ma intreb de ce oare la masinile dupa 2009 calc de coloana nu mai suporta tempomat?

Am volan multifunctional si CB+ din fabrica....masina e TL

 

AlBundy, am inteles ca tu esti marele maestru in multe legate de VAG....vreo sugestie salvatoare de bani?

Modificat de Tanivw
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

trebuie codul calculatorului tau - abia atunci putem spune daca merge sau nu - in configuratia actuala - si da, sunt masini cu volan cu comenzi si echipate cu calculatoare care nu suporta CC.

 

La modelele mai noi, calculatorul de coloana este corp comun cu slip ring-ul - spira volan - si trebuie inlocuit, in cazurile cand nu ai tempomat.

 

La modelele mai vechi, era alta mancare de peste... alte calculatoare, alte compatibilitati.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

in spatele volanului - in carcasa coloanei volan. Cel mai usor - daca ai VCDS - se face interogare pe 16 - si vedem ce ai tu pe masina.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

merci. Nu am VCDS...

Modificat de Tanivw
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Dupa cum spune si Florin, trebuie vazut codul. Ori il vedem cu VCDS ori il vezi defacand plasticele, dar o sa vezi doar partea hardware si nu cea software care ne intereseaza.

Manopera e la sfert fata de ce ti-au dat aia la reprezentanta, daca calc tau nu suporta il schimbi si ai nevoie de blocul intreg de manete.



Daca ti-au zis ca al tau nu suporta, atunci inseamna ca tu ai cu D la sfarsit, si daca cumva ai cu B atunci nu-l mai schimbi. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

La un Jetta 2011 TL, cu calculator de coloana codul: 5K0 953 569 (pe site-ul RossTech se mentioneaza ca suporta CC) pot monta maneta cu codul 1K0 953 513G?

Maneta se prinde direct pe calculatorul de coloana? sau mai trebuie vre-un cablu.

 

 

Multumesc anticipat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

F l o r i n

Nu, nu poti monta acea maneta - e pentru modelele mai vechi - tie iti trebuie grupul de manete. Calculatorul suporta tempomat.

 

calculatorul se prinde pe grupul de manete, la tine fiind modelul corp comun cu spira de volan.

Modificat de F l o r i n
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Oare un cod pentru acel corp comun de manete (cu tempomat) care sa functioneze cu 5K0 953 569 ma mai poate ajuta cineva?

 

Multumesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Din ce scrie aici:

 

5K0054691E - Daca ai volan multifunctional
5K0054690E - Daca nu ai volan multifunctional.

Diferenta e data de lipsa, sau prezenta, butoanelor pentru computerul de bord de pe maneta stergatoarelor de parbriz.

Sa nu iei de Golf pentru ca nu se potrivesc...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

micuzzu_marius

Oare un cod pentru acel corp comun de manete (cu tempomat) care sa functioneze cu 5K0 953 569 ma mai poate ajuta cineva?

 

Multumesc.

calculatorul tau suporta tempomat dupa cum ai gasit si tu, eu am confort line si calc coloana cu acest cod si suporta(inclusiv CC) tot in afara de comenzi volan

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

F l o r i n

asta stia deja.... pe el il interesa codul la grupul de manete

 

astea sunt codurile la manete.

 

- 5K0953502N 9B9 - pentru cruise control si computer de bord

 

- 5K0953502M 9B9 - pentru cruise control - FARA computer de bord - volan comenzi.... sau fara.

 

 

Nu, nu poti monta acea maneta - e pentru modelele mai vechi - tie iti trebuie grupul de manete. Calculatorul suporta tempomat.

 

calculatorul se prinde pe grupul de manete, la tine fiind modelul corp comun cu spira de volan.

Modificat de F l o r i n
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!