Jump to content

Golf 6 - Aburire faruri halogen OEM


The_Ego
 Share

Postare recomandată

Masina mea se afla in service pt inlocuirea farurilor pe motiv de aburire la temperaturi scazute, problema avuta din prima iarna. Am fost sunat si mi s-a spus ca problema este recunoscuta de catre HELLA, importatorul chiar primind o nota prin care s-ar preciza ca nu se pot inlocuii farurile cu defect decat cu altele tot defecte, fiind defect de fabricatie (asa mi-a zis reprezentantul PBN). Practic ar fi un viciu de fabricatie, afectand multe masini, dar neremediat aparent (sa fim seriosi totusi). Masina mea a fost produsa in octombrie 2010 la Mosel.

Maine voi vedea exact nota.

Voi discuta inclusiv cu mai marii de la Porsche, pt ca mi se pare incredibil asa ceva. Nu mi se poate inlocui ceva defect in perioada de garantie. Atunci sa imi dea un discount gras la farurile cu xenon :))

Mai este cineva in aceeasi situatie? Sau ma fraiereste Tiberiu Petrescu, tipul care m-a sunat de la PBN.

Modificat de The_Ego
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am patit asta si la VW Polo si la Golf 5 si am vazut si la Skoda Octavia 2, Skoda Superb. La fiecare ploaie sau cand e mai frig afara se abureau farurile de ma enervau teribil si ramaneau si patate (albicios). Din acest motiv nu spal niciodata masina dupa ce am mers cu ea cu farurile aprinse, pentru ca se aburesc infernal. Nu stiu care este explicatia, daca tine rece plasticul geamului sau oglinda, oricum am vazut la foarte multe faruri OEM cu aceasta problema, dar m-am obisnuit, nu mi se pare ceva infiorator.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La mine se aburesc doar la temperaturi scazute si dupa ce au mers cu ele aprinse cam 30minute. Nu mai spun cum aratau dupa ce le-am folosit si era putina zapada pe ele si exact sub zapada s-au aburit ingrozitor.

Mie mi se pare surprinzator ca este un defect recunoscut, dar neremediat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am fost la PBN si mi-am recuperat masina. In urma discutiilor cu consilierul de service, ce s-a dovedit amabil, mi-a aratat intr-un final si nota (care este confidentiala si asadar nu am avut dreptul sa primesc o copie) se precizeaza problema aburirii cand sunt temperaturi scazute si mai multe explicatii legat de fenomen. Era scris in engleza, pentru intelesul oricui. Data era 20 ianuarie 2011, asadar la destul de scurt timp dupa fabricatia masinii mele.

In nota se scria ca este un defect ce cauzeaza doar un mic discomfort.

Dupa un drum lung la temperaturii negative, discomfortul este mare, aburirea fiind pe aproape tot farul.

Long story short, a ramas sa ii puna in vedere sefei acest aspect, momentan aflandu-se in concediu pana pe 15, urmand sa discutam dupa 15 ce se poate face. A recunoscut si el ca este un defect, in perioada de garantie.

E posibil sa se ajunga la un compromis, o reducere la achizitiei farurilor cu xenon.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am observat si eu fenomenul de aburire al farurilor pe interior; @The_Ego tine`ne la curent te rog cu desfasurarea evenimentelor.

ms !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mai ai masina in garantie? Daca da, mergi si spune-le de problema, la alta reprezentanta decat pbn. Sunt curios daca acelasi va fi raspunsul.

Cu siguranta va voi tine la curent.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Aceeasi problema am reclamat si eu catre cei de la Autogrup Sud Constanta in decembrie 2010, urmand sa revina cu un raspuns cand or sa aiba unul.Si nimic pana acum!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ca sa nu mai incep un topic nou in legatura cu farurile de G6.Am observat ca la G6 capacelul de protectie din fata becului se degradeaza f repede.Cind masina era noua era nichelat normal si dupa numai citeva ore de rulat cu faza scurta s-a inegrit.Mi se pare inca o dovada a calitatii slabe a acestor faruri...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Te referi la ciupercuta cu insemnul VW ce acopera becul probabil. Inegrirea ei e posibil sa fie de la oxidare. Asta mi se pare mai grav decat aburirea, mai ales ca ti s-a intamplat dupa ceva ore de functionare a fazei scurte.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da exact ciupercuta aia.nu e neaparat o oxidare ci e exact cum ai tine un metal in foc.Am crezut initial ca e doar cazul meu dar saptamana trecuta am vazut un G6 expus in carrefour felicia (cine e din iasi stie) de catre dealerul local.Masina are exact acelasi simptom la faruri. ..probabil a lasat cineva un pic faza scurta aprinsa :)))))))

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Raspuns nuantat de la consilier :)) . Am vorbit din nou cu tipul si mi-a subliniat ideea ca producatorul de faruri nu considera decat ca e un disconfort, iar apoi mi-a recunoscut motivul ca ei nu schimba pt ca producatorul nu le da banii pentru faruri, tocmai din acest motiv. Eu cred ca asta e inventia celor de la reprezentanta.

Asta doar in Romania se poate auzi asa ceva, sa se scuze ca de fapt un defect de fabricatie e prea minor sa fie schimbat si ca practic nu merita, multi prosti or mai gasi. Tara lui las ca merge si asa.

Modificat de The_Ego
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da, macar oglinda sa fie de calitate si in cativa ani, sa nu se inegreasca si aia....sa se exfolieze....

Din pacate, s-au dus vremurile cand producatorii se bateau, care mai de care, sa produca elemente cat mai fiabile, calitative, etc...

Modificat de F l o r i n
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Teoretic prin condens se produce si o imbatranire prematura a becului?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pai teoretic poti sa ai ghinionul sa ai o picatura de apa rezultata din condens chiar pe sticla becului si la aprindere sa faca POC!

de condens scapi repede daca desfaci capacul din spate timp de cateva ore cat sa ai un flux de aer mai mare

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Intreb si eu: nu au cumva farurile obturate orificiile de aerisire?

Sent from my GT-I9100 using Tapatalk

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In concluzie exista vreo sansa de schimbare pe garantie a farurilor aburite sau inegrite, arse etc?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu cred ca le inlocuiesc, si eu am observat fenomenul iarna asta :|

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Colegul meu de job are O2 facelift 2010.Se abureau EXCESIV SI DERANJANT lampile de spate.Masina a fost luata de la avia cu banii jos.Sa dus peste ei si cand a venit vorba de schimbarea lampilor o dadeau la intors.In cele din urma a apelat la tiganeala si tupeu.A rezolvat problema si noile lampi nu mai au probleme.In alta ordine de ideei ,presuri textile achizitionate de la ei...deja unul sa rupt pe cusatura,pres tavita portbagaj ..cand ia fost adusa era taiata si au schimbato,huse scaune montate la ei(are 2 copii mici si e jale :lol: )cu 800lei care nu prea fac banii,folie pusa la ei care pe partea dreapta fata si spate era varza...au pus alta.In consecinta...eu as face tot ce e posibil sa imi schimbe farurile...doar e vorba de o masina aproape noua.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Negresit ca se vor achita de datorie, fiind si in garantie, de dat inapoi oricum nu dau, chit ca trebuie ei sa plateasca 2000ron din buzunarul lor.

Am studiat problema si am descoperit ca de fapt farurile mele sunt Valeo.

Dupa 1 februarie voi face un drum la pbn, pana atunci am nevoie de ea zilnic.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

si eu am observat azi problema cu aburitul farurilor, si cand ma gandesc ca am dat aproape 1500 euro in plus ca optional pentru a avea xenon...aburit!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu ma asteptam sa se intample si la xenon asa ceva :(.

De la ce producator este?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sunt facute in slovenia,cel mai probabil de valeo.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Vroiam sa zic Hella ..

Oricum am vazut si GTI de USA cu farurile cu xenon aburite asa ca se pare ca "asa fac toate"

Modificat de TDR
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Deci belele sunt si la Hella si la Valeo. Ce o avea mk6 asa special de nu se pricep astia sa le faca bine? :))

Valeo sunt cele cu halogen (asa e la mine).

Modificat de The_Ego
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu e doar la Hella sau Valeo, ci si la altii.

de exemplu, m-am uitat la cross touran si am faruri cu xenon de la AL , adica automotive lichting.

asa ca trebuie sa ne obisnuim cu asta ,...

am vazut abur si pe mijlocul sticlei de la proiectoare...

si totusi, crossul e o masina de 35.000 euro :grrrrrr:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!