Jump to content

Golf 6 - Aburire faruri halogen OEM


The_Ego
 Share

Postare recomandată

Un document din 2001 de la Hella care spune ca este normala aceasta aburire.

Atentie, lb germana ahead :))

http://www.motor-tal...chmentId=715315

Practic se zice ca e perfect normala o aburire cand se merge la temperaturi scazute in mediu umed si ca nu afecteaza farul.

Culmea ca documentul l-am gasit pe un forum unde se vorbea de o aburire la un far cu xenon la G7.

Modificat de The_Ego
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pe scurt documentul explica fizica fenomenului, care apare in mod normal dupa mers prin ploaie sau nopti reci. Odata farul stins pe masura ce se raceste intra aer umed de afara (farul are niste gauri de aerisire) care face condens. Nu e o problema, apa nu ajunge unde nu trebuie. E similar aburirii pe interior a parbrizului.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Problema e ca farurile au aerisirile subdimensionate si s-au gandit sa se spele pe maini de problema asta.

Mergand pe analogia cu parbrizul, el se abureste daca e mai frig afara si nu deschizi putin un geam sau mergi cu AC oprit => niciun curent in masina

Modificat de The_Ego
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am totusi senzatia ca toate farurile cu ,,sticla'' de plastic sunt predispuse aburirii.Ati remarcat un far de generatie mai veche care are sticla de ,,sticla'' si care are probleme cu aburirea?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Stiu ca nu prea are treaba cu titlul topicului dar am zis ca fiind legat de farurile cu halogen OEM sa nu mai deschid un alt topic. Intrebare, voua va "topaie" lumina in mers, cand se trece peste denivelari? La mine oscileaza pe verticala ca si cand as avea senzori de nivel, dar, intrucat acestia nu exista, pentru scurt timp farurile bat aiurea, ori prea jos ori prea sus. Cred ca au joc pe undeva la motorasele de reglare.

Modificat de azreil24
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cand observi ca bat aiurea vezi daca si cum le influenteaza reglajul din habitaclu.

Eu nu am patit cu halogenele asa ceva.

Modificat de The_Ego
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nici eu, e prima oara. Nu am stat sa ma uit daca se misca butonul cand bat aiurea, dar pare tapan, nu cred ca misca :P

Modificat de azreil24
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu in sensul acesta. Ci sa misti tu de el sa vezi cum le influenteaza :P

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am incercat, se misca doar cand dai de buton, sus/jos, asa cum este normal, in rest nimic suspect pe la buton. Poate ar trebui demontat sa vad daca e vreo ganganie ce se joaca cu farurile mele :P

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!