Jump to content

Scarțaie scaunul...


CANARIS
 Share

Postare recomandată

Salutare

De câteva luni scaunul șoferului a început să scârțâie; pe măsură ce trece timpul, devine tot mai enervant. Menționez că am 1,80m și 75kg, deci nu se pune problema "gabaritului depășit". Cum mașina nu mai e în garanție de câteva luni, aș evita să merg la reprezentanță (scump, doamnă, scump, dincolo era mai ieftin!), dar nici nu m-aș băga eu să scot scaunul și să ung arcurile cu untdelemn de la bunica.

Idei? (Mulțumesc anticipat!)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

:)) de ce nu ai rezolvat-o pe garantie ? Si eu am fost cu aceiasi problema cand inca era in garantie si mi-au schimbat toata partea de jos a scaunului si acuma nu mai am probleme. Alta rezolvare nu stiu. La polo inca nu m-am incumetat sa dau scaunele jos si sa vad ce si cum..

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am avut exact aceasi problema chiar din primele saptamani. Am rezolvat pe garantie. In cazul meu nu au schimbat nimic, au avut de corectat o bara care era un pic indoita din fabrica.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Din păcate, nu scârțâia mai deloc când era încă în garanție...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Incearca sa-l ridici o treapta sau doua. La mine daca-l ridicam un pic, nu mai scartaia. Altfel, singura solutie este sa dai jos scaunul si sa vezi ce scartaie..

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

si al meu scartaie mama lui de scaun.. e mai mare rasul sa ma duc sa le zic " domne scartaie scaunu " :)))... nujtu ce sa fac.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Du-te daca mai ai garantie :) o sa-ti schimbe partea de jos a scaunului..

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La mine nu scartaie scaunul, insa mi se pare ca se misca. Adica, merg cu masina, ajung la un stop, franez, dupa care "ma indrept de spate" cativa mm. Am inceput, de curiozitate, sa zgaltai putin scaunul in timp ce stateam pe loc si se misca; putin, dar se misca. Totusi, am senzatia ca se misca doar spatarul, nu cu tot cu sezut. ceva nu-i kosher, tre' sa merg la aia sa-i intreb care-i schmenu', ca la Haudi si la Golf n-am mai simtit aceeasi problema.

Cineva, altcineva de p-aici a mai patit/resimtit/observat acelasi fenomen?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Bwwlan de problema asta nu scapi. Si eu le-am zis de ea cand am mers cu scartaitul, si dupa ce mi-au schimbat partea de jos, scaunul nu se mai misca si nici nu mai aveam scartait. Din pacate, miscatul scaunul a revenit dupa nici jumatate de an :(

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Problema scaunului care sa misca sub mine o am si eu pe Passat. Stiu ca aici e Polo - alta categorie , stiu ca e alta generatie de masini...

Eu am masa normala pentu 176 cm dar proprietarul dinainte avea 110kg cu 190cm si asta a afectat scaunul.

Eu am desfacut scaunul si am gasit problema, bineinteles ca nu e obligatoriu ca sa fie la fel la tine Bwwlan.

Treaba este prezentata aici.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si eu am avut probleme cu scartaitul la scaunul soferului. A inceput cam la o luna dupa ce am luat masina si incet incet a devenit de nesuportat. Am dus masina la service de vreo 3 ori... cineva lua masina in primire, apoi dupa amiaza ma suna altcineva din service sa ma intrebe de ce am dus masina acolo ca ei nu au gasit nimic in neregula. Mi-au scos peri albi oamenii aia. Unul dintre ei stia despre problema si stia ca daca ridica un pic scaunul scapa de zgomot. M-a chemat in service si m-a pus sa le arat ce zgomot aud eu, ca ei nu aud nimic. M-au facut sa ma simt ca un prost ca nu se mai auzea absolut nimic. Dupa ce am plecat de acolo mi-am reglat scaunul si cind l-am coborit a inceput din nou sa scartaie. In cele din urma au rezolvat problema... doar ei stiu cum...

De curind am observat si eu ca mi se misca un pic scaunele. Intr-o zi a condus prietena mea masina iar eu am stat in dreapta. Atunci am simtit ca scaunul avea un joc si am testat imediat si scaunul soferului... se misca si ala doar ca mult mai putin, in trafic este insesizabil... dar se misca.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am sesizat un fel de joc in tetiera/spatar, daca ma imping in spatar cu spatele si cu capu in tetiera.

bine, asta mi se intampla la 190km/h , cand incerc sa prind 191.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

polotsi,am nevoe de datele de pe ambalajul boxelor pt. spate,sa nu am surprize neplacute cu cei de la vw ......scuze pt postare in afara topicului.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...
  • 11 months later...

A inceput sa scartaie si scaunul fata dreapta... Daca este lasat in jos de tot scartaie la cea mai mica denivelare a drumului... daca il ridic numai un pic, scartaitul dispare... Pentru ca prietena mea este cam singura care sta pe scaunul ala, l-am lasat ridicat un pic sa nu mai aud zgomotul...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si ea stie ca ai facut asta?

Am verificat si la mine, dar inca nu se misca nici unul dintre scaune. Si sper sa nici nu se intample vreodata.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 5 years later...

Dupa ce am schimbat amortizoarele cu unele mai dure a inceput sa scartaie scaunul soferului. Poate este doar o coincidenta dar inainte sigur nu scartaia. Inca un motiv sa NU schimbi suspensia ...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 years later...

pentru  mine , scaunele sunt f inalte !!! ma doare gatul uiandu-ma pe sub oglinda...la polo 9n - era ok ca era mai inalta. la asta trebuie sa ai grija cand intri in masina sa nu te lovesti la cap.scaunul din stanga este reglabil, dar are aceeasi inaltime cu cel din dreapta ( cand este lasat jos). vreo sugestie ?? se pot inlocui ..???  sau alta idee....    stiu ca la polo 6c  sunt probleme si cu inlocuirea componentelor din cauza codurilor...multumesc !!!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!