Jump to content

Spatiu in golf 5


cipus
 Share

Postare recomandată

1. Am auzit ca in golf 5 ai spatiu cam ca intr-un passat... Cine poate sa-mi confirme ?

2. E adevarat ca in spate la golf nu prea ai loc daca ai peste 1.90 inaltime ?

Astept raspunsuri

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

1. Spatiul in Golf5 in spate (si in general) este mult mai mare decat la generatia anterioara - Golf4 . Ma refer in special la locul pentru genunchi unde diferenta este evidenta.

2. La intrebarea asta nu pot sa iti raspund , la inaltimea mea (1,83) nu am probleme .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La peste 1.90m incapi cu greu in spate in multe masini, dar depinde si de pozitia de condus a soferului.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

dar portbagajul ?

e destul de mare pentru o excursie, 4 persoane ? (bagaje...)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai fugi la un dealer si vezi acolo daca e destul de mare.In princpiu e destul de incapator.

In ceea ce ma priveste la plimabrile in afara orasului s-a prestat foarte bine nesimtind nevoia de mai mult spatiu

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cipus, iti pot confirma din proprie experienta ca in spate incap persoane de 1,93 m daca la volan nu e cineva cu o inaltime mai mare. :)

Spatiul pentru genunchi e mult mai generos ca inainte pt ca ampatamentul a crescut.

Portbagajul nu e mai mic ca al vechii dacii, asa ca daca aranjezi bine bagajele incap si 4 persoane confortabil intr-o excursie mai lunga.

P.S. Daca vrei mai multe la un pret comparabil ia in considerare un portbagaj exterior sau ... o Octavia II (ca sa ramai in grupul VAG :) )

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La capitolul portbagaj, avem 2 variante: cu roata de rezerva normala, si cu roata de rezerva de uz temporar. La mine e cea de-a doua varianta, si pot sa spun ca portbagajul este suficient.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Au incaput 4 persoane, iar la bagaje 6 valize, intre 15-25kg fiecare...

Daca ai nevoie de si mai mult spatiu exista portbagaje externe demontabile, max. 600 litri volum, care daca te incapatanezi le poti monta si pe un Matiz.

La Golf 5 pt. greutate pe capota maxiumul permis este 75kg cu tot cu bare + portbagaj + bagaj.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 months later...
La capitolul portbagaj, avem 2 variante: cu roata de rezerva normala, si cu roata de rezerva de uz temporar. La mine e cea de-a doua varianta, si pot sa spun ca portbagajul este suficient.

Stiu ca volumul portbagajului la G 5 e de 350 l. Este diferenta de spatiu in portbagaj intre cele 2 variante (roata rezerva normala si de uz temporal)?

Eu nu m-am gandit la asta pana acum si as fi interesat sa aflu.

Ce diferenta e intre cele 2 roti de rezerva?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da. Atat roata de rezerva normala cat si 4Motion mananca din spatiul portbagajului. Eu din cauza asta am ales varianta standard cu roata de rezerva de uz temporar care este una foarte subtire (nu stiu exact marimea, gen 1xy, x<5 :( si poat fi folosita pana la 80kmh. Stiu doar ca presiunea in roata temporara trebuie sa fie 4.2.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multam gorrocs.

Mi-ai lamurit inca un lucru de care sa tin cont la achizitionarea masinii.

Eu vroiam sa-mi iau roata de rezerva din aliaj.

Acum am sa raman la roata de rezerva standard. (La Passat nu am avut nici o pana in 4 ani) Sper sa nu am ghinion de acum. :(

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Asa e, matusa mea are roata de rezerva normala (195 65 r15) si are portbagajul mult mai mic decat la mine. Ma intreb... daca as fi avut roata normala si eu, la 225 45 R17 cat ar mai fi fost portbagajul??? :P

Modificat de Golf TDI
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am de 2 ani golful V cu roara temporara. Am si portbagaj din acela exterior .Vreau sa va spun ca pina acum nu l-am folosit nici o data cu toate ca sotia si fetita ma inebunesc cu cite bagaje cara dupa ele. Am mers ceva timp doar cu barile deasupra , de fite, dar le-am dat jos pentru ca fac zgomot mare pe autostrada.Tinind cont ca nu am facut nici o pana pina acum ,au avut altii grija sa-mi taie cauciucul, asa ca va recomand roata normala chiar daca porbagajul va fi un pic mai mic .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

1. Am auzit ca in golf 5 ai spatiu cam ca intr-un passat... Cine poate sa-mi confirme ?

2. E adevarat ca in spate la golf nu prea ai loc daca ai peste 1.90 inaltime ?

Astept raspunsuri

am 1,87 si crede-ma ca incap bine si in spate .in ce priveste locul pentru bagaje pt 4 persoane e oki pt un concediu.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Imi exprim si eu parerea legat de acest subiect.

Am 191cm si am fost in mare dilema ce masina sa aleg: gf5 sau gf+.

Am fost la un dealer VW si m-am urcat pe rand am ambele masini.

Gf5 - varianta sportline. In fata poti regla scaunele pe inaltime si le-am coborat la minim,

am reglat si volanul cat sa pot iesi lejer din masina. La cap nu e nici o problema insa m-am dus pe bancheta

pe pozitia din spatele soferului si stateam cracanat....

Din cauza ca la sportline scaunele sunt un pic mai joase, nu ieseam din masina chiar asa usor...

Golf Plus: am reglat din nou scaunul soferului pe inaltime cat mai jos si volanul cat sa stau comod insa cand m-am mutat in spate: big surprise: puteam tine picioarele lipite, in spatele scaunului soferului.

Avantajul la gf+ este si acela ca bancheta se poate translata cativa cm; Cand am intrat, evident bancheta era mutata sa ofere cat mai mult spatiu interior.

Eu mi-am comandat un gf+, spatiul care este in spate, suficient si pt namile de peste 190cm chiar m-a convins...

Chiar si cand esti la volan simti ca ai mai mult spatiu interior.

Cel mai bine ar fi sa-ti gasesti timp sa mergi la un dealer si sa te urci in masinile expuse decat sa te iei dupa forumisti :).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cel mai bine ar fi sa-ti gasesti timp sa mergi la un dealer si sa te urci in masinile expuse decat sa te iei dupa forumisti :).

Sunt de acord cu tine ca e cel mai bine sa mergi sa vezi masinile expuse... dar daca nu ai incredere in "forumisti" de ce te-ai mai inscris pe acest forum??? :)

Nu vreau sa am o atitudine ofensiva... mai ales ca nu prea ai postat aici... dar nu cred sa-i convina vreunui forumist ce ai zis... sau cel putin dupa felul in care ai redactat a sunat destul de urat.

Si daca ai fi avut putin timp sa studiezi pe acest "forum" ai fi vazut ca nimeni nu a spus ca e mai mult spatiu in G5 decat in G+, chiar Voinea care este "patronul spiritual" al acestui site de-aia a renuntat la versiunea normala a Golfului in favoarea plusului tot din acest motiv...

Sunt sigur ca nu ai avut intentia de a "ataca FORUMISTII" ca daca ar fi fost asa s-ar si sesizat moderatorii.

O zi buna!

Modificat de Golf TDI
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am 1,87 si scaunul sta destul de mult tras in spate....nu ramane cine stie ce confort pentru eventuali pasageri, iar suspensia tare le face viata si mai grea. Am tras si volanul in spate si in jos maxim ca sa am o pozitie mai mult decat confortabila la volan...Probabil am exagerat eu cu scaunul pe spate dar ma ingrozeste ideea sa conduc tinand picioarele ca o broasca.Daca cineva vrea sa stea comod exista destul loc in spatele celuilalt scaun din fata :)

Modificat de DMY
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sunt de acord cu tine ca e cel mai bine sa mergi sa vezi masinile expuse... dar daca nu ai incredere in "forumisti" de ce te-ai mai inscris pe acest forum??? :))

Nu vreau sa am o atitudine ofensiva... mai ales ca nu prea ai postat aici... dar nu cred sa-i convina vreunui forumist ce ai zis... sau cel putin dupa felul in care ai redactat a sunat destul de urat.

Si daca ai fi avut putin timp sa studiezi pe acest "forum" ai fi vazut ca nimeni nu a spus ca e mai mult spatiu in G5 decat in G+, chiar Voinea care este "patronul spiritual" al acestui site de-aia a renuntat la versiunea normala a Golfului in favoarea plusului tot din acest motiv...

Sunt sigur ca nu ai avut intentia de a "ataca FORUMISTII" ca daca ar fi fost asa s-ar si sesizat moderatorii.

O zi buna!

Banuiam eu ca va intra cineva si nu va gusta gluma de mai sus. Chiar nu am nimic cu nimeni de aici si ar fi pacat pt ca in curand o sa am si eu o masina din clanul VAG si ma bucur ca exista acest forum de unde poti afla multe lucruri. Cand ma gandesc ca la un moment dat vroiam sa aflu informatii despre un model de la Opel si nu am gasit mare lucru pe net(adica un forum ca acesta...)

Ca si pe alte forumuri (nu neaparat auto) fiecare isi spune opinia, ce a incercat si nu a mai facut nimeni inaintea lui sau cauta sa se informeze si cateodata citind un topic de la A la Z aproape ca te conving anumite lucruri si nu mai vrei sa le probezi.

De aceea am recomandat celui care a initiat topicul sa mearga la un dealer sa vada el insusi care e treaba si sa nu ia de bun chiar tot citeste pe net... Atata tot.

Stiu ca Voinea are Gf+ (sa-l stapanesti sanatos) si imi pare rau ca nu sunt si altii care au aceasta deja aceasta masina, sa se fi vorbit mai mult despre ea. Chiar am fost dezamagit sa intru dupa o perioda relativ lunga si sa constat ca s-a scris putin despre Gf+, dar asta este, cand vom fi mai multi, ne vom exprima opiniile in detaliu si in cunostiinta de cauza, pana atunci ce citim legat de GF5 consideram ca e valabil si la gf+ lucru care nu e chiar asa...

Inca o data scuze daca te-ai simtit atacat, a fost o gluma mai acida un pic.. :P.

Modificat de mehigh
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu e nici o problema... nu m-am simtit atacat, doar ca nu mi s-a parut foarte ok tonul. Nu mi-am dat seama ca a fost o gluma mai "acida" :Driver:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am un golf 5 gti. Eu am 1.90 si in spatele scaunului soferului nu stau normal decat persoane pana in 1.70. Nici la volan nu am o pozitie ideala dar merge (am si 100 Kg). Deci pentru cei de la 1.90 si greutate mai mare recomand golf plus sau pasat pentru o pozitie la volan ideala.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 5 months later...

golful plus are intradevar un "plus" de spatiu pe care eu l-am luat in considerare desi prima optiuna a fost golf 5

avantajul ca volumul portbagajului poate fi marit la nevoie fara a deranja prea mult cei 3 pasageri din spate eu il consider tot un "plus"

bafta si multi km :salut:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 12 years later...

stie cineva daca doar anumite golf 5 plus au bancheta din spate pe sina ?
Am vazut la un moment dat ca se poate aduce bancheta mai in fata si astfel portbagajul devine mai lung, mai mare.
Am incercat si la mine dar nu reusesc sa trag de bancheta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Salutare, am un FSI de 1.6 care pe partea dreapta sub capota la motor are un spatiu liber (cred ca alte modele au acolo filtrul de aer). Intrebarea e daca e necesar (pentru buna functionare a motorului) acel spatiu sau as putea face o cutie de depozitare pentru niste scule in locasul ala? ms. 

Modificat de dzsani
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu, dreapta cand te uiti la motor, greseala mea. Locul liber e chiar inaintea bateriei, spre far.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!