Jump to content

Batai in curbe(numai in curbe)


dorinlvd
 Share

Postare recomandată

Salutare baieti .

Am si eu o problema cu masinuta mea care la fiecare curba indiferent pe ce parte este curba are o bataie asa ca si cum ar fi de planetara, dar nu este de planetara pentru ca am schimbat planetarele pe ambele parti si tot asa face. Am inteles de la cineva ca ar putea fi de la bucsele sau rulmentii din capatul telescoapelor, oare asa sa fie. Deja m-am ingrozit, am schimbat toata directia inclusiv planetarele v-am zis si tot asa face, dar numai in curbe, cum intru in linie dreapta nu mai face asa. Ce poate sa fie ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

eu pe o alta masina(o fiesta) la fel am patit...s-a rezolvat cu flanse si rulment amortizor cum ai spus tu mai sus,mai ales ca ai spus ca ai schimbat toata directia

Modificat de fiestax
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

acelasi lucru l-am patit la un logan si s-a dovedit a fi rulmentul de la roata.

Si eu banuaim planetara...dar la mecanic s-a vazut si jocul pe care il avea roata.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

eu pe o alta masina(o fiesta) la fel am patit...s-a rezolvat cu flanse si rulment amortizor cum ai spus tu mai sus,mai ales ca ai spus ca ai schimbat toata directia

Si eu am zis ca numai alea pot sa fie, ca eu am schimbat totul si nu poate fi altceva

acelasi lucru l-am patit la un logan si s-a dovedit a fi rulmentul de la roata.

Si eu banuaim planetara...dar la mecanic s-a vazut si jocul pe care il avea roata.

Nu poate fi rulmentul ca au fost verificati si reverificati de cateva ori si la servi-ceuri diferite si peste tot sa constatat ca rulmentii sunt ok.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Din ce an e Passatul? Intre '98-'05 NU ai rulment la flansa amortizorului.

Daca ai schimbat capetele de planetara, doar rulmentii de la roata mai pot fi. Nu stiu ce verificari ai facut, dar ai doar aceste 2 posibilitati.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Din ce an e Passatul? Intre '98-'05 NU ai rulment la flansa amortizorului.

Daca ai schimbat capetele de planetara, doar rulmentii de la roata mai pot fi. Nu stiu ce verificari ai facut, dar ai doar aceste 2 posibilitati.

Salutare Cosmine

Passatul este din 2000, eu stiam ca toate modelele au rulment la flansa amortizorului, dar daca tu spui ca nu are asa o fi, numai ca m-am dus aici la mine in Cluj cu talonul la un mag de piese auto si desteptii aia de acolo au zis ca are rulment la flansa amortizorului. Bine ca mi-ai zis macar sa nu mai dau banii aiurea .Mersi mult . Mai insist in acest caz cu jocul la rulmentii de la roata numai ca atata a tot miscat mecanicul de roti si nu se simte nici un joc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Al meu tot din 2000 este si nu are rulment. Doar flansa de cauciuc.

Uite, asa arata:

post-67387-0-14613100-1323437156_thumb.j

Bataile cand au aparut dupa ce ai schimbat capetele de planetara? La cat timp (km)?

Am un coleg care doar ce le-a schimbat, nu cred ca a facut 1000 km si au inceput sa bata iar.

Este important sa cumperi piesele dupa codul lor original, nu ca spune vanzatorul ca se potrivesc.

Modificat de klausu25
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am cumparat piese bune nemtesti dupa codul original, planetarele au intre 500 si 1000 km, bataile au fost si inainte de a schimba planetarele , ca practic de aceea le-am schimbat pe amandoua, era necesar numai una, dar am zis sa elimin suspiciunea si totdegeaba, si iti dai seama ca pe masura ce tot facmai multi km cu masina suna tot mai tare, dar numai in curbe.

Modificat de C o s m i n
Nu mai da quote la mesajul anterior. Foloseste butonul REPLY !
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Rulmentii nu au neaparat joc daca sunt uzati. Iar unii nici macar galagie nu fac decat dupa cativa km.

Suspenda masina si vezi daca e diferenta intre rulmentul fata si cel spate.

Eu s-ar putea sa trec prin Cluj luni. Daca esti dispus, ne putem vedea sa-mi dau cu parerea.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cu mare placere Cosmine , nr meu de tel este 0740076558 Dorin, cu rugamintea sa ma suni macar cu 30 minute inainte sau da-mi nr tau si te sun eu, daca nu cer prea mult.

Rulmentii nu au neaparat joc daca sunt uzati. Iar unii nici macar galagie nu fac decat dupa cativa km.

Suspenda masina si vezi daca e diferenta intre rulmentul fata si cel spate.

Eu s-ar putea sa trec prin Cluj luni. Daca esti dispus, ne putem vedea sa-mi dau cu parerea.

Cu mare placere Cosmine , nr meu de tel este 0740076558 Dorin, cu rugamintea sa ma suni macar cu 30 minute inainte sau da-mi nr tau si te sun eu, daca nu cer prea mult.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Inainte de orice verifica daca ai rotile stranse - asta o poti face singur.

La un service verifica strangerea suruburilor planetarelor (incusiv catre cutie), ale bratelor si ale amortizoarelor, dar si ale suportului de etrier, etrierului in sine, scutului, puntea spate, tampoane - atat cele de la punte, cat si motor cutie, circuit esapament.

Planetarele bat doar in accelerare in viraj, iar restul indiferent de acceleratie, dar in concordanta cu starea drumului.

Poate ai luat planetare proaste, sau le-a schimbat mecanicul cu altele proaste.

Modificat de valioglu
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

salve..

Si la mine la passat au batut rotile dar am schimbat capetii de bara si nu mai am probleme plus ca am facut si unghiul de fuga..

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Unghiul de fuga nu e reglabil. Ai reglat doar paralelismul, operatiune necesara deoarece ai schimbat capetele de bara. Motivele pentru zgomote la rulare - batai sunt multiple, cele mai frecvente sunt cele enumerate de mine.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Inainte de orice verifica daca ai rotile stranse - asta o poti face singur.

La un service verifica strangerea suruburilor planetarelor (incusiv catre cutie), ale bratelor si ale amortizoarelor, dar si ale suportului de etrier, etrierului in sine, scutului, puntea spate, tampoane - atat cele de la punte, cat si motor cutie, circuit esapament.

Planetarele bat doar in accelerare in viraj, iar restul indiferent de acceleratie, dar in concordanta cu starea drumului.

Poate ai luat planetare proaste, sau le-a schimbat mecanicul cu altele proaste.

Planetarele sunt ok, toata directia si planetarele au fost montate in fata mea, asa ca aceasta suspiciune o exclud sin start.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cind spui directie te referi la piesele mecanismului de directie sau si la articulatii - brate. Daca da, bucsele bratelor au fost stranse cu suspensia comprimata sau pe elevator? Daca au fost stranse pe elevator s-au stricat deja si bat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut,

Aceiasi problema am avut-o si eu, "trosnea" numai in curbe, mai precis cand viram in mers stanga-dreapta (balansam masina) se auzea acea bataie-pocnitura etc...

Am dus-o la "n" mecanici si am avut acelasi raspuns de la toti: Nu are nici un joc in articulatii!

La sugestia catorva detinatori de passat, am descoperit care este cauza. Ce crezi ca era? Ei bine ......BORDUL, bordul pocnea undeva inspre parbriz si imi dadea impresia ca se aude sus la amortizoare la flanse.

Incearca sa impingi cu mana bordul in fata, in timp ce balansezi masina, si vezi daca se mai aud acele batai. S-ar putea sa trosneasca si daca misti cu mana mai puternic fata-spate....

Daca este asa cum zic eu, singura solutie este demontarea bordului, si vazut ce pocneste pe acolo......

Succes!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

sar putea sa fie din tampoane motor si cutie,un prieten a patit exact ceva asemanator si intradevar si la el batea in curbe doar si a fost un tampon

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Imi pare rau, n-am ajuns in Cluj...

Cat despre zgomot, sa fim seriosi, cine nu poate face diferenta intre o bataie la roti si una in bord??

Daca (si numai daca) planetarele spui ca sunt ok, ramane doar posibilitatea rulmentilor.

Capetele dinspre cutie le-a verificat cineva, macar de curiozitate? Nu se defecteaza decat in cazuri extrem de rare, dar poate au ramas fara vaselina...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 6 years later...

Salut. Am un passat 2001, 1,9 tdi 270mii km. Initial,acum 4 ani tot am avut pocnituri cand viram stanga si acceleram(cand creeam cuplu mare in viraj stanga) si se auzeau mai ales la plecarea de pe loc. Ulterior se auzeau si cand viram dreapta uneori. Am schimbat recent capat planetara dreapta, rulmenti roata amandoi, capete de bara si tiranti plus toate burdufurile, discuri si placute frana si nu am reglat directia deoarece tot se aude huruitul si vreau sa scap de el si apoi sa reglez.

Tot huruie in viraj stanga doar, si mult mai rar ca inainte. Dreapta nu mai face probleme.

Singurul joc la roti care il mai am este la roata dreapta fata, un brat. 

Sa fie de la brat sau de la rotile din spate? Sau capatul de planetara din stanga?

Modificat de Paullica
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In primul rand, ai huruit sau batai? Ca rulmentii huruie, planetarele bat. Sunt 2 lucruri diferite.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Verifica bratele superioare. Batai in curba am avut si eu la masina din semnatura . Problema a fost la bratele superioare care aveau joc doar cand erau rotile virate stanga sau dreapta, si zgomotul era mai accentuat la urcarea in panta si curba.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

La mine huruie. La acceleratie mica, gen plecarea de pe loc se aude ca si cum trosneste ceva,trtrtr, sunetele sunt clare si delimitate. La acceleratie mare, timpul dintre sunete e mic,ele vin ca la automat.  O sa fac si un audio. 

Bratele le-am verificat, am o bucsa care misca cum vrea ea(pare ca ar fi rupta in 2 jumatati)la bratul inferior fata partea dinspre motor nu dinspre roata, dar nu vad ce legatura ar avea asta cu faptul ca huruie numai in viraj stanga si in accelerare (cand masina se forteaza sa vireze cum ar fi)sau la plecarea de pe loc cu viraj stanga.

O sa desfac si capul de planetara stanga sa vad daca are bilele sarite sau daca au joc. 

Am fost la reprezentanta vw si asa am schimbat capete bara si tiranti si cap planetara dreapta apoi si rulmentii fata. Am fost in alte 3 serviceuri si au zis ca e capul planetara dreapta sau stanga,rulmentii, brate.Am tot crezut ca va crapa odata piesa defecta dar de 4 ani e tot asa:d nu vrea sa crape.

O sa pun pe cineva sa plece de pe loc cu viraj stanga si capota deschisa sa vad motorul. Poate e ceva slabit si se lasa intr-o parte si forteaza ceva rola. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 years later...
dragos.florentin

Salut.Am un Passat din 2001 și am o bătaie ciudata care apare doar  la plecarea de pe loc cu rotile întoarse stânga sau dreapta.Planetarele nu au probleme pentru că au fost schimbate decurand și am făcut proba într-o parcare goala și nu am nici o bătaie la nici o planetara oricât aș întoarce rotile  în orice direcție.Ma gândesc să nu fie ceva la cutia de viteze...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da e o problema ciudata, poti sa faci o filmare in care sa se auda acea bataie?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

dragos.florentin

Xmisterx o să fac o filmare cu sunetul cat de curând.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!