Jump to content

Presiune la ulei passat i35 / B3


AgLiAn
 Share

Postare recomandată

Salut,

Am un VW Passat B3 din `92, 90 cp si am ceva probleme cu martorul de la ulei.

Pana acum nu am avut termostat si din cauza asta apa nu se incalzea mai mult de 70 grade C si nu am avut nici o problema cu masina, dupa ce i-am pus termostatul au inceput problemele. Dupa ce merg aproximativ 10 km si motorul se incalzeste calumea ... se aprinde martorul de la ulei , la inceput se aprinde cate putin si se stinge imediat , pana ce ramane aprins, dar am observat ca daca o turez pana peste 3000 se stinge becul din bord. Un mecanica mi-a spus ca e de la ulei , pana acu am folosit Castrol 10 W 40 , iar mecanicul mi-a recomandat sa pun un ulei mai gros ( 10W 60 ). Azi ar trebui sa fac schimbul de ulei .. si nu stiu ce sa fac, de care ulei sa pun.

Poate fi alta problema , senzori sau altceva , si uleiul sa fie ok ?

Imi puteti spune o parere?

Va multumesc!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu stiu sigur dar s-ar putea sa iti fie senzorul de presiune defect si mie mi s-a defectat senzorul de pe filtru de ulei si cum depaseam 2000rpm incepea sa piuie...l-am schimbat si nu am mai avut probleme :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut mircea, am citit pe forum problema care ai avut-o tu , dar la mine se intampla total invers , daca merg cu ea turata totul e ok , dar cand trebuie sa merg mai incet incep problemele ...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pai is 2 senzori unu ii pe filtru de ulei si unu ii pe motor poate ala de pe motor ti s-a defectat ca ala ii senzorul de presiune.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

si eu folosesc Castrol 10w40 si e ok

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!