Jump to content

Viena, Austria 26.12.2011


Serban87
 Share

Postare recomandată

Ma poate ajuta careva cu un traseu si niste preturi care implica aceasta excursie? Adica un loc de cazare ieftinel, taxe de drum, vignete si mai stiu eu ce. niste preturi ale motorinei in afara daca se cunosc...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Vigneta Austria 7.90€ pe 10 zile (se lipeste obligatoriu pe parbriz)

Vigneta Ungaria electronica(1650 forinti/4 zile sau 2750 forinti/10 zile)

Preturile la carburanti se schimba zilnic in Austria (se verifica pe www.oeamtc.at) in principiu sunt ca la noi preturile.

Pt cazare...google...cazare Viena .

Drum bun!

Modificat de Diesel
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca e doar pentru o noapte, se poate dormi la Paprika (http://www.paprika-c...tel.hu/?lang=ro) la granita ungaria-austria. Acum depinde de tine daca vrei sa dormi acolo, Viena e la 30-40 km de granita...

Eu am facut drumul asta (din Bucuresti insa - si pana in Germania) acum 2 saptamani, a fost ok. Am plecat la 5:30 din Bucuresti si am parcat la Paprika pe la 18:30 (oprire de ca. 1h la Sibiu, plus cateva alte opriri minore)

Ca traseu..din Alexandria asm merge pe Valea Oltului (Ramnicu-Valcea - Sibiu), apoi Sebes -> Deva -> Arad -> Vama Nadlac (evita sa iesi pe la Turnu, vei merge in Ungaria pe niste drumuri foarte rele pana intri pe autostrada). In Ungaria se merge vreo 20km pe drumuri normale (relativ ok), la Mako se intra pe autostrada. Se merge mai departe (autostrada e f. buna, atentie insa la viteza!) in directia Szeged -> Budapesta -> Gyor -> Vienna. Daca vrei te opresti la Hegyeshalom, sau continui pana la Vienna.

In Ungaria atentie la viteza si controlalele de politie. Se fac controale si se verifica:

- vigneta electronica (practic primesti un bon);

- roti de iarna,

- existenta vestei reflectorizante, setului de becuri de rezerva. In Ungaria e obligatorie circulatia cu faza scurta si ziua. Cred ca pot cere sa ai si lanturi...

In Austria, neaparat sa-ti lipesti vigneta in geam si sa ai roti de iarna (poate si lanturi la indemana?!). Daca vigneta nu e lipita si valabila in ziua respectiva (degeaba o ai daca nu e lipita!!!) amenzile sunt imense (pana la 5000 eur pt. lipsa cauciucurilor de iarna). In rest, n-o sa vezi politie....

Modificat de dinu_s
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

mereu uit sa modific locatia :tuktuk: , stau in pitesti acum

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pitesti - Viena se face fara probleme intro singura zi, nu trebuie sa te cazezi. Cauta in viena Hotel ETAP, locatia e ok chiar langa metrou, preturi bune, micdejun inclus.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru Budapesta am gasit un hotel pe centura cu 16E/camera/2pers/noapte(mic dejun inclus) iar pt Viena 44Ecamera/2pers/noapte(mic dejun inclus) Asta in perioada 6-11 ianuarie 2012

Modificat de traiano
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai puteai sa si zici despre ce hoteluri e vorba si de unde ai luat cotatiile astea.

Daca merg mai multe persoane, o oprire ok ar fi la Prater Residence in Budapesta , apartamente de 2-3 camere cu living si bucatarie si parcare subterana inclusa in pret ( http://www.prater-residence.com/ )

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 year later...

Drumul Bucuresti - Viena este obositor, in mare pentru ca partea cu Romania e grea: trafic mult, drumuri proaste, unii nebuni care depasesc aiurea si risti sa mori pe serpentine pentru ca n-are nimeni rabdare sa conduca civilizat...de aia eu fac drumul in doua bucati, odata Bucuresti - Arad, cu cazare acolo, nu conteaza unde, curat sa fie, si a doua zi Arad - Viena. Ungaria o faci usor, e doar autostrada, iar dupa ce iesi din Ungaria, este un vis. Ca tot veni vorba de cazare, eu am stat undeva in Austria, la nici un sfert de ora de Viena, foarte fain. Pe langa ca pensiunea e a unui roman, conditiile sunt exceptionale. L-am gasit foarte usor pe internet, o simpla cautare pe google "cazare viena" si il gasiti imediat. Initial nu mi-a venit sa cred, citind p-acolo pe site tot ce ofera, dar am zis sa incerc, pentru ca preturile sunt mai mult decat bune, din poze arata super, iar cand am dat telefon, mi-a raspuns un domn politicos, care mi-a explicat scurt si concis (pentru ca vorbeam totusi pe banii mei) despre ce e vorba. Mai gasisem referinte foarte bune pe net despre aceasta pensiune asa ca m-am consultat cu familia si ne-am hotarat sa mergem, ca nici macar avans nu am platit ! Singura chestie care ne-a rugat a fost sa ii confirmam ca venim, sa nu ne razgandim sau sa nu-l anuntam si sa-l lasam de izbeliste, lucru care mi s-a parut normal si omenesc. Ca sa n-o mai lungesc, am ajuns tarziu acolo, iar domnul Lucian (asa il cheama pe patron) ne-a asteptat, si ne-a intampinat cu palinca si cateva gustari, lucru care n-am mai "patit" pana acum, dar, a fost o surpriza foarte placuta, dupa asa un drum lung, si ne-a ajutat sa caram bagajele si apoi am mai stat de vorba la un pahar de vin, despre Austria si multe altele... A doua zi, si tot sejurul de altfel, a fost super, in fiecare zi o noua aventura. Nu stiam foarte multe despre Viena, asa ca d-ul Lucian ne-a printat o harta cu obiective si locuri de vizitat, dar si cu locatii unde parcarea este permisa si gratuita, si ne-a imprumutat si un gps presetat cu diverse locuri de vizitat dar si cu adresa pensiunii, ca sa nu ne ratacim. A fost super, un concediu minunat, Revelionul l-am petrecut o parte la pensiune si o parte in centrul Vienei, unde la miezul noptii am asistat la superbul foc de artificii din fata palatului Hofburg. Am vrea sa mergem iar acolo, sa incercam si vara, cand este totul inverzit si inflorit. Pensiunea are o curte faina si plina de pomi fructiferi...si o liniste acolo... Are parcare in fata pensiunii pentru vreo 5, 6 masini. Pentru cei interesati, asta e linkul catre pensiunea lui http://www.cazare-austria.ro/ . Se numeste pensiunea Lucinel, iar pentru orice informatii, tarife, rezervari etc, luati legatura cu d-ul Lucian pe site. Eu unul, ca familist, recomand, pentru ca ne-am simtit super si in siguranta, fara sa avem grija bagajelor sau a gentilor cu diverse.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 years later...

Am stat la Hotel Huffinger din Schuppengasse 19-21, 23. Liesing, 1230 Viena, Austria.

Preț ok pentru ce oferă.

Modificat de Michi
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ascultati sfaturile lui radu_v8-Pensiunea Lucinelu merita toti banii /de la pensiune pana in centrul Vienei faceti 15-20 min

Locatia este foarte linistita ,sunt doua restaurante in apropiere,totul ok.Eu merg de 4 ani acolo si e perfect(Acum depinde si de pretentii!)Raportul pret-calitate e excelent!

Cine.."duce" condusul long time:

Plecat la ora 5.50 din Bucuresti-ajuns la Lucian-Satul Maria Ellend, ora 19-19.30 seara cu opririle de rigoare!

Cred ca vara e si mai "scurt" ca timp...acest drum.

 

Daca nu gasiti locuri la Lucian incercati la Hotel Marc Aurel(inca 12 km fata de Lucian   www.marcaurel.at...am stat si acolo 2 nopti altadata cand nu am mai gasit locuri la Lucian

 

Bafta si mergeti cu incredere....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

A&O Hotel, din 2010 merg in fiecare an la piata de Craciun.

 

Se afla la 15min. de mers pe jos pana in centru (1,8km), parcare proprie contra cost, 12euro/ zi.

 

Seara ai unde sta pana tarziu (daca te plictisesti si nu vrei sa stai in hotel), in Lugner Kino City, care se afla pe strada Burggasse  la 50m de hotel, unde poti manca, bea si fuma. :)

 

Am uitat de pret, 70euro pe noapte cu mic dejun inclus, 2 adulti si un copil de 10anl

Modificat de toni d
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!