Jump to content

intrebare cutie viteza


wrstefan
 Share

Postare recomandată

Daca tu esti hotarat sa-i pui altceva decat recomanda fabricantul, de ce te mai obosesti sa pui intrebari ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

75W90 GL4 trebuie ca la mai toate VW.

cu 75w80 merg Renault-urile.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Salut,

Am un polo din 97 motor de 1.0, si am intampinat o mica problema si nu stiu cat de grava este sau cat de grava poate deveni, cand eram pe autostrada in treapta a 5-a se aude un tiuit, iar in apropierea de Bucuresti a inceput sa imi sara din viteza si se auzea un carait din cutie, dar puteam sa calc ambreiajul si sa cuplez tot in a 5-a, la semafor in schimb cand masina este pe liber se aude un zgomot de sub masina de genul piulite intr-o cutie de tabla, cand bag in treapta 1 nu se mai aude zgomotul.

Mentionez ca nu mi s-a aprins nici un bec pe bord referitor la cutie.

Va multumesc anticipat, sper sa nu fiu off topic ...

Cristi

Modificat de Aditu
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

E grava, ai mers fara ulei in cutie si s-a facut praf.Nu te astepta sa vezi vreun "bec" referitor la cutie ca nu exista.

Modificat de stealth
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pfss, pai si ce ma sfatuiesti sa fac acum, caut cutie sh sau se poate repara cea pe care o am. Ma refer daca imi poti recomanda vre-un service ceva si cam cat o sa ma coste aceasta bucurie.

Multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu ai decit o singura solutie, cutie SH,asa ceva nu se repara,nu merita,e foarte scump,numai oldtimerii la cine stie ce "coaja" se baga la deschis si reparat cutii.. Eu din pacate nu pot da nicio indicatie aici, ca nu cunosc deloc "dezmembrarile",eu cind am nevoie de ceva ma duc la Rimnicu-Sarat,acolo stiu pe cineva. Dar tu fiind bucurestean ai mai multe locuri de vizitat.Apeleaza membri bucuresteni din forum daca nu ai prieteni la care sa intrebi.

Mai fa o verificare la un mecanic,sa deschida busonul de golire al uleiului sa vada daca iese o cantitate de ulei normala,dar din ce ai descris, cutia ta 99% e facuta zob .

In rest iti intra normal in toate treptele fara sa sara sau sa cirie?

Modificat de stealth
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da imi intra in fiecare treapta fara nici o problema, o sa ma apuc sa caut cutii la sh si dezmembrari, ms mult pt sfaturi

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 months later...

Salut ,am si eu un polo din 96, 1.4 benzina,60 de cai,cod AEX si merge ață!!! Singura problema r ca pierde ulei pe langa tija aia care intra in cutie(tija selectoare cred ca se numeste).are un simering acolo?daca da,ce model e ca am gasit un site de unde pot sa cumpar un simering din 123541242 de modele si l-as vrea pe ala corect

Va rog foarte respectuos sa ma ajutati daca puteti,multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutari,

Sunt nou pe forum pentru ca de catvea zile sunt mandrul proprietar al unui POLO 1,4 mpi, 2001 motor 6N
.

Este adus din Germania si are niste probleme la cutie. Se auzea un scartait de fier pe fier in cutie care se oprea cand ii calcam ambreiajul. Am dat cutia jos si am desfacut-o. Am constatat ca un rulment din cutie era spart si maruntit acolo. In rest nici o alta problema, in afara ca NU GASESC RULMENTI pt cutie. Mecanicul mi-a spus ca s-ar putea sa gasesc, tot setul (cca 8 buc), dar nu ma descurc.

Ma poate ajuta cineva?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

Salut, cutie de 1.9 sdi merge pe 1.7 sdi ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!