Jump to content

Ce parere aveti despre Touran ? Calitati si defecte


Forte
 Share

Postare recomandată

Arata el frumos, insa fusta la spoiler ar fi trebuit sa ramina neagra. O sa arate ciudat dupa citeva drumuri prin tara noastra :angry:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Intr-adevar mult mai reusit noul design... incepe tot mai mult sa imi placa :) personal cred ca este o masina reusita si interesanta intre timp, mie mi se pare mai frumoasa decat golf plus :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 10 months later...

Ce ziceti, putem discuta aici cu ce ne "rasfata" touranul, fata de alte modele vag?

Eu unul as fi curios cum se comporta la stabilitate si la demaraje si reprize, un touran de 105 cp cu pachet drumuri grele (inclusiv scut de protectie) si cu cutie manuala, fata de un golf de 90 de cai sau un passat de 101 sau 116 cai. O fi mai stabil, are reprize mai slabute?

Si o alta chestie: cu scaunele din spate rabatate se poate dormi in el? Dar cu ele scoase afara?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ovidiu, mai spune si ca astepti unul :(

Deci e curios sa stie cam ce il va astepta :(

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da, si abia astept sa vad cu ochii mei calitatile touranului, si unele neajunsuri (sunt sigur ca voi gasi si asa ceva)...

Dar pana atunci mai putem discuta si pe forum!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

De dormit nu se poate dormi nici cu scaunele scoase nici cu ele rabatate, doar daca ai o patura groasa, deoarece locul unde sunt puse scaunele este mai jos fata de locul de bagaje.

Stabilitatea este foarte buna, cel putin in comparatie cu passatul meu variant b5.5, iar directia este mult mai precisa.

Despre pachetul drumuri grele pot sa-t zic ca ai facut o alegere exemplara!

Motorul de 1.9 este suficient daca nu esti mare vitezoman, dar sa sti ca este un pic mai lenes cam 13 sec pana la 100, se simte diferenta intre cei 105cp ai touranului si cei 130 ai passatului care este si mai usor 1500kg.

Dar nu-ti face probleme te scoate din toate, treage si cel de 105 foarte bine pt cele 1600kg

Iar la consum sta foarte bine 5.5 in comparatie cu 6.8 (in cel mai fericit caz) cat imi ia passatul.

Modificat de Extreme
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Problema asta cu dormitul o are si golful, dar acolo locul unde sunt scaunele e mai sus cam cu 2-3 cm, si se simte la spate...

In schmb golful nu e inalt si nu te simti prea bine acolo. Totusi, sunt curios cum au reusit sa o faca asa stabila, la inaltimea ei...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

I-au pus niste amortizoare mai puternice, cel putin se simte diferenta intre passat si touran in touran te scutura de numa.

Are si suspensie independenta poate si de aceea.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Am citit la dotarile touranului ca ar avea deschidere/inchidere electrica la hayon... Ce inseamna, ca se deschide portbagajul de la buton ca la rezervor? Si se si inchide??? Daca stie cineva, va rog sa ma lamuriti.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

eu nu am vazut pana cum Touran cu vreun buton de deschidere separat. Se deschide, intr-adevar electric, de la contactul de pe hayon, dar cu actionare manuala. Are fi fost interesat sa aiba un buton la inchidere mai ales, pentru persoanele mai mici de inaltime si ca sa nu te mai murdaresti.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu ma uit la dotari si citesc asa: Inchidere electrica hayon - asta e in oferta pe care am primit-o de la dealer

Actionare electrica hayon si rezervor - asta scrie la dotari pe pagina lor (VW) de web

Probabil dotarea a aparut dupa facelift-ul din primavara...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si o alta chestie: cu scaunele din spate rabatate se poate dormi in el? Dar cu ele scoase afara?

Hehe, daca asta era un criteriu important trebuia sa alegi caddy...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Trebuie sa fie deschidere electrica, in sensul ca nu este o clanta pe care o actionezi, nu cred ca au pus motorase care sa deschida hayonul care este si foarte greu. Clapa de la rezervor se actioneaza electric, intr-adevar, adica ii da drumul din interior.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

oricum cu mana ridici hayonul dar romanii traduc in asa fel incat dotarile sa fie interesante :offtopic:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Asa ma gandeam si eu...Probabil e un buton cu care deschizi (deblochezi) hayonul asemeni busonului de la rezervor. Si probabil se poate si bloca de la buton.

Apropo, :offtopic: are cineva de pe forum touran modelul nou (facelift) ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Hayonul se blocheaza oricum in mers, chiar daca nu blochezi usile. Doar daca deschizi usa de la sofer se deschide si hayonul sau din butonul de deblocare usi.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu sunt tare multumit de Touran - o masina f stabila si confortabila la drum lung - dupa 700 km nici nu simti ca ai stat la volan atat amar de drum. Imi place directia - ca se rigidizeaza o data cu cresterea vitezei si confortul pasagerilor. Imi place consumul - care este in medie 6,7 l/100 - si jumatate din drumuri sunt prin Bucuresti, imi place ca e foarte manevrabil cu toate ca pare mare - ma strecor si parchez destul de usor.Am totusi o problema - mi s-a defactat cutia de viteze la 20,000 km - caraie cand bag a II a. Am programat-o la reparatie in garantie si ca sa nu mi-o tina o saptamana pe acolo - -i-am rugat sa comande piesele si sa duc masina numai 2 zile cat desfac si repara cutia de viteze.

Asa ma gandeam si eu...Probabil e un buton cu care deschizi (deblochezi) hayonul asemeni busonului de la rezervor. Si probabil se poate si bloca de la buton.Apropo, :) are cineva de pe forum touran modelul nou (facelift) ?
DA - eu am touran face lift
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Atunci poti confirma daca are un buton cu care de deschide sau doar se deblocheaza hayonul din interior?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Atunci poti confirma daca are un buton cu care de deschide sau doar se deblocheaza hayonul din interior?

are un buton pe telecomanda cu care se deblocheaza hayonul - dar nu se deschide singur. Cand folosesti acest buton se descuie numai hayonul si cand il trantesti inapoi se blocheaza singur. Butonul de deschidere a usilor daca il apesi o data - se deschide numai usa soferului - daca apesi de doua ori - se deschid toate usile inclusiv hayonul.

Dar nu am un buton interior pentru deschiderea hayonului. Dupa parerea mea, hayonul trebuie deschis numai daca e cineva in spatele lui si il manevreaza - altfel poate sa raneasca pe cineva

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai atunci nu e nimic deosebit. Buton de deblocare a haionuluii era si inainte si treaba cu deblocarea usilor numai la sofer la prima apasare se poate seta din vag-com.

Cum naiba sa se defecteze cutia de viteze ? Ai fortat cumva ? Sa ne tii la curent.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai atunci nu e nimic deosebit. Buton de deblocare a haionuluii era si inainte si treaba cu deblocarea usilor numai la sofer la prima apasare se poate seta din vag-com.

Cum naiba sa se defecteze cutia de viteze ? Ai fortat cumva ? Sa ne tii la curent.

azi am dus masina in service - sa demonteze cutia de viteze - mi-au zis ca 90% maine e gata. Cineva de acolo mi-a spus ca au reparat cca 20 in ultima vreme cu probleme la schimbarea vitezei a doua. Mai multe modele au aceasta problema - dar mai ales PASSAT. Dumnezeu stie ce s-a intamplat la mine? eu conduc destul de linistit. Prietenul meu de acolo spune ca e sistemul de franare a pinioanelor -care nu lucreaza bine de la vitI la vitII. MI-a comandat piesele in avans. Daca nu e ce crede el si ar fi nevoie de alte componenete, inseamna ca voi sta 2 saptamani fara masina. O sa va spun ce a avut dupa ce o ridic.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

azi am dus masina in service - sa demonteze cutia de viteze - mi-au zis ca 90% maine e gata. Cineva de acolo mi-a spus ca au reparat cca 20 in ultima vreme cu probleme la schimbarea vitezei a doua. Mai multe modele au aceasta problema - dar mai ales PASSAT. Dumnezeu stie ce s-a intamplat la mine? eu conduc destul de linistit. Prietenul meu de acolo spune ca e sistemul de franare a pinioanelor -care nu lucreaza bine de la vitI la vitII. MI-a comandat piesele in avans. Daca nu e ce crede el si ar fi nevoie de alte componenete, inseamna ca voi sta 2 saptamani fara masina. O sa va spun ce a avut dupa ce o ridic.

am si luat masina de la reparat - asta era mecanismul de franare a pinioanelor. Acum e ok - am tras de ea si nu mai face figuri. Au reusit sa mi-o repare intr-o zi, adica am dus-o la 8.30 si la 17.00 era gata- supriza placuta, nu-i asa?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

Oare ce rol are butonul acesta? E situat intre usa din fata si cea din spate pe partea soferului.

Poze cu telefonul...

post-11835-1192907459_thumb.jpg

post-11835-1192907470_thumb.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

e butonul de dezactivare al senzorilor de perimetru in interiorul masinii (sunt monitorizate doar switchurile de usi deschise). e o optiune utila in cazul in care vrei sa lasi vreun animalut in masina.

ca sa functioneze, trebuie apasat cu maxim 30 de secunde inainte de activarea alarmei (parca - scrie in manual ce si cum).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!