Jump to content

Ambreiaj-probleme..


davos
 Share

Postare recomandată

La un Touran 2.0 TDI 16v, motor BKD 6 trepte, 2004 am simtit cateodata ca pedala agata putin la jumatatea cursei. Dupa o ,,aerisire la service" acum imi ramane cateodata blocata la jumatate si trebuie sa bag piciorul sub ea... Aerisirea s-a facut la aerisitorul de pe cutie, cateva pedale si doar desfacut a curs putin lichid si strans la loc. Nu s a tinut apasat ca la frane. E corect ? Mai e un aerisitor si la pedala ?  Acolo nu s a facut nimic ... acum merge mai rau ca inainte

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 months later...

Salutare.

Am un Touran SE 1.9 TDI 2008 cutie manuala si am o problema la kit-ul de ambreiaj.

As dori sa ma puteti ajuta cu sfaturi pentru ca nici mecanicul nu ii da de cap.

M-am dus in service sa schimb kit-ul ambreiaj pentru ca la relanti se auzea o bataie iar la apasarea pedalei de ambreiaj aceasta disparea + ca masina se tura foarte mult dar parca nu mai tragea deloc.

Mecanicul a inceput operatiunea, a dat jos kit-ul ambreiaj si mi-a zis ca placa de presiune atingea doar in laterale si sus, iar jos nu atingea pe volant de aceea si bataie, a zis el.

A comandat kit nou, dar la montarea acestuia mecanicul mi-a comfirmat ca face acelasi lucru ca si cel vechi. De atunci a testat inca alte 4 variante de kit-uri noi si tot aceeasi problema.

Zice ca placa de presiune nu apasa pe toata suprafata discului si ca si si urmare a volantei. Ca si cum nu se potriveste.

Care ar putea sa fie cauza aceasta necunoscuta?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 8 months later...

SalutALLUT .Sunt nou in grup si as vrea sa ma ajutati si pe mine cu o parereUNT NOU IN GRUP SI AS VREA SA MA AJUTATI SI PE MINE CU O PARERE.  Am scgimbat de o saptamina kiul de ambreiaj cuM SCHIMBAT DE O SAPTAMANA CHITUL DE AMBREIAJ CU volant cu tot deoarece vajaia, suruia ceva (sic!)CU TOT DEOARECE VAJAIA ,SURUIA  CEVA. MecaniculECANICUL mi-a zis ca e ambreiajul , asa ca l-a-m schimbat. Acum vajae, suruie aproape la fel.Poate sa-mi spuna cineva ce se intampla?

Acum am editat eu, data viitoare aplic Regulamentul.

Modificat de vdragos
Scriere nejustificata cu majuscule, limba romana deficitara
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 year later...
smariansilviu

Buna seara!

Golf 5 1.6 mpi

Pedala de ambreiaj nu revine decat 3 sferturi din cursa!

Am schimbat pompa ambreiaj, am facut aerisire dar nu s a schimbat comportamentul!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ce pompă ai schimbat, că-s două? Una la pedală și alta la cutie.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 7 months later...
popoviciu ioan mihai

Buna grup am O problema la touranul meu am avut probleme cu pompa ambraj am schimbat-o într-adevăr era dusă am schimbat-o am Aeeresit funcționează foarte bine ambreiajul la schimbat dar problema este acum nu mai am pedala la frâna merge pedala până jos si nu mai prinde frâna în schimb se aude în interior un fel de zgomot când calc pedala a-mi suflă ceva sub pedala de frâna va rog frumos puțin ajutor cine a mai reparat. Va multumesc. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!