Jump to content

mecanism Y-uri caldura


axxro
 Share

Postare recomandată

Pt modelele cu leviere de caldura langa frana de mana.

Este vorba despre Y-urile de sub bancheta. Au clapete in ele pt inchis/deschis, clapete prinse cu o sarma. La mine aici se termina "enstalatia"....sarma taiata...

Cum ar trebui sa fie in continuare?.....ca sa devina functionale.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

asa ceva am. pe langa faptul ca trebuie izolate, pt a evita pierderi de caldura, mai sunt ceva lipsuri pe ele?

toate aveau garnituri de cauciuc? ca ale mele inchid tare bine si asa, si nici nu vad ceva urma de fo' garnitura.

multumesc anticipat :icon_thumleft:

post-9371-0-88215400-1321290503_thumb.jp

post-9371-0-29344200-1321290519_thumb.jp

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nici ale mele nu au garnitura si nici nu cred ca au avut vreodata dar oricum baga caldurica bine de tot.

Totusi nu cred ca au fost prevazute cu garnitura din moment ce pe acolo circula aer destul de fierbinte,iar cauciucul s-ar topi.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

alex- de sarma aia de la clapeta se leaga alta sarma printr-o piesa similara cu regletele de instalatie electrica. de acolo - la maneta din stanga franei de mana

sorin - nu puteai sa nu te dai mare cu caldura, hai? ....de-abia astept sa ne mai vedem la o vorba..

salutari!!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pai ambele clapete se leaga pe stanga? maneta dreapta ar fi pt clapetele incalzitoarelor?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

mikiduta - exista si cu garnitura. uite picciahr

rica - mersi tare mult. deci tot sist se bazeaza pe sarma, nu pe cablu (cum credeam eu)

am fost astazi de am cautat prin tot orasu sarma d'asta otelita, nu au nicaieri. au doar sarma moale. nu stiu pe unde voi gasi....am la tara d'aia de intins via, aia retin ca e oteloasa, dar sa nu fie prea groasa....sa nu intre pe canal....

tiesto24 - pe stanga sunt clapetele (dreapta-stanga) spate de sub bancheta, ca sa vina numa in fata; si pe dreapta clapetele de la incalzitoare (caldura on-off)

post-9371-0-48314100-1321361028_thumb.jp

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Strica un telefon Dilarului,Citronelului,Epe-ului,Bubnofului.

Nu e o avere!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

era un topic de aflare a mecanismului in sine. am aflat.pun in aplicare.

o sa revin cu detalii.

multumesc tuturor pt sfaturi si lui fikat in mod special.

pt ce sa mai sun acum? pt o bucata de sarma? oricum s-a rezolvat treaba... :icon_thumleft:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 years later...
Se pare ca asta ar fi cam singurul topic din sectiunea tehnic, legat de caldura, asa ca intreb aici...

 

Am cablurile care deschid clapetele de la caldura rupte. In partea din fata a tunelului nu se mai vad, iar in spate sunt rupte cam de unde se termina camasile. Aveti idee cum pot scoate cablurile din camasi? Am incercat sa dau cu wd40, dar e cam degeaba. Sunt intepenite bine...

Sau eventual o schema cu traseul lor?  sa ma pot orienta... :dry:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

trebuie scoase pe la maneta de la frana de mana, ptr ca o maneta este comuna pentru ambele parti la caldura de pe tobe, deci sunt legate in fata.

a doua maneta trebuie sa fie pentru caldura din spate de la pasager, 

Cel mai bine demontezi maneta de la frana de mana, si dupaia tragi de cabluri ca sigur ies,

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

De ce n-ai zis asa atunci cand am incercat? :lol: Te anunt cand vin! :icon_thumleft:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!