Jump to content

Mike84
 Share

Postare recomandată

Salut!

Am si eu o problema la Leonu' meu:

- in primul rand pentru domnii moderatori: imi cer iertare ca deschid un topic nou, nu am mai gasit problema in field-ul asta pentru a continua acolo si nu sunt sigur ca procedez bine deschizand topic nou ( Dar totusi ma risc!) Atentionati-ma if it's wrong! :)

- in al doilea rand: de curand am observat o pb foarte frustranta la portiera fata dreapta a masinii mele: Seat Leon 1p 2009

In momentul in care deschid masina folosind remote-ul, usa pasager fata ramane blocata (incuiata). Am incuiat for new, am descuiat de cate zeci de ori, cu acelasi rezultat: portiera se poate deschide doar dinauntru. Intre timp, am curatat eroarea, usa si-a revenit, dupa un timp am patit-o din nou, iar curat eroarea, iar apare( uneori fara sa mai ramana usa blocata).

Am folosit Vag com-ul am observat eroare @ Central Locking.

Puteti gasi atasat log-ul erorii extras ==> Log-B09MFZ.txt

Ma poate ajuta cineva cu problema asta, inainte sa apelez la MetroTechnica sau Alto Syncro si sa-mi faca baietii o constatare de doar 80-90 de ron fara reparatie, fara nimic?!

Raman dator gravv!! :D

Va multumesc anticipat!

Colegul vostru,

Mihai.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Lipituri reci pe broasca sau motoras dus.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mersi mult de tot! Asa voi avea idee ce sa le zic baietilor cand ajung la service, pentru a nu-mi desface usa bucata cu bucata! :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Stai linistit - o sa iti faca constatarea si o sa vina si vestea buna - yala de schimbat. Poate mai ai garantie, ca daca nu o coste peste 500-600 lei, distractia.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sper sa nu se ajunga aici... :| Din ce am inteles din eroarea asta, in cel mai rau caz nu poate fi decat motorasul usii pt inchiderea centralizata. Din pacate nu mai am nici masina in garantie; mi-au trecut cei doi ani.

Observ ca de ceva timp nu am mai avut pb cu usa. Nu s-a mai blocat la deschiderea masinii, dar mai mult ca sigur daca fac o verificare acum cu VAG com-ul gasesc in continuare aceeasi eroare.

Voi vedea ce va fi!

Toate cele bune everyone!!

Mihai.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Motorasul e incorporat in ansamblul yalei, respectiv in partea electrica a ei. La reprezentanta nu o sa schimbe decat...... toata yala. Daca nu mai e in garantie, atunci e rezolvabila usor si ieftin..... se scoate yale de pe masina, se desface, se refac lipiturile reci, curata motorasul.....si va functiona fara probleme.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 months later...

Salut. Si eu am o problema asemanatoare la masina mea.

Problema mea este usa pasagerului care este vazuta mereu deschisa. Mi se intampla ca apara ca deschisa chiar si in mers. Cei de la service mi-au recomandat sa schimb unitatea de control pentru inchiderea centralizata.

De cateva zile nu am mai avut problema asta, o sa postez si un log cu diagnoza.

Multumesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am intalnit o problema asemenatoare la leon. Era un condensator de pe calc de usa care se pusese in scurt.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Problema cu condensatorul se poate remedia usor sau trebuie sa merg la o reprezentanta? Cei de la Seat mi-au zis ca ma costa in jur de 8-900 reparatia.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cei de la reprezentanta sigur nu o sa-ti schimbe condensatorul.... ci calculatorul de usa.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

e cam ciudat ce apare la tine, ba ca nu comunica, dar vad ca se pot accesa usile. Sterge erorile si vezi ce mai apare. Pe usa respectiva, cum apare in blocurile de masura ? deschis sau inchis ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Acum apare inchis. Acum merge ok. Si-a revenit din senin. Eu am problema cand apare deschis in BC. Atunci nu se mai poate inchide din telecomanda sau cand depasesc 15km/h. O sa astept sa apara din nou eroare si o sa-l postez din nou. Pana atunci mai asteptam. Nu am gasit o modalitate de a o replica in mod logic.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Asta e doar temporar din cauza cresterii temperaturilor de afara. La rece o sa apara probabil din nou sau la trecerea peste denivelari mai pronuntate. Am avut problema asta vreun an si ceva. Aparea si disparea in functie de temperaturile de afara. Cauza: tzaranii care trantesc usa de parca ar fi usa de buncar atomic.

S-a rezolvat f. simplu.Am desfacut panoul de la usa, pentru a curata si unge cablul si rolele de la geam pentru ca scartaia si mergea greu geamul. La remontare cum tot am miscat cablurile probabil, s-a rezolvat de la sine.

Aici e un tutorial cum se desface un panou usa fata cu imagini si explicatii in lb engleza. Poti desface doar panoul acela textil care iti da acces in zona fara sa mai desfaci si altceva. Si apoi munca de doctor ginecolog, cu mana pe interior.

Ps: timp de lucru 45-60 minute. cost: 9 ron ( un set de chei torx )

dpf.pdf

Modificat de black_shadow
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 5 years later...

Salutre,

Am si eu o problema similara la un Seat Altea freetrack din 2011. Usa spate stanga nu se incuie, geamul nu functioneaza si nici iluminatul pentru butonul de actionare al geamului. Am presupus ca este modulul de usa, deoarece pe diagnoza nu comunica cu el, apare de negasit. L-am schimbat cu unul SH identic ca si cod de piesa, dar am aceeasi problema in continuare. Sa ma astept la broasca? Daca e dusa aceasta din urma, ce legatura ar avea cu iluminatul butonului de actionare al geamului? 

Multumesc!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

verifica firele dintre usa si caroserie sau pinii din mufa acestui cablaj, unde intra in stalp.

mai mult ca sigur o sa gasesti fir rupt, in mansonul de cauciuc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Merci frumos. Urma sa fac asta, doar ca trag cu emotie de mufa aia din stalp, caci nu stiu cum sa o scot corect.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

are o clema de culoare portocalie, aceasta gliseaza in jos, 90 grade.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

21 hours ago, Alexis491 said:

Salutre,

Am si eu o problema similara la un Seat Altea freetrack din 2011. Usa spate stanga nu se incuie, geamul nu functioneaza si nici iluminatul pentru butonul de actionare al geamului. Am presupus ca este modulul de usa, deoarece pe diagnoza nu comunica cu el, apare de negasit. L-am schimbat cu unul SH identic ca si cod de piesa, dar am aceeasi problema in continuare. Sa ma astept la broasca? Daca e dusa aceasta din urma, ce legatura ar avea cu iluminatul butonului de actionare al geamului? 

Multumesc!

Da, dar ca o completare, varifica firele din manson la usa din stanga fata, cea de la sofer, nu la cea din spate. Aia e folosita cel mai des, deci acolo este probabilitatea mai mare sa se rupa. Si asta o spun din experienta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

7 minutes ago, Al Bundy said:

Da, dar ca o completare, varifica firele din manson la usa din stanga fata, cea de la sofer, nu la cea din spate. Aia e folosita cel mai des, deci acolo este probabilitatea mai mare sa se rupa. Si asta o spun din experienta.

Ok, merci, voi face verificari si acolo. 

 

@F l o r i n Nu are nicio clema portocalie. Asa aveam la fostul Golf Mk5, intr-adevar. Revin cu o poza spre sfarsitul saptamanii. 

 

Multumesc de sugestii si ajutor!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am revenit cu pozele. In grupul de fire de la portiera din spate, respectiv in mufa, nu vad sa fie o problema. Dar am luat si am strans, am apasat, am masat manunchiul de fire de la portiera soferului, cum mi s-a sugerat, in timp ce tineam portiera spate stanga (cea cu defecte) deschisa si mi-a aparut pe bord ca este deschisa. Am inchis portiera soferului si problemele au revenit la loc. 

Am incercat sa scot cu totul priza din locasul de pe stalp, a portierei soferului, dar nu am reusit absolut deloc. Fie nu am dexteritatea necesara, fie nu am tehnica. 

Ca si concluzie, sa ma astept la un cablaj portiera sofer?

Multumesc!

IMG_9899.JPG

IMG_9900.JPG

IMG_9901.JPG

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

se repara, nu necesita inlocuire - verifica mov/alb - pin, cablaj

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Salut,

Am un Leon din 2010, masina se inchide de la telecomanda dar, usa soferului nu se deschide decat cu cheia. Am remarcat ca este aprins si lacatul din interior dintre scaune. Aveti vreo idee???

Multumesc!

Modificat de lucamomo
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Broasca defecta, se reconditioneaza.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 years later...

Salut,

Am un Leon 1p1 din 2011 si de o saptamana am o problema foarte ciudata, nu mai pot inchide/deschide din telecomanda, radioul nu se mai opreste la scoatere cheii din contact si nici nu mai am avertizarea sonora la lumini/pozitie aprinsa

Mentionez ca am plecat la cumparaturi si cand am parcat am realizat ca nu se mai incuie, initial am crezut ca este bateria descarcata de la telecomanda, am schimbat-o si tot degeaba, ulterior am constatat si cele enumerate mai sus

 

Va rog daca puteti sa ma ajutati sa nu ma apuc sa demontez toata masina

Multumesc

Modificat de malefycu
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!