Jump to content

ajutor ! se aude un zgomot ca un bocanit


codrut mitulescu
 Share

Postare recomandată

codrut mitulescu

salut!

am si eu o intrebare privind masina din semnatura, si anume:

in mers , dupa 100km/h , se aude un zgomot ca un bocanit. in viraje nu face zgomot nici la plecari fie ele si mai in "forta". ce poate fi?

mersi

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

o auzi ca si cum ar venii de la o roata? daca e asa, poate fi capul de planetara, asa era si la mine, in viraje nu se audea, doar la drum drept.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

mai multe detalii.... unde se aude, la motor, la roti, in portbagaj, creste odata cu turatia..... Tu ai facut precum e gluma: "Domn' doctor ma doare!!!!...."

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

codrut mitulescu

de la motor nu cred sa pentru ca l-am turat fiind pe liber , nu in mers, si nu se aude nimic suspect. de roti am tras io putin si nu se misca ciudat . repet : nici in viraje nu face zgomot. habar n-am ce sa mai va zic doar ca la peste 100km/h se aude un bocanit infundat, nu prea tare dar se aude.

sper sa fi fost destul de concludent.

p.s nu oi avea io vreun suport de la motor rupt ? ca nu m-am uitat.

mersi

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

posibil de la anvelope? gaseste 2 roti bune si monteaza-le la tine si vezi daca mai auzi ceva

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Din varii motive, mai poate aparea o problema, la planetara lunga, si anume sa atinga de jug, in special in viraje.

Incearca sa te uiti pe ea, daca atinge, o sa se vada cu ochiul liber pe ea o dara unde freaca.

Este cam singura chestie nesugerata pana acuma.

SI inca ceva, daca totusi nu, atunci incearca sa "localizezi fonic" locul de unde pare sa vina sunetul.

Modificat de Archanghel
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

O problema de genul asta am si eu.Cand balanseaza masina la viteza mica la o denivelare sau vreo gropa imi scartie in fata ceva,acelasi scartait apare cand iau viraje stranse,ideea este ca nu trocane sau nu bate ci scartie.Am schimbat de curand bucsele la bascula,amortizoarele cu flanse cu rulmenti cu tot si tind sa cred ca de acolo ar fi problema.La service ma pune sa o iau prin eliminare.Daca ma poate ajuta cineva cu vreo sugestie ceva mi-ar fi de mare ajutor.Multumesc anticipat!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...
codrut mitulescu

revin la topicul asta pentru ca am impresia ca am gasit cauza zgomotului ciudat si anume tamponul din fata distributiei care e facut praf si acum motorul sta pe surubul ala pe care e/era montat tamponul. cred ca la viteze de peste 100 km/h probabil se misca pe-acolo cumva. ca sa il schimb ar trebui fie sa il scot de acolo si sa-l caut pe net( ceeace e imposibil pana saptamana viitore) fie poate stie cineva de pe aici un cod pentru el.

o alta problema ar fi ca de cand am schimbat garnitura de chiulasa si distributia a inceput sa-mi consume ulei si face presiune pe furtunele de apa (care nu-s infundate).chiulasa mea are in plus de fisurile dintre supape si 3 fisuri intre supape si anticamere (o sa pun poze). asta sa fie cauza? daca da , ce fac?

a) incerc s-o reconditionez? cam cat costa si unde se face?

b) caut una reconditionata?

c) cumpar una de 1.9 aaz ( mentionez ca as vrea sa-i pun motorului o turbina vnt 15 de aici varianta c . poate iese frankenmotor)

motorul e 1.6 td cod jr

mersi mult si la multi ani

asta e poza(putin modificata a) chiuloasei

post-25328-0-69709700-1325585606_thumb.j

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!