Jump to content

Schimbare ceasuri de bord (deci probabil si IMMO)


razvanT
 Share

Postare recomandată

da, am sunat si e 240 RON, dureaza 15 zile ...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Replies 109
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • F l o r i n

    25

  • paulino25

    7

  • vioelectric

    6

  • istef

    6

Top Posters In This Topic

Posted Images

Mi se pare cam mult 240E. Sigur ai intrebat de una bucata chei bruta? Poate au inteles sa iti dea cheia gata facuta dupa codul cheii.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu dau chei brute ... doar preparate.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am atasat la post un mic document cum se recodeaza IC. Sper sa fie util celor care vor sa isi schimbe bordul.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

la cluj stiu pe cineva care face chei legal si costa intre 10 si 20 euro (immo 3) ei fac cheia partea mecanica (le au brute cu cip cu tot) si au 2 posibile copiaza cipul din cheia deja actuala (face o clona) cu conditia sa aiba omul codul pin(pe chestia aia dreptunghiulara e un cod de 4 cifre dar nul au toti :D ) atunci cand transmite dintro cheie in alta si a doua posibila care ei nu o au inca e ca fac partea mecanica si omul vine la unul cu vag com si "alte scule" si face adaptarea de chei prin procedura lor inversa adica in cazul nostru conform siteului american vag-com si tot la cluj am unul care face butucul cu cheia originala in cazul in care se blocheaza contactul si sa nu credeti ca astia fura sa fiti siguri ca si ei si noi iilegitimam pe cei in cauza(adica buletin si carte de identitate :lol: ) daca intereseaza pe careva va dau nr de tel al celor ce fac chei iar in cazul variantei 2 de sus pot sa fac si eu dar nu cred ca e cazul pt ca acolo e dl kiss lorand sau altii dar el e cunoscut de membrii forumului ;)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am gasit programul acela ( vag eeprom ... ) dar cu interfata mea de vag-com refuza sa se conecteze la masina desi da unele semne ...

oricum citeste un cod din eeprom-ul care il aveam salvat in calculator si se pare ca e bun, pot sa adaptez cheia cu el. Acum intrebarea este de unde pot sa iau o cheie bruta cu transponder pentru a-mi face o dublura ( eu am o singura cheie la masina - prietenu' care a adus-o din germania a pierdut intr-o benzinarie saculetul cu cele 2 chei de rezerva ... ) ?

<{POST_SNAPBACK}>

probabil e cu immo 3 dar alea pana in 2002 incl bora merge sigur si cu interfata de la joco (nu cred ca cu alea facute merge daca da poate confirma careva) :lol:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 year later...

Problema este ca am io un bord de la un passat B5 si cand il bag pe masina ( are bc mare si io am jumatate) nu citeste cheile si apar niste chestii...adik zice ca k nu am apa in rezervoru de la apa pt parbriz....si nu am idee cum sa fac sa citeasca si sa fie totu ok ...astept un raspuns daca stiti cum asi reusi sa fac problema cu cheile....nu dau nimik pe bord...adik pe al meu la schimb...:Driver:...iau numai placa cu ceasurile si cu ce mai are el ...nu iau si cu sticla din fatza...ca le-a luat un amic ca sa ia inelele sa le bage pe un golf...astept un raspuns sau PM

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

problema cu apa de parbriz e o setare din instruments si iti face figuri pt ca nu ai senzor in rezervorul de lichid si ca atare nu are ce citi... exact la fel ar face daca ai activa optiunea asta pe bordul tau. Trebuie facuta o adaptare cu VAG-COM pe Instruments pentru dezactivarea senzorului de lichid de parbriz, nu e mare smecherie...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ok am intzeles cu apa...va indik la fel viteza...ca bordu de passat are pana la 260...si cu cheeia mai e beleaua

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 year later...

Stie careva cu ce se mai poate citi codul PIN dintr-un bord cu IMMO? Cu vagTacho imi zice ca e MotoMeter si apoi imi da access denied :rolleyes:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

vag kan commander

ia legatura cu redfighter sau goky

te rezolva ei

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am fost la RedFighter si nu am reusit, o sa incerc sa vbesc si cu gokey

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Din pacate ceasurile alea a lui Cristi sunt cam pacatoase, merg citite doar pe eeprom

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

S-a rezolvat cu cititul eeprom-ului. :s

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 7 years later...

Salut. Stie cineva daca  se poate schimba doar partea grafica la ceasurile din imagine. Amandoua sunt immo3 cu cheita pe vitezometru si minidot,dupa care cineva sa-mi  faca adaptarea doar la vitezometru vazand ca doar ele sunt diferite turometrul pare la fel.  Cum se poate adapta doar vitezometrul. Multumesc...

ceasuri bord normale.jpg

cesuri sport.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da,se poate dar o sa trebuiască sa modifici dumpul ca sa Îți indice corect km,il scoți din ceasuri îl pui aici și sunt colegi care te pot ajuta,dacă nu te pricepi și nu ai scule caută pe cineva care se pricepe.

Aici e dezbătută problema pe larg

 

 

Modificat de mihai_mihai
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Foliile ce vrei sa le pui sunt de VDO , Poti sa le montezi doar daca ceasurile tale sunt tot VDO.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut,careva din Cluj-Napoca care ma poate ajuta si pe mine cu o adaptare de clustere. 

Stima :D !!!

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

22 hours ago, hremus said:

Foliile ce vrei sa le pui sunt de VDO , Poti sa le montezi doar daca ceasurile tale sunt tot VDO.

mai mult sau mai putin, se pot pune si daca sunt BOO, RB8.... se adapteaza

Modificat de F l o r i n
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 year later...

Va salut la un A4 (2001), am vrut sa schimb ceasurile cu unele identice (RB4),  am citit eepromul din ceasurile originale și l-am scris in noile ceasuri, treaba nu a funcționat, ma ajuta cineva cum trebuie făcut?

multumesc anticipat

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

A4 B6 ? 

trebuie citita zona immo si mutata in ceasurile noi

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

si in plus trebuie postat in aria masinii nu in aria golf 4... ca sa nu amestecam subiectele si sa fie forumul usor de urmarit.

Multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 year later...

Salut,  de 2 topic-uri"  sunt blocat de unde anume admin care face abuzuri pe baza ca nu folosesc functia search. Dar degeaba cu unii... Ti-am mai scris ca nu este nicaieri o rezolvare!

 

Bun, sa revenim. Ceasurile de bord de passat b5.5 merg pe golf 4 fara erori? Unii scriau ca da eroare la temperatura, altii ca nu da nici o eroare, deci?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Din ce an este passatul, din ce an este golful ?

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!