Jump to content

rulmenti pe fata


florea
 Share

Postare recomandată

la un testos din 1962 am nevoie sa schimb rulmentii pe fata, cei interiori, conici.

poate cineva sa ma sfatuiasca de unde procur asa ceva?

:rolleyes:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

la un testos din 1962 am nevoie sa schimb rulmentii pe fata, cei interiori, conici.

poate cineva sa ma sfatuiasca de unde procur asa ceva?

:rolleyes:

<{POST_SNAPBACK}>

Vezi ca mai scrie prin vreo 3-4 topic-uri unde se gasesc rulmenti. Da si tu un "SEARCH" :wub:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 year later...

Am constatat ieri cu mare neplacere ca am rulmentii pe fata varza. A montat cineva pe fuzeta/tambure cu 5 prezoane rulmenti model mai nou, cu role ? Sau merg numai cei cu bile ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

montat eu. facut cam 5000 de km fara nici un fel de prbloblema.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

mi-am imaginat ca nu au bube rulmentii cu role, intrebarea era: se monteaza pe fuzeta model 65 fara adaptari ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

mi-am imaginat ca nu au bube rulmentii cu role, intrebarea era: se monteaza pe fuzeta model 65 fara adaptari ?

pe fuzeta mea de 61 nu am facut nici o modificare. nu stiu daca este vreo diferenta de cote intre fuzetele noastre chiar daca a ta fiind 65 poate este cu pivoti nu cu balama ca si la mine. sau pivoti sunt abia de la '66? cel mai bine e sa mergi la magazin cu rulmetii si ii cumperi dupa cod. pe mine m-au costat toti 4 undeva la 50-60 ron. nu mai retin exact.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

a ta fiind 65 poate este cu pivoti nu cu balama ca si la mine. sau pivoti sunt abia de la '66? cel mai bine e sa mergi la magazin cu rulmetii si ii cumperi dupa cod. pe mine m-au costat toti 4 undeva la 50-60 ron. nu mai retin exact.

Pe balama am.

Rulmentii sunt inca pe masina :scratch: ca merg cu ea, asa ca trebuie sa-i iau dupa catalog

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pe balama am. Rulmentii sunt inca pe masina :) ca merg cu ea, asa ca trebuie sa-i iau dupa catalog
am si eu codurile. daca nu le gasesti scrie si le caut prin haosul din calculator :)

LE: gasit :D.sunt si codurile vechi si cele noi. eu cand am cumparat mi i-au dat pe cei cu codurile 30305 A si 30304 A.

post-6468-1189408867_thumb.jpg

Modificat de sergiup
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si eu am pus cu role pe una din parti (nu mai stiu pe care) cind s-a stricat cel existent (era cu bile).

Am masurat exact si am luat unul romanesc de la un magazin de piese de tractoare si camioane.

Montarea am facut-o fara nici o adaptare.

A costat 90.000, dar asta era in septembrie 2004 (pe-atunci mai notam ce cheltuieli fac cu masina).

De-atunci a mers vreo 20.000km fara probleme.

Bafta!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mersi ... am gasit la un magazin in Tineretului, kit complet. 650 RON kitul ptr. o roata. :blink: Mai caut ....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mersi ... am gasit la un magazin in Tineretului, kit complet. 650 RON kitul ptr. o roata. :Driver: Mai caut ....

:) cum dreq? acum 2 luni cam atat am dat eu pe toti 4... s-a (ctrl+alt+)delete lupu? daca nu gasesti iti iau eu de la arad si ajung ei cumva la tine.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pt bucuresteni: in Obor acolo la robinetzi si flexuri, pe aleea centrala, in fund de tot, dreapta, ultima taraba pe stanga, langa zid. E nenea meu preferat. Daca se'ntampla sa nu aiba el, mai sunt inca 4-5 care vand rulmenti dar imi place ca omul ala ii tzine f frumos, curat, ordonat.... Si cu 65 de lei cred ca ii cumperi TOTI rulmentzii :icon_thumright: (glumesc...)- poaaate sa fie 7-8-10 lei bucata la marimea aia....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

poaaate sa fie 7-8-10 lei bucata la marimea aia....

marimea aia, marimea aia... dar care e marimea ? :( ca in afara de codurile vw nu stiu altceva

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am sa iau eu un set de rulmenti vechi, si am sa ma duc la magazinul ala de pe str Laromet, sa vad daca au.

Sunt sanse mari tinand cont ca acum 3 saptamani am luat pt Ford tot setul de rulmenti de fata, sunt tot in tzoli si au costat 60 lei cu tot cu simeringurile din spate.

Sunt romanesti,URB!

Tot pe balamale am si eu.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

30304 si 30305 se cheama seria rulmentului, e o codificare internatzionala nu un cod VW! In plus, aceste doua coduri corespund rulmentilor radial-axiali cu role conice pe un rand :( , si anume:

30304 d=20 D=52 T(latimea)=16,25 sarcina radiala de baza C=34,1 kN

30305 d=25 D=62 T(latimea)=18,25 sarcina radiala de baza C=44,6 kN

Echivalentul acestor rulmenti in varianta originala de echipare a mashinii sunt urmatorii rulmenti radial-axiali cu bile pe un rand:

7304 d=20 D=52 B(latimea)=15 sarcina radiala de baza C=19 kN

7305 d=25 D=62 B(latimea)=17 sarcina radiala de baza C=24,2 kN

Bine, exista mai multe latzimi la aceleasi diametre, lucru indicat de literele de dupa cifre. Ce trebuie sa observam: la aceleasi dimensiuni, rulmentii cu role conice sunt mult mai durabili (observati diferentza intre sarcini).

Ce zic eu: scosi unii cu bile originali, masurati, si aleshi cei cu role. E de presupus ca 30305A si 30304A sunt cei mai apropiati de latimea celor originali, dar eu nu am gasit cu A in catalogul pe care il am la serviciu ca sa pot afla exact latzimea.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eeeeeexact ce voiam. Uite ce am gasit eu:

30305A 25MM BORE 62MM 0.D.18.25MM WIDE

30304A 20MM BORE 52MM 0.D.16.25MM WIDE

se pare ca sunt identici ca dimensiuni cu 30304 si 30305

Later edit: gasii acum pe un sit ca sunt identici si ca sarcini radiale

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Acu m-am intors din oras. Am gasit rulmentii la magazinul de care aminteam la inceputul topicului in urma cu 2 ani. Toti rulmentii ptr. cele 2 roti fata (rulmenti Alexandria) : 35,00 lei :lol: Pacat ca n-aveam notate dimensiunile simeringurilor ca le luam si pe alea tot de acolo

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!