Jump to content

+10 cp la motor 1.2 benzina


emiltofan
 Share

Postare recomandată

Exista soft de +10 cai la motor de 1.2 benzina? Pt PoLo-ul meu. Toti zic ca scot doar 6-7 cai.

P.S. Sunt din Cluj

P.S. Am vorbit deja cu domnul Mihai Nistor si el a zis ca din motorul meu scoate doar 6 cai.

Multumesc anticipat :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sunt multicei si cei 6 cai promisi, daramite 10, adica 18% din total. Sunt anumite motoare turbo din care nu se poate obtine o crestere de acest nivel.

Mai mult decat atat, depinde unde in curba de putere(respectiv de cuplu) va aparea cresterea. Daca e intre 2500 si 4000, sa zicem, e bine. Daca e peste 4000 sau chiar mai sus, nu stiu ce sa zic, poate fi in zadar.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sunt curios daca chiar simiti plusul de cai si cuplu la 1.2 . Parerea mea e ca nu merita sa faci resoftare la un motor aspirat de capacitate mica. Poate, doar ca sa traga de mai jos, cum am mai auzit de la cei care au facut asa ceva la 1.4, 1.6 .

Eu as zice sa nu arunci banii pe asa ceva, decat daca dai putini sau deloc :D

Modificat de lucian_90tud
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cei care si`au facut la 1,6 de la 105 la 115 cai zic ca sunt multumiti si ca trage mai bine ca inainte si chiar se simte,era topic pe tema asta,acuma na faci cum stii.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

mai bine schimbi masina. daca ai vrut cai de la inceput de ce ai optat pentru motor de 1.2?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut.

Hai totusi sa nu-i taiem craca omului -> a vrut o parere si nu bataie la cap.

Sincer si eu sfatuiesc sa nu se chinuie ca mare lucru nu are sa simta (e mai mult placebo), dar eu am dat bani pe resoftare -> poate te ajuta principiul "fa ce zice popa, nu ce face".

Dar daca compari masina remapata (chip tuning) cu una care nu este ai sa vezi o diferenta (daca nu esti sofer de weekend si uiti pana saptamana care vine), care din pacate, la un motor aspirat nu este mare.

O seara frumoasa.

Modificat de h0m3s1ck
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut, si eu m-am informat depre aceeasi poveste ca si tine, am un polo 1.4 ,55KW si nu este chiar satisfacator, insa banii pe care ii investesti si bataia de cap nu merita. Am si un amic care lucreaza la repezenta VW si acelasi lucru mi l-a spus si el.

Acum depinde si de tine. Probabil ca oricati ti-ar spune ca nu e chiar bine , tot tinzi sa crezi ca nu e adevarat :)...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc de sfaturi, asa ma gandeam si eu. Prea multi bani pt prea putin. o sa mai strang bani si la vara vand polo si imi caut un G5 tdi sau polo 1.9 tdi :D

mai bine schimbi masina. daca ai vrut cai de la inceput de ce ai optat pentru motor de 1.2?

Pentru ca doar 3000 euro am avut anul trecut si masina e a unui prieten, deci am stiut ca e buna :P

Modificat de emiltofan
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut.

Bine @voinea -> tu esti un tip "de nota 200" (a nu se considera ca te pup in fund -> nu am nimic de castigat ca spun asta), dar cati din voi care aveti masini (am vazut ca ai avut un r32 parca) sau ati avut, nu jucarele (de ex eu 1.6 mpi si vrem sa facem din ea avion), ati bagat 3000 de euro ca sa-i mariti puterea? Si care este fiabilitatea proiectului acesta, cu turbo pe motor aspirat? Si ce faceti cu softul de la ecu (eu am siemens, am inteles ca sunt limitate ca modificari posibile, pt ca au fost "abandonate")? -> fara un soft pe masura, chiar daca partea mecanica este ok, masina nu are sa mearga rotund (cautati de curiozitate vr6 2.8l, cu compresor, sa vedeti ca are 2 ecu, ca sa faca treaba buna si tot parca nu merge perfect rotund -> nu este parerea mea ci a celor care au facut -> si asta este un exemplu, dar sunt nenumarate pe net).

Eu ma refer aici la nivel de RO (eu sunt si bugetar -> "sug sangele" poporului muncitor, dupa unii). Si daca acel service este in ascensiune, are si oferte in rate sau in leasing -> nu glumesc, ca la cata minte am m-as baga.

Eu am mai auzit o duda, legata de punerea unui alt motor -> cica cei de la rar nu te lasa sa pui chiar orice, ca sa-ti dea omologare (in fine asta este off topic, imi cer scuze)

O zi frumoasa va doresc.

P.S. Vad ca acum ai 1.4 tsi 122cp+, eu am vazut golf 6 1.2 tsi 105 cp, la care s-a stricat in garantie turbo, supapa care deschide turbina (sper sa nu zic rau, nu stiu daca asta controleaza si geometria variabila, sau numai geometria variabila), deci nu prea tin astea facute mai nou de fabrica cu motare mici + turbo + compresor si multi cai! Iar masina chiar a fost intretinuta! Si s-au mai stricat inca niste chestii -> acum vorbesc ca un "analfabet", voi care aveti stiti bine unde "bat".

Modificat de h0m3s1ck
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 year later...

Domnule Voinea la motorul de 1,2/70 cp,daca am face modificarea cati caluti am putea pune,si cat ar costa treaba?Si unde apare cresterea ,intre 2500 si 4000 sau mai sus....mersi.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

dar daca ai schimba doar injectoarele cu unele mai mari si pompa benzina? iesi mai ieftin si nu risti sa te complici cu turbine etc?!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu ai ce sa schimbi si sa faci la un motor asa mic aspirat. Singura solutie dar costisituare e turbo, care in opinia mea, nu merita.

Injectoarele le schimbi cand nu iti mai ajung 250 cai si vrei 350 si sunt cerute de piesele hardware de pe masina, nu ca sa castigi 6 cai frumosi..

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

eu mi-am facut la un leon 2003 1.8 20 v AGN 125 cp.chiar la d-l voinea.s-a chinuit putin,a trebuit demontat ECU,desfacut,s-a conectat direct pe placa,nu s-a putut prin OBD.si sincer se simtea ceva ceva dar putin.nu mi-a luat prea mult,undeva sub 100 e,dar tot nu cred ca merita.acum am mk4 2.0 AQY 115 cp care are acelasi cuplu ca motorul de pe leon,adica 170 nm dar la 2400 rpm in timp ce la leon e la 4200 rpm.sunt mult mai multumit decat ce era inainte cu tot cu soft.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!