Jump to content

Vreau sa cumpar un B8!


GunX
 Share

Postare recomandată

eu imi facusem niste calcule inainte sa o iau (sunt fan benzina, dar imi doream o masina turbo, venind de pe 2 aspirate. probabil daca gaseam un diesel ok, nu cu 150.000 km "reali", eram tentat la un 2.0 TDI).

am luat in considerare 18.000 km anual, dif la consum MEDIU (caci asta conteaza) de 2 litri/100km in favoarea diesel, diferenta de pret intre benz si diesel de ~0.2 lei in favoarea benz, 1 revizie benz, 2 revizii diesel.

la benzina ieseam cu ~ 1300 lei mai mult ca la diesel, deci, coincidenta sau nu, chiar ~100 lei pe luna in plus.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In bucuresti imi consuma intre 10.5 si 13 (multitronic). Una manuala ar trebui sa ia cu un litru mai putin.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Administrator

Eu mi-am luat benzina din urmatoarele motive :)

1. Imi place

2. Vezi pct. 1

3. Stau intr-un oras micut unde fac cam 200 km pe luna plus sau minus. Ca imi consuma 9 sau 11, chiar nu m-a interesat

Ca si consumuri

- max in oras la 8 am cu kinderii la gradinita, o sg ruta posibila, pogo, AC on 13-14l/100

In cazul in care continui sa ma plimb prin oras cu diverse, se stabilizeaza in jur de 10

Extern am 6.0-6.5 la mers legal (momentan e masina de naveta si am 90% extraurban) insa am observat ca dimineata imi consuma spre 7... fix acelasi stil, fix aceeasi distanta - dau vina pe motorul f rece si diferenta de nivel (destul de mica insa ...)

In Bucuresti am avut 9.6 pe distanta lunga insa in jur de ora 10-11

Se pare ca pompa de apa e o problema la modelul asta, am si eu pierderi micute (de la max la min in 9000km) insa probabil se vor acutiza - e pe to-do list

Masina are 83k, o am de la 69 si imi place la fel ca in prima zi :))

Modificat de dudu
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu acum, la -10 grade, drum scurt de 3km (din care 1.5 km in panta) - 12 la suta. Dupa ce il parcurg si in sens invers, consumul mediu (adica dus+intors) e 8.3. La drumuri mai lungi (5-6 km), da' pe traseu fara multe semafoare, pe o strada expres, consumul scade si la 7.5. Ma rog, nici talpa nu-i dau. 

 

In afara, pe autostrada, am avut o medie de 8.4. Da' am alergat-o putin.

 

Per total, mi se pare ca are un consum mic pentru motorul asta. Frate-meu a avut mai demult un Passat 1.8T, 150 de cai. Sub 12 in oras nu scotea nicicum. Extern, o singura data a scazut sub 8 (7.9). Probabil batea vantul din spate.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Dan Cadar: cred ca era Passatul handralit. Am o masina aproape identica (a4 1.8t 150 cai, 1.5 tone) si o singura data am sarit de 8% consum extern, nu mai detaliez aici. 

 

Un B8 m-ar interesa si pe mine. Are cineva 1.8tfsi remapat sa ne impartaseasca opinii? tunerii dau valori putin peste 200hp doar cu remap. Probabil cu o evacuare mai permisiva e si mai fun.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am 1.8 tfsi multitronic remapat. Cred ca are in jur de 200 de cai, nu am putut sa o masor pe dyno din cauza cutiei.  

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Administrator

@ivooo da-ne cateva detalii te rog... cati km aveai la remapare, impresii despre cutie dupa remapare, ceva probleme aparute, consum dupa resoftare, cine a facut-o, etc.

Ar fi de folos, eu unul sunt interesat

Mersi

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La 40 de mii I-am pus softul la powertech buzau, acum are 55 de mii, nici o problema pana acum, consumul e la fel(ulei si benzina) rupe cam repede aderenta. Sunt foarte multumit cum merge.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Motoare diesel CR nu sunt cu probleme in general. Clapeta de acceleratie e o problema destul de des intalnita la 2.0 tdi CR. Mai multe probleme am auzit la 1,8 tfsi cu consumul de ulei, dar nu stiu daca e chiar o problema generala ca vad ca nu se plange nimeni pe aici de aceasta. Daca nu faci mai mult de 20 000 km pe an nu prea merita diesel. Nu prea am inteles ideea cu reviziile mai dese la diesel... 

Modificat de glumaretzuu
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Problema consumului de ulei la B8 e la 2.0T afaik, nu la 1.8

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@lowlife

Nu, nu era handralit. Da' cand zic extern, zic pe autostrada, 140-150 km/h, ceea ce se traduce intr-un consum mai mare decat la 100-120.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Ecranul ala rosu de pe consola centrala mi se pare ca arata odios

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

daca nu le-a placut scoala, vand masini

Licitarea se v-a sfârsi în: 20/03/2014
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Everything comes with a price, legat de ecranul gri rosu(aka alb negru) :))

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

De-acord, dar acolo nu e problema ca-mi lipseste ecranul color, e problema ca ala rosu arata ca o voma :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Administrator

Mey, eu nu am renuntat la masina din cauza display-ului... Da, sigur ca mi-ar fi placut sa fie cel color insa nu voi da cu piciorul unei masini pe gustul si necesitatile mele din cauza display-ului...

 

(ffs, am in familie un B7 fara prea multe dotari cu ecran color iar pe B8-ul cu destule dotari pe care-l am, vad rosu tot timpul :D )

PS: buna asta cu voma :))))

Modificat de dudu
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Buna ziua!saptamana viitoare intentionez sa merg pana in Germania pentru a`mi achizitiona un Audi A4 2009,2.0Tdi,170CP,COD Motor:CAHA.

Ce parere aveti despre aceste motoare?Sunt fiabile?Consum ulei?Probleme injectoare?Specifica unelor motoare 2.0TDi de pana acum..

Multumesc!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Buna ziua!saptamana viitoare intentionez sa merg pana in Germania pentru a`mi achizitiona un Audi A4 2009,2.0Tdi,170CP,COD Motor:CAHA.

Ce parere aveti despre aceste motoare?Sunt fiabile?Consum ulei?Probleme injectoare?Specifica unelor motoare 2.0TDi de pana acum..

Multumesc!

nu te astepta ca daca o sa iti achizitionezi motorul de 170 de cai o sa ii dai pe spate pe cei cu 120 cp sau 143 cai... acelasi fas pana la 120 km/h pentru ca pana colo sunt obligati sa indeplineasca normal de poluare euro 5. abia dupa viteza respectiva poti spune ca dai drumu la cai.... iti pot spune din experienta ca am achizitonat acum un an si ceva aceeiasi amsina si dupa doar 2 luni m-a dezamagit total. era lesinata din toate punctele de vedere... sunet praf... ingramadita... si consum prin oras cam cu 1 litru mai putin decat am acum pe motorul de 3.0 adica prin oras minim 8 din orice miscare si oricat de furmos ai merge

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sa o verifici bine.

De regula in Germania un diesel face in jur de 60.000 km pe an. Deci nu m-ar mira sa aibe 250.000 reali.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut,

 

te referi sa verific istoric la repr audi ?sau sa pun si un vag com pe ea?

 

ms anticipat

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ambele. Carte service si sa aiba un istoric verificabil la reprezentanta, apoi vagcom sa vezi daca are erori.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

RadulescuRomulus

101% km nu sunt reali.

niciuna din masinile lor aflate la vanzare nu au km reali.

 

- detalii pe pm -

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca are condens in faruri, a fost troznita.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Vizitator
Acest subiect este închis acum şi nu mai pot fi adăugate alte postări.
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!